prevyšujúcou 1,4 milióna korún. Účastníci zájazdu, ktorí prežili, peniaze zatiaľ nemajú a stále nie je jasné, kto, koľko a kedy dostane.
Košice. Septembrová havária slovenského autobusu na diaľnici medzi Záhrebom a Splitom v Chorvátsku, ktorá si vyžiadala 16 životov, vyvolala na Slovensku vlnu solidarity. Medzi prvými zareagovala spoločnosť U. S. Steel. Na pomoc pozostalým a účastníkom nehody iniciovala verejnú zbierku a na účet mesta prispela sumou milión korún. Ďalších viac ako 400-tisíc korún darovali mestské a súkromné firmy, samospráva Liptovského Mikuláša a občania.
Nejasné pravidlá
Mesto už čiastočne splnilo svoj sľub a pozostalým obetí vyplatilo po 36-tisíc korún formou finančného daru ako úhradu nákladov na pohreb. Všetci účastníci zájazdu, ktorí prežili, mali dostať pôvodne po 20-tisíc. Peniaze doteraz nemajú a stále nie je jasné, kto, koľko a kedy zo zbierky dostane.
Nemá ich ani Košičanka, ktorú s otrasom mozgu, zlomenými rebrami a kľúčnou kosťou dopravili tretí deň po tragédii sanitkou z nemocnice v Gospiči do Košíc. Skúsenosť na košickej radnici, kde sa o zbierke informovala, jej vzala chuť uchádzať sa o pomoc.
"O zbierke som sa dozvedela z médií. Bola som sa opýtať, či by mohli preplatiť napríklad faktúru za hovory cez mobilný telefón. Po havárii a počas hospitalizácie v Gospiči ma s rodinou spájal jedine mobil. Z pochopiteľných dôvodov som dostala faktúru na nie malú sumu. Pýtala som sa, či by zo zbierky mohli prispieť napríklad aj na kúpeľnú liečbu. Nič som sa nedozvedela. Vraj dostaneme listy, v ktorých dajú vedieť, kto si môže akým spôsobom nárokovať na peniaze. Zatiaľ som nič nedostala," hovorí sklamaná žena.
Podľa jej názoru pravidlá mali byť jasné hneď na začiatku. "Niektorí ľudia nám závidia, a pritom sme zatiaľ nedostali ani korunu. Ja si na nič nerobím nárok. Pripadá mi ponižujúce žiadať o príspevok z verejnej zbierky."
Mesto: Chceme byť transparentní
Na rozdelenie financií z verejnej zbierky dohliada komisia, ktorú tvoria zástupcovia sociálneho, finančného a právneho oddelenia Magistrátu mesta Košice a psychosociálneho centra.
Podľa hovorkyne radnice Lucie Mihokovej členovia komisie sa uzniesli, že účastníkom zájazdu, ktorí prežili, vyplatia po 25-tisíc korún formou finančného daru. "V najbližších dňoch dostanú list, v ktorom ich informujeme o postupe pri uplatnení si nároku na finančný dar. Zároveň im posielame aj vzor žiadosti a osobné kontakty, keby potrebovali ďalšie informácie."
Zástupca riaditeľa magistrátu Richard Dlhý hovorí, že komisia bude posudzovať žiadosti individuálne. Môže sa teda stať, že nie každý dostane finančnú pomoc v plnej výške. "Každý žiadateľ by mal nejakým spôsobom preukázať výdavky spojené s haváriou. Tieto príjmy sú v zmysle zákona o zbierkach príjmami rozpočtu mesta a my musíme preukázať účel ich vynaloženia."
Mesto sa snaží podľa Dlhého rozdeliť peniaze zo zbierky maximálne transparentne: "Myslím si, že každému žiadateľovi vieme vyjsť v ústrety."
* * *
Na zbierku prispeli:
U.S. Steel, s. r. o., Košice: 1 000 000 Sk
Mostarko, s. r. o., Košice: 100 000 Sk
Tepelné hospodárstvo, s. r. o., Košice: 150 000 Sk
Mestské lesy, a. s., Košice: 50 000 Sk
Mesto Liptovský Mikuláš: 100 000 Sk
Občania: 9 640 Sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári