december je sviatkom Mláďatiek betlehemských.
Oslávencom 27. 12. je Ján Evanjelista, známy aj ako Miláčik Pána - toto pomenovanie si Ján skutočne zaslúžil, verne sprevádzal Ježiša až na Golgotu, kde mu zveril do ochrany i svoju matku Pannu Máriu. Evanjelista Ján je známy aj ako autor známej súčasti Nového zákona - Zjavenia svätého Jána - dielo poznáme tiež pod označením Apokalypsa. Svätec ho napísal na ostrove Patmos a dodnes o ňom diskutujú teológovia a iní znalci svätých kníh, laici, ale i fantasti.
S udalosťami v Betleheme súvisí sviatok z 28. decembra, keď si kresťania pripomínajú pamiatku malých mučeníkov - detičiek, ktoré dal vyvraždiť krutý kráľ Herodes. V chrámoch si túto udalosť pripomínajú i na bohoslužbách - s pietou myslia aj na iných detských mučeníkov.
Zimný Ján sľubuje mrazy
K obom sviatkom sa viaže tiež množstvo pranostík. Podobne ako sviatok júnového Jána i decembrový prichádza krátko po slnovrate, čo si naši predkovia pozorne všímali a odkázali nám: Ján Krstiteľ (24. 6.) ženie leto k horúčavám, Ján Evanjelista zimu k mrazom a fujaviciam. Dedovia, napodiv, radšej vítali zahmleného zimného Jána, keď sa hovorieva: Sivý (hmlistý) svätý Ján sľubuje dobrý rok a tiež: Ak Vianoce jasné a svätý Ján temný, sľubuje to rok príjemný. Dobrým znamenám pre roľníkov býva aj biely zasnežený Ján: Ak Ján Evanjelista zasnežený, svätý Jozef zelený, Ak zimný Ján dá sneh, svätý Jozef už nakosí za vozík trávy.
Pochmúrne signály
Niekoľko dní po zimnom slnovrate už pozorní dedovia evidovali pribúdanie svetla a zaznamenali: Po Mláďatkách aj deň sa zmladzuje. Počasie bolo pod mimoriadne dôsledným monitoringom, pretože stopa ukrutného Herodesa desí nanovo celé generácie a premietla sa i do pranostík. Ľudia sa dosť boja dažďových i snehových prehánok, podľa najmiernejšej prognózy to vraj značí, že deti budú vyrážkami často doslova obsypané. V najznámejšej z množstva pranostík je i toto varovanie: Ak na sviatok Mláďatiek betlehemských sneží alebo prší zrána, choroby i smrť hrozia deťom, ak okolo poludnia, mladým ľuďom, ak popoludním zrelým ľuďom a ak večer - starcom.
Niet div, že ľudia hľadali na hrozbu protizbraň - u nás, pod Tatrami celé stáročia úspešne funguje zimná šibačka - mladenkovanie. Mládenci chodia dedinami s veľkým korbáčom, naň potom vešajú "korisť" z domácností - slaninu, klobásy, košíky s koláčmi, fľaše, menšími šibú po domoch - pre zdravie. Tento deň milujú deti: beztrestne smú v rámci všeobecného mladenkovania vyšibať aspoň raz v roku po zadku aj otca či mater...
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári