Štedré aj na pranostiky sú odpradávna vianočné sviatky a pozorovatelia počasia vtedy odvodzujú ďalekosiahle výhľady pre budúci rok a úrodu.
I keď pranostické obdobie, ktoré Kračún prináša, nazývame vianočným oteplením a skúsenosti z Česka napríklad vravia: Na Adama a Evu očekávej oblevu, starkí dodnes v praxi uprednostňujú poriadne studené, mrazivé a zasnežené vianočné sviatky. To podľa známeho: Lepšie Vianoce treskúce ako tečúce. Lebo ak je naopak, zima sa povlečie až za začiatok jari, keď platí: Zelené Vianoce - biela Veľká noc (v roku 2009 je veľkonočná nedeľa 12. apríla).
Rok v cibuli a škrupinke
Dôležité je 24. decembra už svitanie, na ktoré sú napospol zvedaví roľníci, vinohradníci i sadári: Ak na Kračún východ slnka jasný, urodí sa obilie, víno i ovocie. Na Viliju ráno jasné a obloha čistá, dobrá úroda istá. Dôležitý je aj Štedrý večer - ľuďom sa odjakživa páči, ak im začiatok sviatkov potvrdí po západe slnka prvá hviezda - v tomto roku môžeme na juhozápade vyzerať okolo 16. hodiny hneď dve krásne jasné planéty: Venušu a Jupiter. Keď im neskôr pribudne na vianočnom nebi ďalšia trblietavá hviezdna spoločnosť, je dôvod na radosť, nastal slávny Dohviezdny večer a signál, že bude veľa kureniec i zemiačikov.
Mnohí i v súčasnosti odhadujú počasie v budúcom roku aj prostredníctvom osvedčených starootcovských testov - stačí 12 lupeňov z napoly rozkrojenej cibule - označia sa názvami mesiacov od januára po december a do každej patrí štipôčka soli. Ráno sa dočkáme odpovede - tie lupene, kde bude najviac vlahy, budú v nadchádzajúcom roku najupršanejšie a kde je kvapôčok najmenej, najslnečnejšie. Kto to chce ešte raz overiť, môže cibuľu nahradiť orechovými škrupinami - pod prázdne polovičky treba na drevené dienko opäť nasypať soľ, označiť názvami mesiacov a odložiť - overovanie ale nastane až na Nový rok.
Čo vraví vianočný štvrtok
Ľudová meteorológia ale už o úrode v roku 2009 vie, že by mala byť hojná - to preto, lebo v tomto roku pripadá sviatok Božieho narodenia na štvrtok, a to podľa dávnej pranostiky znamená, že: Ak božie hody vianočné na štvrtok pripadnú, úroda bude dobrá, len vína prostredne. Aj tento deň je na šance predpovedí štedrý - naďalej platí: je dobre ak 25. december prinesie mrazivé jasné počasie, pretože: Ak na Božie narodenie obloha jasná a čistá, dobrá úroda je istá a na sená aj žatvu bude pekná chvíľa. Dôvodom na radosť je aj sneh a keď obalí i stromy, je nádej na ovocnú nádielku, lebo vraj: Ak na Vianoce stromy snehom obelejú, na jar ich kvety obsypú. Známe je i: Tmavým/ čiernym Vianociam sa neraduj. Ak náhodou i zaprší, prognóza je premokrená, lebo: Ak na Božie narodenie dážď, štyri týždne ostane zamračené. Ak daždivé a teplé Hody, mrchavý rok za tým chodí. Priania po treskúcich Vianociach napokon umocňuje aj druhý vianočný sviatok - Na Štefana zima začína, už nemá byť barina.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári