Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Košičanka Viktória sa počas výletnej plavby po Baltickom mori zastavila v Absolut Ice Bare v Stockholme

Keď sa napila vodky z ľadového pohára, teplé pery na ňom zanechali odtlačokPre deti nie sú všetky výlety s rodičmi práve zábavné. Zvlášť, ak taký

Keď sa napila vodky z ľadového pohára, teplé pery na ňom zanechali odtlačok

Pre deti nie sú všetky výlety s rodičmi práve zábavné. Zvlášť, ak taký musia stráviť na lodi plnej nemeckých dôchodcov. V takýchto chvíľach sa nutne žiada aspoň niečo zaujímavé. Niečo, čo cestu ozvláštni a "zobudí" človeka z nudy. Trebárs aj mínus päť stupňovou teplotou uprostred leta a drinkom, naliatym v ľadovej kocke. Košičanka Viktória sa so svojou mamou Hildou zúčastnila práve takej plavby s ľadovým osviežením.

Skryť Vypnúť reklamu

"Keď som zbadala osadenstvo na lodi, myslela som si, že toto bude najhorší výlet v mojom živote. Hoci plavba sama o sebe mala byť zaujímavá, starnúci nemeckí turisti mi trochu ´kazili výhľad´. Tešila som sa akurát na to, že počas cesty je naplánovaných zopár veľmi zaujímavých miest, ktoré mi určite zodvihnú náladu," začína svoje rozprávanie Viktória, ktorá absolvovala plavbu loďou po Baltickom mori po trase Fínsko, Nórsko, Švédsko.

Pred samotnou plavbou si zohnala všetky dostupné prospekty miest, kde by sa prípadne mohla zastaviť. Priatelia ju navyše vyzbrojili tipmi, ktoré by určite nemala minúť. Získala tak aj matné informácie o ľadovom bare v Stockholme.

"Nemala som tušenie, čo to môže byť. Na internete som čítala články iba o ľadovom hoteli vo Fínsku, preto som mala iba akú takú predstavu, čo to asi ten ľadový bar je. No a myšlienka zastávky v ľadovom bare v lete bola viac než iba lákavá," hovorí Viktória so smiechom a dodáva, že hoci boli na severe a teda tam nebolo nejako zvlášť teplo, aj tak mala veľký záujem vidieť túto atrakciu na vlastné oči.

Skryť Vypnúť reklamu

V prospektoch sa dozvedela okrem iného aj to, že ľadový bar v Stockholme nie je jediný na svete. Je ich sedem v ďalších iných mestách. O tom londýnskom sa dočítala najviac. Reakcie návštevníkov tothto baru vraj boli aj pozitívne aj negatívne, takže to iba zvyšovalo Košičankinu zvedavosť. "Videla som aj pár nie veľmi kvalitných fotiek z rozlúčky zo slobodou v takom ľadovom bare. Ľudia tam boli zvláštne a rovnako poobliekaní. Navyše, na fotkách ich bolo veľa, takže nebolo možné vidieť, ako bar vlastne vyzeral. Keď som mame povedala, že sa zastavíme aj v ľadovom bare, nebola tým zo začiatku príliš nadšená, no keď som jej vysvetlila, že nejde o bežný bar, podarilo sa mi ju nakoniec nahovoriť."

Ako sa vyrába ľadový bar

V rámci malého štúdia pred cestou sa Viktória dozvedela, že ľadový hotel a ľadový bar sú "vyrobené" z ľadu, ktorý sa dováža z rieky Torne. Tečie po hranici Fínska a Švédska a vraj je to najčistejšia rieka v krajine. Zaujal ju aj fakt, že bar sa v origináli volá Absolut Ice bar (absolut ľadový bar). "Dočítala som sa, že ľadový bar kúpil nejaké práva, aby si mohol dať tento originálny názov a aby vo svojich nápojoch mohol používať iba Absolut vodku. Čo bolo ešte zaujímavejšie, všetkých sedem ľadových barov na svete, je údajne vyrobených z toho istého ľadu. Z toho vyplýva, že je vyvážaný do zahraničia."

Skryť Vypnúť reklamu

Životnosť ľadového baru je približne šesť mesiacov. Po uplynutí tejto doby nechajú bar roztopiť a postavia ho znovu. Stavebným materiálom sú klasické kocky, vysekené z ľadu a následne mechanicky tvarované. Zaujímavosťou tiež je, že bar má vždy inú podobu, takže teoreticky by ste mohli doň zavítať každoročne a vždy by vyzeral inak. Samozrejme len ak máte v peňaženke dosť eur, keďže táto atrakcia nie je práve najlacnejšia.

Po príchode do Stockholmu mala slovensko nemecká posádka lode nejaký čas na prehliadku mesta a potom ich skupinu odviezol autobus priamo pred Nordic Sea Hotel, ktorého súčasťou je Absolut ľadový bar. "Skúšala som si predstaviť, ako je možné urobiť ľadový bar priamo v hoteli, no nepodarilo sa mi to. Tak som sa nechala prekvapiť," popisuje Viktória. Skupinka nemeckých dôchodcov spolu s Viktóriou a jej mamou sa presunula priamo na recepciu a po zaplatení 15 eur ich odviedli do ďalšej miestnosti.

"Cena zahŕňala vstup do baru a zároveň v tom bol aj jeden drink," vysvetľuje Košičanka. "Miestnosť, do ktorej nás zaviedli, nebola veľká. Priznám sa, že som tušila, že do ľadového baru nás nenechajú ísť v sandáloch a tričkách, ale to eskimácke oblečenie ma dostalo. V skupinke nás bolo desať a pre všetkých tam bolo pripravené špeciálne oblečenie. Po zem dlhý strieborný zimný plášť. Mama sa smiala, že jej chýbajú už len lyže a môžeme ísť na svah. Na rukávoch mala bunda šnúrkami pripevnené rukavice. Chvíľu som si pripadala, ako dieťa, lebo mi to pripomenulo detskú bundičku s rukavicami prišitými k rukávom." "Eskimácka" bunda mala navyše aj kapucňu pre prípad, že by niekto v bare zimu nezvládol. Veď išlo o presun z teplého letného dňa do mínus piatich stupňov. Tento strieborný plášť bol ušitý zo špeciálneho materiálu a vyrobený tak, že zahrieval iba zvnútra. Zvonku nie, aby sa do ľadovej miestnosti nešírilo teplo a teda aby ju nemuseli predčasne zatvoriť.

Ďalšími vzduchotesnými dverami sa skupinka dostala do malej chodbičky.

"Všetci sme sa tam museli doslova napchať a dvere zatvoriť, aby sa tam nedostalo teplo a až potom sme sa ďalšími dverami dostali priamo do baru. Bol to dosť groteskný pohľad na skupinku eskimákov, natlačených v malej miestnosti. Možno mi na tú chvíľu ani nebolo ľúto, že ma v tej obrovskej neforemnej bunde vidia iba naši nemeckí dôchodcovia." Nasledoval samotný vstup do baru. Reakcie návštevníkov boli rôzne. Aj Viktória, ako sama hovorí, sa zmohla iba na jedno. "Prvé, čo zo mňa vyliezlo, bolo - Wow... Páčilo sa mi to už na prvý pohľad a keď som sa rozhliadla poriadne, tak aj na druhý. Všetko bolo z ľadu, vrátane stien a dokonca aj stropu. Chvíľu mi trvalo, kým som všetko dookola zaregistrovala a všimla si, že steny sú vyrobené z malých ľadových tehličiek. No ako urobili ten strop, to netuším," opisuje pohľad, ktorý sa jej naskytol.

Okrem ľadových stien bol ľadový aj barový pult so "zaľadovaným" názvom Absolut Ice Bar. To ak by návštevníci pri náhlom poklese teploty náhodou zabudli, kde sa nachádzajú. Prekvapením v bare boli podľa Viktórie hlavne krásne ľadové sochy, stĺpy a dekorácie. Bolo to iné ako v bežnom bare. Tiež si uvedomila, že tam nehrá hudba, no ako sama hovorí, asi by nič nepočula cez huňatú kapucňu strieborného obleku. Namiesto stolov a stoličiek sa po ľavej strane ťahal iba dlhý barový pult a v malej miestnosti boli ešte zamrznuté sochy. Viktóriu prekvapilo, že tam chýba sedenie, no neskôr si uvedomila, že na studených stoličkách by asi nikto nechcel sedieť. "Navyše som sa po návrate domov ´preklikala´ na nete k ďalším informáciám a priamo v prospektoch hotela som našla vetu, ktorá to presne vystihla. Doslova tam bolo napísané, že stoličky tam nie sú preto, aby návštevníkom nemuseli z nich odlepovať zadky," spomína Viktória so smiechom.

Návštevníkov baru obsluhovala jediná čašníčka vo veľkej huňatej čiapke. Väčší výstrih by ste u nej v tejto zime hľadali márne. Po zhliadnutí nápojového lístka si Viktória vybrala vodku s džúsom a v duchu sa smiala myšlienke, že by si v takomto bare mohla dať nejaký bežný nápoj ako trebárs kávu. Nápojový lístok obsahoval iba absolut vodku, minerálku, džús a veľa rôznych miešaných nápojov. Kto by mal chuť na niečo špeciálne, namiešajú mu obľúbený drink nazvaný "Od Švédska s láskou". Obsahuje Absolut vodku a nejaký modrý, údajne afrodiziakový drink. Tento nápoj sa zvykne nazývať aj "Viagra pre ženy" alebo "Drink medových týždňov". Takže prípadní mladomanželia sa môžu schladiť, posilniť a povzbudiť zároveň.

"Myslela som si, že už ma tu nič neprekvapí, veď som prežila tento eskimácky oblek, stojím v ľadovom bare z tehličiek plnom ľadových sôch a stĺpov. Naozaj som si myslela, že je to všetko, no čerešničkou na torte bol spôsob podávania nápoja. Moja vodka s džúsom bola vliata do krásnej ľadovej kocky. Bol to zvláštny pocit, keď som sa dotkla ľadu. Ostal tam odtlačok, ktorý vytvorili moje teplé pery." Keď sa nad tým zamyslíme, piť z ľadu je vlastne veľmi praktické, hygienické a ekologické. Každý zákazník je prvý a jediný, kto z tohto pohára pije a navyše odpadajú aj starosti s umývaním. Takže pokojne možno zabudnúť na umývačku riadu či drahé saponáty. Navyše, taký pohár je v podstate recyklovateľný produkt...

Drink v cene nie je jediný, ktorý si môžete zákazník dať. Obmedzená je však doba, ktorú tam môžete stráviť. Tridsať minút je čas za ktorý by mal svoj drink vyúpiť a odísť. Keďže podľa cenníka vyjde asi na osem eur, opiť sa v takomto bare by bolo dosť nákladné. Navyše sa to ani neodporúča. Priamo úmerne vypitému množstvu drinkov stúpa aj potreba navštívenia toalety, ktorá v tomto zariadení chýba. Najbližšie WC je v hoteli, no zákazníka už späť do baru bez opätovného zaplatenia nepustia.

Ak má skupinka aspoňe 18 ľudí, môžu sa dať "nahovoriť" na tzv. ľadový zážitok. Obsahuje súťaž, drink a dokonca aj jedlo. Ľudia sa rozdelia po troch, každá skupinka dostane k dispozícii kus ľadu a za pomoci odborníkov si môže vysekať vlastnú ľadovú sochu. Po tejto kreatívnej činnosti si vypijú namiešaný drink podľa vlastného výberu a celé to zavŕšia ľadovým menu na ľadovom tanieri. Ako predjedlo sa servíruje srnčie mäso s červenou cibuľkou a švédskym syrom. Po ňom nasleduje hlavné jedlo nakorenený jeleň vo vanilkovej omáčke so zelerom a lesnými hubami. Výdatné menu zakončí dezert bobule s vanilkovou zmrzlinou v ľadovej mise. Komu by ani po tom nebola dostatočná zima, môže si doobjednať zopár ďalších drinkov. Táto "ponuka" vyjde "iba" na 1 490 švédskych korún, čo je v prepočte na slovenské koruny vyše 4 170 (na jednu osobu).

Aj keď samotná návšteva baru nie je práve najlacnejšia, návštevníkov môže potešiť spomienka v podobe fotiek, ktorých si môžu urobiť, koľko chcú. "Túto bezplatnú službu sme plne využili. Bolo tam čo pozerať, teda aj fotiť. Veď človek nechodí každý deň do ľadového baru a nepije z ľadovej kocky." Okrem spomienkových fotiek si zákazníci môžu doniesť domov aj prospekty, kľúčenky a rôzne suveníry s nápisom Absolut Ice Bar. A aj dosť studených zážitkov. "Po návrate na loď som započula jeden dôchodcovský pár, ktorý si vymieňal zážitky z baru. Hovorili, že ich to trochu sklamalo, tak neviem, či čakali, že tam bude aj snežiť." Vktória bola spokojná natoľko, že ľadový bar plánuje niekedy v budúcnosti navštíviť znovu. "Určite sa tam vyberiem. Veď aj tak bude o pol roka vyzerať inak..."

Michaela HAJDUKOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 6. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 8. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 9. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 29 500
 2. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 401
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 292
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 702
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 443
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 9 283
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 9 213
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 927
 9. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 780
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 8 464
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Víkendové testovanie vo Valalikoch.
Róbert na krajskom súde.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Matovič (OĽaNO) a vľavo minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) prichádzajú na zasadnutie Ústredného krízového štábu.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Peter Tkačenko

OĽaNO pripúšťa pri voľbe generálneho prokurátora aj odchod z koalície

Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

Premiér Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Ak Sulík nedostane silnú podporu, Matovič ho prejde ako tank

Sulík určite neobjavuje Ameriku.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop