Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Česká speváčka Marie Rottrová sa vždy snaží svedomito sa starať o vzťah, ktorý má

Pri vianočnom stole ich bude tucet, k tomu dvaja psíci a jeden kocúrSpeváčka Marie Rottrová patrí bezpochyby medzi stálice na poli českej muziky.

Pri vianočnom stole ich bude tucet, k tomu dvaja psíci a jeden kocúr

Speváčka Marie Rottrová patrí bezpochyby medzi stálice na poli českej muziky. Hoci sa pred pár rokmi na chvíľu koncertne odmlčala, na javiská sa vrátila a dodnes spieva pre svoje publikum veľmi rada a mnohí jej fanúšikovia si neodpustia žiadnu príležitosť vypočuť si naživo v jej podaní nestarnúce hity. Košičanom pred pár týždňami ponúkla koncert v Dome umenia a našla si čas aj na rozhovor, počas ktorého sme sa okrem iného porozprávali aj o tom, prečo sú pre ňu Vianoce najkrajšie vtedy, keď sú tradičné.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže mala dva koncerty za sebou najprv v Košiciach a potom v Prešove, strávila na východe Slovenska dva celé dni a tešila sa z toho. Rodení Moraváci totiž zvyknú hovoriť, že východniari sú im blízki. "Je to aj môj prípad. Moja kapela Flamingo bola svojho času veľmi úzko prepojená práve s Košicami. Keď sa tu nakrúcal program Zlatá brána, tak práve my s kapelou sme nahrávali piesne pre deti, ktoré v nej účinkovali. Hlavne pre Tamarku Špakovú. A často som tu nakrúcala v televízii a Košičania zase pre zmenu chodili nakrúcať do Ostravy. Mali sme družbu," prezradila s úsmevom.

M. Rottrová je silne naviazaná na svoju rodnú Ostravu a hoc sa už mala rozbehnutú kariéru, dlho odolávala tomu, aby sa presťahovala do Prahy. "Nikdy ma našťastie k tomu ani nikto nenútil. V Ostrave som mala dobré zázemie, mala som tam všetko, čo som potrebovala, takže Praha ma absolútne nelákala. Veľa som nakrúcala v ostravskom rádiu, pretože členovia mojej vtedajšej kapely boli všetci aj členmi Ostravského rozhlasového orchestra. Veľa som aj nakrúcala v televízii, mala som tam vlastný program Divadielko pod vežou. Takže načo by som chodila do Prahy? Nuž ale neskôr som tak urobila. Lenže nie kvôli práci, ale zo súkromných dôvodov. Tak ako väčšina žien robí zásadné rozhodnutia kvôli láske..."

Skryť Vypnúť reklamu

M. Rottrová však veľmi dobre vie nie len to, čo je to odísť z milovaného rodného mesta, ale aj čo to obnáša, keď sa človek rozhodne opustiť aj svoju krajinu. "Vydala som sa do Nemecka rok pred revolúciou. Verila som však, že sa budem môcť vracať aj napriek tomu, že som odišla. Neodchádzalo sa mi ťažko aj preto, že som sa vtedy na sto percent rozhodla, že prestanem spievať. V Prahe som synom nechala dva byty a odišla som. Oni však chodili za mnou do Stuttgardu, ja som chodila za nimi do Prahy. Isteže, potrebovala som na to špeciálnu doložku, aby som sa mohla vracať. Lenže trvalo to vlastne iba rok, pretože prišla revolúcia a už znovu to bolo absolútne v poriadku."

Prestať spievať pre mnohých spevákov je to priam nemysliteľná situácia a nevedia si predstaviť, že by sa svojej práce a vystúpení vzdali. "Ja som sa však ocitla v situácii, kedy mi vlastne ani nič iné neostávalo. Potrebovala som odpočívať. Bola som nesmierne šťastná, keď som urobila rozhodnutie odísť z javísk a oddychovať. V tom čase som totiž mala minimálne 20 koncertov mesačne a to trvalo niekoľko rokov. Psychicky som už nevládla, už som nemohla vydržať na javisku. Sama som sa seba pýtala, čo tam robím ja a hlavne čo tam robia všetci tí ľudia, ktorí ma prišli počúvať. Veď už poznajú moje pesničky naspamäť od slova do slova, tak prečo chodia znovu a znovu? Už mi spievanie nerobilo dobre, dokonca som zabúdala slová piesní! No a do toho všetkého som ešte dostala žalúdočné vredy. Takže som si povedala a dosť." Našťastie, spievanie nepovesila na klinec definitívne. Dnes jej už koncertovania zase spôsobuje radosť, znovu je v štádiu, kedy si ho užívam plnými dúškami.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred časom sa M. Rottrová vrátila z Nemecka opäť do Čiech a pomaly sa znovu začala vracať na javiská. "No a potom som sa rozviedla a prišla som na to, že by som sa mala nejako aj živiť. (Smiech.) V podstate sa dá povedať, že ma k tomu donútili okolnosti. Ale začala som znovu spievať rada, veď nebudem klamať chýbalo mi to. Teraz toho mám znovu pomerne veľa, pretože som kvôli zlomenej nohe musela nejaké koncerty preložiť, takže sa mi to nazbieralo. Ale povedala som si, že tohto roku ešte splním všetky koncertné povinnosti, ale od budúceho roku nie som ochotná koncertovať viac ako maximálne päťkrát do mesiaca. A aj to nie počas víkendov, ale len počas týždňa. Počas víkendov chcem mať čas pre svojich blízkych a rodinu. Navyše vo februári a marci sa chystám nahrávať nový album, takže si budem musieť vyhradiť dostatok času aj na to."

Pochádza z muzikantskej rodiny

M. Rottrová pochádza z muzikantskej rodiny. Jej mamka bola speváčka, otec hral na organ. "Od piatich rokov som chodila na klavír, trvalo to sedem rokov. Otec mal dva zbory, takže som v oboch spievala, na škole som už spievala s kapelou. Pomaly sa to vyvíjalo týmto smerom bez toho, aby som to nejako veľmi chcela. Nikdy mi ani nenapadlo, že by som mohla byť profesionálnou speváčkou. Nikdy! Vôbec som nepatrila medzi tie deti, ktoré po čomsi takom túžia."

Začala však spievať s rôznymi kapelami, stačí spomenúť Flamingo, ktorí sa neskôr premenovali na Plameňákov, zaujala i v speváckej trojici s Hanou Zagorovu a Petrom Němcom. "Ono sa to totiž nejako začalo jedno na druhé nabaľovať. Môj prvý manžel bol tiež muzikant, takže sme veľa spolupracovali a v budovaní kariéry som neprestala ani keď sa mi najprv narodil prvý syn a o dva roky na to druhý. Začala som spievať aj v rozhlase, účinkovať v televízii a už to šlo ďalej samé. Nikdy som si to takto neplánovala a možno práve preto to vyšlo..."

Obaja jej synovia podedili vlohy po rodičoch obaja sú skladatelia. Jeden z nich žije v Kanade, druhý v Čechách. Ten má i dvoch synov Bruna a Maxa. "Bruník má 12 rokov a začal nedávno hrať na gitare. Veľmi ho to baví, chodí do hudobnej školy a stále keď sa stretneme, tak mi predvádza, čo sa naučil. Nuž, tak uvidíme, či sa vydá v našich šľapajach. No a Max má 10 rokov, chodil pomerne dlho do zboru, ale nedávno prestal, lebo oveľa viac ho baví šport. K hudbe sa však možno vráti."

M. Rottrovú občas mrzí, že na svoje vnúčatá nemá toľko času, koľko by sama chcela. "Vidíme sa však pravidelne každú nedeľu. Aspoň, že to. Je mi to ľúto o to viac, že si uvedomujem, ako rýchlo rastú a ako mi už nikto nevráti čas, ktorý nemôžem stráviť s nimi. Tak isto to totiž bolo s mojimi synmi. Mala som ich pomerne mladá a to v čase, keď sa mi rozbiehala kariéra a uznávam, že som na ne nemala toľko času, koľko by som si vtedy sama priala. Ale ako im to dnes mám vynahradiť? Veď to sa vlastne ani nedá."

S rodinou sa však snaží tráviť čo najviac času. Rovnako ako so svojim priateľom. S českým podnikateľom Milanom Říhom žije už viac ako rok a netají sa tým, že je spokojná a šťastná... "Snažím sa o neho starať. On totiž nie je ten typ chlapa, ktorý by bral emancipáciu za svoju, rád sa necháva hýčkať. Sú zase veci, pri ktorých mi chce pomáhať, ale ja ho vtedy zvyčajne od seba odháňam, lebo najradšej som, keď si všetko doma porobím sama. Nemám s tým absolútne žiadny problém, lebo všetky domáce práce sú pre mňa relaxom. Dokonca aj žehlenie." (Smiech.)

Keďže má za sebou dva rozvody, snaží sa o to, aby jej vzťah vydržal. "Vždy som bola ten typ ženy, ktorý veľmi dbá na vzťah, ktorý má. Ale nejako mi to proste nevyšlo. Myslím si však, že vo veľkej miere záleží na žene. Keď dokáže doma urobiť rodinné teplo, tak len vtedy môže rodina aj fungovať. Lebo čo si čo budeme hovoriť často sa to točí okolo jedla. Tam, kde sa ľudia stretávajú za bohato prestretým stolom, dobre sa nejedia a rozprávajú sa pri tom, tam je dobre. Pokiaľ si ľudia nedokážu urobiť čas na to, aby si spoločne sadli za stôl, tak nemôžu spolu ako rodina fungovať. Som síce v dosť veľkej miere romantička, ale na druhej strane som aj praktická a realistická. Takže viem, že láska nestačí. Na vzťahu treba pracovať..."

Uznáva tradičné sviatky

Keďže M. Rottrová si potrpí na to, aby rodina fungovala tak, ako má, riadi sa podľa toho aj počas Vianoc. "Nikdy mi ani len nenapadlo zbaliť veci a vybrať sa napríklad na hory alebo kdesi na dovolenku. Ešte keď boli synovia malí, tak sme vždy na druhý sviatok vianočný odišli na hory do Beskyd a ostali tam do Nového roku lyžovať. Ale teraz už takúto tradíciu neudržiavame."

Každý rok sa zídu pri vianočnom stole celá rodina. "Pravidelne chodieva aj syn z Kanady, akurát že tohto roku majú malého chlapčeka, takže chcú s nim ostať doma. Inak nás však bude pri sviatočnom stole tucet, k tomu dvaja psíci a jeden kocúr." (Smiech.)

Pravidelne trávi štedrovečerný deň u svojej nevesty. "Zídeme sa tam štyri ženy ja, synova dcéra, jej mama a aj stará mama. Ja pripravujem kotol polievky a jeden šalát. Mamička mojej nevesty pripravuje iný šalát, jej babička zase pečie. Syn má na starosti kapry. Tie pripraví a vypráža. No a babička tiež pripravuje špeciálneho kapra pečeného so slivkami. Určite si viete predstaviť, ako to potom pri stole vyzerá, keď sa nás zíde toľko, navyše je tam dobrôt od výmyslu sveta, lebo každý pripraví čosi iné..." Na prvý sviatok vianočný potom pozýva M. Rottrová celú rodinu k sebe na pečeného moriaka, na Silvestra chystá sviečkovú...

M. Rottrová veľmi rada varí, takže predvianočné prípravy jej nerobia žiadny problém. Iné je to s darčekmi. Nakupovanie totiž doslova neznáša. "Takže sa to snažím riešiť v predstihu, aby som potom nemusela na poslednú chvíľu chodiť po preplnených obchodoch. Stále keď koncertujem v nejakom cudzom meste, tak sa vyberiem na prechádzku, zájdem aj do obchodov a keď sa mi čosi páči, tak to kúpim a odložím. Nemusím sa báť, že by som to nevydržala a dala darček skôr, lebo viem, že potom by to znamenalo ďalšie zháňanie. Navyše vnuci majú narodeniny v októbri, syn v novembri, takže na jeseň mám nakupovania darčekov vyše hlavy."

Najväčšiu radosť jej samozrejme robí obdarovať pod stromčekom vnukov. "Našťastie píšu obidvaja list Ježiškovi. Ten si potom ich mama prečíta, každému v rodine zadelí nejakú vec zo zoznamu a je to vybavené. Takto mi to maximálne vyhovuje. Presne viem, čo mám kúpiť a ešte mám aj istotu, že sa to chlapcom bude páčiť." Aj ona sama písavala listy Ježiškovi. "Pamätám si, že najviac ma potešilo, keď Ježiško priniesol presne také korčule, aké som si priala. S krásnymi bielymi topánkami. Na tie Vianoce nikdy nezabudnem," dodala s úsmevom.

Dátum narodenia: 13. november 1941

Znamenie: Škorpión

Miesto narodenia: Ostrava

Rodinný stav: rozvedená

Relax: rodina

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 838
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 718
 3. Aká je chémia vôní 11 114
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 844
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 745
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 315
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 754
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 501
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 076
 10. Bývanie v meste predlžuje život 7 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V prešovskej väznici skončil po Zsuzsovej aj Gašpar

Súd reaguje, že on taký pokyn nevydal.

Tibor Gašpar.
Takto vyzeral Jakub po bitke na policajnej stanici.
Ingrid s piatačkou Izkou.

Dekádu skiareál Lysá chátral, precitnúť má v čase pandémie

Stredisko na Čergove sa vždy spoliehalo na sneženie, teraz mu pomôže technika.

Lyžiarsky areál na Lysej idú oživiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO).
Minister dopravy Andrej Doležal.

Koronavírus na Slovensku: Vláda mimoriadne rokuje o otváraní škôl, PCR testy odhalili dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 957 obetí.

Ilustračné foto
Alena Zsuzsová.
Cynická obluda

Premenlivá hnusoba

Igor Matovič tvrdí, že do roztrhania tela bojuje s hnusobou a všetko podriaďuje snahe poraziť ju.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop