Korzár logo Korzár Košice

Česká speváčka Marie Rottrová sa vždy snaží svedomito sa starať o vzťah, ktorý má

Pri vianočnom stole ich bude tucet, k tomu dvaja psíci a jeden kocúrSpeváčka Marie Rottrová patrí bezpochyby medzi stálice na poli českej muziky.

Pri vianočnom stole ich bude tucet, k tomu dvaja psíci a jeden kocúr

Speváčka Marie Rottrová patrí bezpochyby medzi stálice na poli českej muziky. Hoci sa pred pár rokmi na chvíľu koncertne odmlčala, na javiská sa vrátila a dodnes spieva pre svoje publikum veľmi rada a mnohí jej fanúšikovia si neodpustia žiadnu príležitosť vypočuť si naživo v jej podaní nestarnúce hity. Košičanom pred pár týždňami ponúkla koncert v Dome umenia a našla si čas aj na rozhovor, počas ktorého sme sa okrem iného porozprávali aj o tom, prečo sú pre ňu Vianoce najkrajšie vtedy, keď sú tradičné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keďže mala dva koncerty za sebou najprv v Košiciach a potom v Prešove, strávila na východe Slovenska dva celé dni a tešila sa z toho. Rodení Moraváci totiž zvyknú hovoriť, že východniari sú im blízki. "Je to aj môj prípad. Moja kapela Flamingo bola svojho času veľmi úzko prepojená práve s Košicami. Keď sa tu nakrúcal program Zlatá brána, tak práve my s kapelou sme nahrávali piesne pre deti, ktoré v nej účinkovali. Hlavne pre Tamarku Špakovú. A často som tu nakrúcala v televízii a Košičania zase pre zmenu chodili nakrúcať do Ostravy. Mali sme družbu," prezradila s úsmevom.

M. Rottrová je silne naviazaná na svoju rodnú Ostravu a hoc sa už mala rozbehnutú kariéru, dlho odolávala tomu, aby sa presťahovala do Prahy. "Nikdy ma našťastie k tomu ani nikto nenútil. V Ostrave som mala dobré zázemie, mala som tam všetko, čo som potrebovala, takže Praha ma absolútne nelákala. Veľa som nakrúcala v ostravskom rádiu, pretože členovia mojej vtedajšej kapely boli všetci aj členmi Ostravského rozhlasového orchestra. Veľa som aj nakrúcala v televízii, mala som tam vlastný program Divadielko pod vežou. Takže načo by som chodila do Prahy? Nuž ale neskôr som tak urobila. Lenže nie kvôli práci, ale zo súkromných dôvodov. Tak ako väčšina žien robí zásadné rozhodnutia kvôli láske..."

SkryťVypnúť reklamu

M. Rottrová však veľmi dobre vie nie len to, čo je to odísť z milovaného rodného mesta, ale aj čo to obnáša, keď sa človek rozhodne opustiť aj svoju krajinu. "Vydala som sa do Nemecka rok pred revolúciou. Verila som však, že sa budem môcť vracať aj napriek tomu, že som odišla. Neodchádzalo sa mi ťažko aj preto, že som sa vtedy na sto percent rozhodla, že prestanem spievať. V Prahe som synom nechala dva byty a odišla som. Oni však chodili za mnou do Stuttgardu, ja som chodila za nimi do Prahy. Isteže, potrebovala som na to špeciálnu doložku, aby som sa mohla vracať. Lenže trvalo to vlastne iba rok, pretože prišla revolúcia a už znovu to bolo absolútne v poriadku."

Prestať spievať pre mnohých spevákov je to priam nemysliteľná situácia a nevedia si predstaviť, že by sa svojej práce a vystúpení vzdali. "Ja som sa však ocitla v situácii, kedy mi vlastne ani nič iné neostávalo. Potrebovala som odpočívať. Bola som nesmierne šťastná, keď som urobila rozhodnutie odísť z javísk a oddychovať. V tom čase som totiž mala minimálne 20 koncertov mesačne a to trvalo niekoľko rokov. Psychicky som už nevládla, už som nemohla vydržať na javisku. Sama som sa seba pýtala, čo tam robím ja a hlavne čo tam robia všetci tí ľudia, ktorí ma prišli počúvať. Veď už poznajú moje pesničky naspamäť od slova do slova, tak prečo chodia znovu a znovu? Už mi spievanie nerobilo dobre, dokonca som zabúdala slová piesní! No a do toho všetkého som ešte dostala žalúdočné vredy. Takže som si povedala a dosť." Našťastie, spievanie nepovesila na klinec definitívne. Dnes jej už koncertovania zase spôsobuje radosť, znovu je v štádiu, kedy si ho užívam plnými dúškami.

SkryťVypnúť reklamu

Pred časom sa M. Rottrová vrátila z Nemecka opäť do Čiech a pomaly sa znovu začala vracať na javiská. "No a potom som sa rozviedla a prišla som na to, že by som sa mala nejako aj živiť. (Smiech.) V podstate sa dá povedať, že ma k tomu donútili okolnosti. Ale začala som znovu spievať rada, veď nebudem klamať chýbalo mi to. Teraz toho mám znovu pomerne veľa, pretože som kvôli zlomenej nohe musela nejaké koncerty preložiť, takže sa mi to nazbieralo. Ale povedala som si, že tohto roku ešte splním všetky koncertné povinnosti, ale od budúceho roku nie som ochotná koncertovať viac ako maximálne päťkrát do mesiaca. A aj to nie počas víkendov, ale len počas týždňa. Počas víkendov chcem mať čas pre svojich blízkych a rodinu. Navyše vo februári a marci sa chystám nahrávať nový album, takže si budem musieť vyhradiť dostatok času aj na to."

Pochádza z muzikantskej rodiny

M. Rottrová pochádza z muzikantskej rodiny. Jej mamka bola speváčka, otec hral na organ. "Od piatich rokov som chodila na klavír, trvalo to sedem rokov. Otec mal dva zbory, takže som v oboch spievala, na škole som už spievala s kapelou. Pomaly sa to vyvíjalo týmto smerom bez toho, aby som to nejako veľmi chcela. Nikdy mi ani nenapadlo, že by som mohla byť profesionálnou speváčkou. Nikdy! Vôbec som nepatrila medzi tie deti, ktoré po čomsi takom túžia."

Začala však spievať s rôznymi kapelami, stačí spomenúť Flamingo, ktorí sa neskôr premenovali na Plameňákov, zaujala i v speváckej trojici s Hanou Zagorovu a Petrom Němcom. "Ono sa to totiž nejako začalo jedno na druhé nabaľovať. Môj prvý manžel bol tiež muzikant, takže sme veľa spolupracovali a v budovaní kariéry som neprestala ani keď sa mi najprv narodil prvý syn a o dva roky na to druhý. Začala som spievať aj v rozhlase, účinkovať v televízii a už to šlo ďalej samé. Nikdy som si to takto neplánovala a možno práve preto to vyšlo..."

Obaja jej synovia podedili vlohy po rodičoch obaja sú skladatelia. Jeden z nich žije v Kanade, druhý v Čechách. Ten má i dvoch synov Bruna a Maxa. "Bruník má 12 rokov a začal nedávno hrať na gitare. Veľmi ho to baví, chodí do hudobnej školy a stále keď sa stretneme, tak mi predvádza, čo sa naučil. Nuž, tak uvidíme, či sa vydá v našich šľapajach. No a Max má 10 rokov, chodil pomerne dlho do zboru, ale nedávno prestal, lebo oveľa viac ho baví šport. K hudbe sa však možno vráti."

M. Rottrovú občas mrzí, že na svoje vnúčatá nemá toľko času, koľko by sama chcela. "Vidíme sa však pravidelne každú nedeľu. Aspoň, že to. Je mi to ľúto o to viac, že si uvedomujem, ako rýchlo rastú a ako mi už nikto nevráti čas, ktorý nemôžem stráviť s nimi. Tak isto to totiž bolo s mojimi synmi. Mala som ich pomerne mladá a to v čase, keď sa mi rozbiehala kariéra a uznávam, že som na ne nemala toľko času, koľko by som si vtedy sama priala. Ale ako im to dnes mám vynahradiť? Veď to sa vlastne ani nedá."

S rodinou sa však snaží tráviť čo najviac času. Rovnako ako so svojim priateľom. S českým podnikateľom Milanom Říhom žije už viac ako rok a netají sa tým, že je spokojná a šťastná... "Snažím sa o neho starať. On totiž nie je ten typ chlapa, ktorý by bral emancipáciu za svoju, rád sa necháva hýčkať. Sú zase veci, pri ktorých mi chce pomáhať, ale ja ho vtedy zvyčajne od seba odháňam, lebo najradšej som, keď si všetko doma porobím sama. Nemám s tým absolútne žiadny problém, lebo všetky domáce práce sú pre mňa relaxom. Dokonca aj žehlenie." (Smiech.)

Keďže má za sebou dva rozvody, snaží sa o to, aby jej vzťah vydržal. "Vždy som bola ten typ ženy, ktorý veľmi dbá na vzťah, ktorý má. Ale nejako mi to proste nevyšlo. Myslím si však, že vo veľkej miere záleží na žene. Keď dokáže doma urobiť rodinné teplo, tak len vtedy môže rodina aj fungovať. Lebo čo si čo budeme hovoriť často sa to točí okolo jedla. Tam, kde sa ľudia stretávajú za bohato prestretým stolom, dobre sa nejedia a rozprávajú sa pri tom, tam je dobre. Pokiaľ si ľudia nedokážu urobiť čas na to, aby si spoločne sadli za stôl, tak nemôžu spolu ako rodina fungovať. Som síce v dosť veľkej miere romantička, ale na druhej strane som aj praktická a realistická. Takže viem, že láska nestačí. Na vzťahu treba pracovať..."

Uznáva tradičné sviatky

Keďže M. Rottrová si potrpí na to, aby rodina fungovala tak, ako má, riadi sa podľa toho aj počas Vianoc. "Nikdy mi ani len nenapadlo zbaliť veci a vybrať sa napríklad na hory alebo kdesi na dovolenku. Ešte keď boli synovia malí, tak sme vždy na druhý sviatok vianočný odišli na hory do Beskyd a ostali tam do Nového roku lyžovať. Ale teraz už takúto tradíciu neudržiavame."

Každý rok sa zídu pri vianočnom stole celá rodina. "Pravidelne chodieva aj syn z Kanady, akurát že tohto roku majú malého chlapčeka, takže chcú s nim ostať doma. Inak nás však bude pri sviatočnom stole tucet, k tomu dvaja psíci a jeden kocúr." (Smiech.)

Pravidelne trávi štedrovečerný deň u svojej nevesty. "Zídeme sa tam štyri ženy ja, synova dcéra, jej mama a aj stará mama. Ja pripravujem kotol polievky a jeden šalát. Mamička mojej nevesty pripravuje iný šalát, jej babička zase pečie. Syn má na starosti kapry. Tie pripraví a vypráža. No a babička tiež pripravuje špeciálneho kapra pečeného so slivkami. Určite si viete predstaviť, ako to potom pri stole vyzerá, keď sa nás zíde toľko, navyše je tam dobrôt od výmyslu sveta, lebo každý pripraví čosi iné..." Na prvý sviatok vianočný potom pozýva M. Rottrová celú rodinu k sebe na pečeného moriaka, na Silvestra chystá sviečkovú...

M. Rottrová veľmi rada varí, takže predvianočné prípravy jej nerobia žiadny problém. Iné je to s darčekmi. Nakupovanie totiž doslova neznáša. "Takže sa to snažím riešiť v predstihu, aby som potom nemusela na poslednú chvíľu chodiť po preplnených obchodoch. Stále keď koncertujem v nejakom cudzom meste, tak sa vyberiem na prechádzku, zájdem aj do obchodov a keď sa mi čosi páči, tak to kúpim a odložím. Nemusím sa báť, že by som to nevydržala a dala darček skôr, lebo viem, že potom by to znamenalo ďalšie zháňanie. Navyše vnuci majú narodeniny v októbri, syn v novembri, takže na jeseň mám nakupovania darčekov vyše hlavy."

Najväčšiu radosť jej samozrejme robí obdarovať pod stromčekom vnukov. "Našťastie píšu obidvaja list Ježiškovi. Ten si potom ich mama prečíta, každému v rodine zadelí nejakú vec zo zoznamu a je to vybavené. Takto mi to maximálne vyhovuje. Presne viem, čo mám kúpiť a ešte mám aj istotu, že sa to chlapcom bude páčiť." Aj ona sama písavala listy Ježiškovi. "Pamätám si, že najviac ma potešilo, keď Ježiško priniesol presne také korčule, aké som si priala. S krásnymi bielymi topánkami. Na tie Vianoce nikdy nezabudnem," dodala s úsmevom.

Dátum narodenia: 13. november 1941

Znamenie: Škorpión

Miesto narodenia: Ostrava

Rodinný stav: rozvedená

Relax: rodina

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Autor: POPRAD

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 358
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 976
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 314
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 540
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 585
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 468
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 184
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 762
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  2. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  3. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  4. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  5. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  6. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  7. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  8. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 187
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 641
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 326
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 333
  6. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 20 084
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 8 993
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu