alarmujúci. Dokonca aj u detí. Odborníci varujú a bijú na poplach. Tučnota je najčastejšou príčinou úmrtnosti. Cez sviatky, ktoré sú nielen sviatkami pokoja a mieru, ale aj lenivosti a prejedania sa, by sme preto svoje chúťky mali držať na uzde.
KOŠICE. Na svete má nadváhu či obezitu viac ako miliarda ľudí. Napríklad v USA je tlstých až 65 percent obyvateľov! Na Slovensku sa v poslednom desaťročí počet obéznych strojnásobil. Podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach (RÚVZ), sa výskyt nadváhy a obezity u našich mužov vo veku 15 - 64 rokov vyšplhal na úroveň 58 percent, u žien na 37 percent.
Viac ako polovica mládencov je tučných
„To sú alarmujúce čísla. Veľmi nepriaznivé je, že nadváhou a obezitou trpí viac ako polovica mladých mužov. So stúpajúcim vekom sa jej výskyt zvyšuje," zhodnotila Jana Kollárová, vedúca odboru podpory zdravia RÚVZ.
Paradoxné je, že významne viac „silných" je medzi obyvateľstvom s nižším vzdelaním a horšou ekonomickou situáciou.
Tuční majú tučné deti
Alarmujúci je i nárast obezity u detí. Podľa RÚVZ je u nás tučných 12,5 percent chlapcov a 12,1 percent dievčat.
„Problémom je, že dospelí obézni majú oveľa častejšie obézne deti. Deti totiž často jedia to isté, čo dospelí. 13-ročný obézny má 75-percentnú šancu na celoživotnú obezitu," povedal Daniel Pella, prednosta Kliniky preventívnej medicíny a telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty UPJŠ.
Úmrtnosť stúpa
Pella tvrdí, že nadmerná výživa je hlavnou príčinou úmrtnosti v 21. storočí.
„Obezita je novodobá pandémia. Spája sa s pandémiou diabetu. Pozorovaný je 9-percentný nárast úmrtnosti kvôli obezite, 10-percentný nárast úmrtnosti kvôli diabetu a extrémny nárast metabolického syndrómu a diabetu, tzv. diabezity," zhdonotil Pella.
Kollárová tvrdí, že príčinou pandémie je nerovnováha medzi nadprodukciou potravín, marketingovou podporou ich nadmernej spotreby v kombinácii s obmedzením pohybových aktivít. „V Európe sa očakáva výrazné zvýšenie ceny zdravotníckych služieb v súvislosti s liečbou obezity a jej následkov," uviedla Kollárová.
Obezitou k rakovine a neplodnosti
„Na obezite je zákerné, že v procese jej vzniku nebolí. Práve naopak, postupné ukladanie tuku je spojené s príjemným pocitom z konzumovaného jedla," povedala Kollárová.
O to vážnejšie sú však dôsledky tohto chronického ochorenia. Ruka v ruke s ním kráčajú srdcovo cievne choroby, najmä hypertenzia, ischemická choroba srdca, ďalej už spomínaná cukrovka, dyslipidémia, choroby žlčníka, obličiek a pankreasu, osteoartritída a osteoartróza, náhle cievne mozgové príhody. Pridružia sa poruchy metabolizmu, respiračné choroby a ochorenia pohybovej sústavy a s tým i častejšie úrazy. Nadmerná telesná hmotnosť vedie dokonca k neplodnosti a k rakovine hrubého čreva, pankreasu, pečene, prostaty, prsníka, maternice a vaječníkov!
„Dôsledkom obezity sú aj osobné problémy sociálna izolácia, znížená perspektíva zamestnania, nízke sebavedomie, či estetické následky," uviedla Kollárová.
Jeme megaporcie
Základnými predpokladmi korpulentnosti je energetický nadbytok, teda nepomer príjmu a výdaja energie a nedostatok fyzickej aktivity.
„Začali sme jesť megaporcie. Expresívne povedané - ľudstvo sa prestalo hýbať a prejedá sa," zhodnotil Pella.
Tretím predpokladom je zlé zloženie stravy.
„Veľmi málo konzumujeme rýb. Oveľa viac jeme nasýtených tukov. Mali by sme jesť viac tzv. polynenasýtených mastných kyselín. To sú ryby, vlašské orechy, ľanové semiačka, ľanový olej, strukoviny," radí Pella.
Za obezitou často stoja duševné problémy.
"Niekto pojedaním kompenzuje depresie a stres. Je mnoho ľudí, ktorým by dobrý psychiater dokázal pomôcť k schudnutiu."
* * *
Ste tučný?
n Či máme nejaké kilečko navyše, zistíme podľa tzv. body mass indexu (BMI). Hmotnosť v kilogramoch vydelíme výškou v metroch na druhú.
telesná hmotnosť v kilogramoch
BMI = -
(telesná výška v metroch)2
n Hodnota od 25 do 30 signalizuje nadváhu, nad 30 obezitu, nad 40 jej ťažký stupeň.
Problémy hrozia najmä kvôli tuku na bruchu.
n „Jablkový typ ukladania tuku je spojený so zvýšeným rizikom vzniku srdcovocievnych ochorení a cukrovky. Dôvodom je ukladanie tuku v blízkosti životne dôležitých orgánov," vysvetlila Kollárová.
n Ako sme na tom s "bachorom", zistíme jeho odmeraním v najširšom mieste v stoji a pri výdychu. Podľa prísnejších kritérií nemá obvod pása u mužov presiahnuť 94 cm, u žien 80 cm.
* * *
Ako sa neprejedať cez sviatky
Začať uvažovať treba už pri vstupe do lákavých predajní potravín. Kollárová radí vymeniť veľký nákupný vozík za košík a s rozvahou doň vkladať potraviny. Čo už máme doma, totiž ťažko vyhodíme, a aj keby sme mali prasknúť, tak to zjeme.
„Voľný čas Vianoc nie je príležitosťou na „preležanie", ale na regeneráciu síl. Na to je najlepší aktívny oddych, dlhé prechádzky, používanie schodov namiesto výťahu atď. Spoliehať sa na „zaručenú" povianočnú diétu má za následok sklamanie. Disciplína a striedmosť v jedení spolu s pohybom sú jediným „zázrakom", ktorý nám zaručí, že po sviatkoch stúpime na váhu bez strachu a výčitiek svedomia," povedala Kollárová.
Rady:
jesť vtedy, keď má človek hlad, nie keď má chuť
konzumovať vo viacerých menších dávkach
potravu konzumovať pomaly
vyberať jedlá s nízkym obsahom energie, minimalizovať vyprážané, zameniť sladkosti za ovocie
pripravovať čo najviac ľahkých zeleninových šalátov, hlavné jedlo nimi čiastočne nahrádzať
stôl v obývačke ozdobiť ikebanou a ovocím, nie sladkosťami,
osvojiť si "pravidlo", že si pre každé jedlo vždy treba niekam zájsť
obmedziť alkohol, obsahuje veľa energie
piť veľa vody a nesladených nápojov
využiť voľné dni na aktívny oddych
* * *
Kód zdravého života
Pella odporúča dodržiavať tzv. kód zdravého života, ktorý navrhla Európska kardiologická spoločnosť:
n 0 nefajčiť
n 3 prechádzky aspoň 3 km denne, alebo 30 minút aeróbnej aktivity denne
n 5 porcií ovocia alebo zeleniny denne
n 140 systolický krvný tlak 140 mm Hg a menej
n 5 celkový cholesterol pod 5,0 mmol/l
n 3 LDL cholesterol pod 3,0 mmol/l
n 0 eliminácia nadváhy, obezity a diabetu
n kľúčom k štíhlej línii je však pohyb a len pohyb.
* * *
Farár: Obžerstvo je hriech!
(sam)
Ak sa tradičnými vianočnými špecialitami napchávame až do prasknutia, dopúšťame sa tým jedného zo siedmich hlavných hriechov obžerstva (latinsky gula).
"Vianoce by nemali mať charakter presycovania darčekmi ani žalúdkov," povedal nám Otec Michal Hospodár, košický gréckokatolícky kňaz. "Ak by sme sa sústredili iba na jedlo, Vianoce by boli prázdne, nehovoriac o tom, že sa mnohí budú sťažovať na boľavé bruchá. Jedlo má na Vianoce svoj význam, ale je to len sprievodný znak najväčšieho daru, duchovného očakávania toho, čo príde."
Podstatou hriechu Obžerstva nie je iba nezriadené jedenie a mrhanie jedlom, ale v širšom kontexte aj nesprávne oddávanie sa nesexuálnym slastiam. Pod pojem obžerstva sa dá preto zaradiť i drogová závislosť či workoholizmus, teda závislosť na práci. Opakom obžerstva je striedmosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári