Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: predvianočný zhon

Upratovanie, pečenie pečiva, zdobenie stromčeka, zháňanie darčekov, príprava vianočnej večere. To všetko i všeličo ďalšie predchádza trom dňom v

roku, ktoré nazývame vianočné sviatky. Znamenajú koniec kolotoča príprav, ktorý u niekoho trvá týždeň, u iného mesiac. Dnes nás zaujímalo, ako sa tento predvianočný zhon darí zvládnuť niektorým známym Košičanom.

Herečka Henrieta Kecerová kupuje darčeky priebežne

Všetko beží ako švajčiarské hodinky

Svoju osvedčenú taktiku a stratégiu, ako zvládnuť predvianočný blázinec i samotné sviatky, má herečka Henrieta Kecerová. "Keďže nemám nijako špeciálne pripravenú nervovú sústavu na celý ten blázinec pred 24. decembrom, snažím sa kupovať darčeky priebežne vždy, keď v obchodoch zbadám niečo pekné a vhodné. Tesne pred sviatkami už len dokupujem, ak mi padne do oka niečo mimoriadne."

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudí, ktorých každoročne obdarúva, nie je až tak veľa, aby sa to nedalo v pohode zvládnuť. "Chystám dary pre manžela, dcérku, rodičov i sestru a tiež sa vždy niečo ujde aj nášmu psovi. Pred Vianocami zvyknem nachystať aj nejaké drobnosti pre mojich priateľov."

Rovnaký "trik" má aj pri upratovaní. Zásadne nenecháva nič na poslednú chvíľu. "Mám vo zvyku upratovať priebežne a celý rok, takže tesne pred Vianocami urobím to isté, čo robievam každú sobotu. To, čo sa všeobecne považuje za veľké upratovanie, robím pri výmene sezónneho oblečenia a na to musím mať pohodu a čas, nie predvianočný stres," prezrádza svoju fintu ako zvládnuť Vianoce.

H. Kecerová so svojou rodinkou tradične trávi Štedrý večer u rodičov. "Tam majú pre mňa sviatky to ozajstné čaro. Všetko, čo je potrebné urobiť, nachystať a uvariť, má svoju postupnosť. Prípravy si rozdelíme a tak každý z nás niečím prispieva, i keď najväčší kus práce je stále na mojej mame. Sme natoľko zabehnutí, že od začiatku príprav až po moment, kedy sa ocitneme pri stromčeku, fungujeme ako švajčiarske hodinky."

Skryť Vypnúť reklamu

Balenie darčekov je v rodine prísne tajné a ich uloženie pod vianočný stromček je výsadou žien - mamky a Henriety. "Jediné, čoho mi bude tohto roku ľúto, je to, že moja dcéra už vie, kto tie darčeky nosí. Ich rozbaľovanie preto asi nebude také vzrušujúce, ako predošlé roky."

Vydajom H. Kecerovej sa na vianočných zvyklostiach nič nezmenilo. "Ani vydajom ani prírastkom do rodiny, pretože manžel prijal naše zvyky. Jediné, čo pribudlo, je pár zapálených sviečok, ktorými si pripomíname našich najbližších, ktorí nás opustili."

jr

V rodine speváčky Anny Gaja si musia prácu zadeliť, lebo počas sviatkov majú všetci kopec aktivít

Zdobenie stromčeka má v réžii manžel so synom a dcérou

Speváčka Anna Gajja si dokáže všetky povinnosti okolo Vianoc zorganizovať vopred, lebo inak by jej každoročný "vianočný ošiaľ" prerástol cez hlavu. Darčeky napríklad nakupuje zásadne aspoň mesiac pred Vianocami. Inak by to nestihla, kedže jej deti majú kopec aktivít. Vo chvíľach, kým iní ľudia upratujú a chystajú všetko potrebné, v rodine Gajovcov sa pripravujú na vystúpenia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dcéry sú krasokorčuliarky a majú viacero vystúpení. Posledné bude v nedeľu pred Vianocami. Syn je vodnopólista a čaká ho zápas mimo mesta. Bude toho dosť a ja sa im v tomto smere aj dosť venujem." Okrem týchto povinností má Anka svoje vlastné. Bude vystupovať a spievať. "Tých vystúpení bude pomerne veľa, preto musím upratovať a chystať veci priebežne, aby sa mi doma nič nenakopilo. Náš byt má vyše tristo metrov štvorcových, takže len všetko povysávať a poutierať podlahu mi zaberie kopec času."

Anke pomáha pri príprave sviatkov celá rodina. Byt vyzdobujú už od adventu, ale stromček je pre ňu vždy prekvapením. "Ozdobovanie stromčeka mávajú na starosť, alebo skôr na radosť, manžel s deťmi. Je to celkom v ich réžii ako bude vyzerať a mne je úplne jedno, či bude s červenými mašľami alebo zlatými vianočnými guľami. Mňa to dosť odbremení a oni majú z toho spoločný zážitok aj radosť. Takéto aktivity rodinu vždy spájajú a preto sa aj na sviatky dívame nie len ako na kopec povinností, ale predovšetkým na príležitosť niečo spolu vytvoriť."

Manželovou "parketou", okrem vianočného stromčeka, je aj príprava ryby. "Máme kamaráta, ktorý nám ju prinesie až domov a niekedy sa stáva, že s manželom idú spolu na rybačku. Pri rybách, a zvlášť vianočných, sa môj muž dokonale realizuje. Neverím, že by niekto v rodine vedel spraviť lepšiu a chutnejšiu rybu ako on. Pre neho to je niečo ako vianočný obrad. Nenechal by si to ujsť za nič na svete a svoje miesto pri šporáku, kde sa chystá ryba, by nikomu neprepustil."

K vianočnému obradu patrí aj pečenie koláčov. S tými zas pomáha babka. "Ja napečiem asi štyri druhy. Babka s dcérami sa pustia do ďalších a hlavne do medovníčkov." Túto spoločnú činnosť babky s vnúčatami považuje Anka za veľmi dôležitú pre celú rodinu. "Je to kreatívne, príjemné a užitočné. Babka je s deťmi, deti sa od nej vždy naučia veľa nového a ja mám aspoň trošku voľna." V byte vraj všetko krásne rozvoniava a pri zdobení hotových medovníkov si užijú množstvo zábavy.

"Pred samotným Štedrým večerom, tak dva dni vopred, robievame už len nákupy potravín, aby sme sa vyhli preplneným obchodom. No a potom príde na rad varenie a chystanie sviatočnej tabule. Aj pri tom mi dosť pomáhajú moje dievčatá," dodáva Anna Gaja.

jr

Zuzana Bobríková len upečie makovník a orechovník

Všetko rieši chlapská rýchla rota

Hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobriková sa snaží pred predvianočným stresom utekať. No nie vždy sa jej to podarí. Ešte šťastie, že má doma troch chlapov, ktorí jej s ním úspešne pomáhajú. "Snažím sa zhonu vyhýbať, ale úplne sa to nedá. To by som sa musela odsťahovať koncom septembra na horskú chatu a neschádzať do doliny, nepočúvať rádio, nepozerať televíziu..." Vadí jej totiž, že obchody nás nútia hrať sa na Vianoce dlho predtým, ako naozaj prídu.

"Žiadne dlhé prípravy v našej rodine neexistujú. Predvianočné upratovanie obyčajne stroskotá na tom, že je vonku pekne a každý víkend radšej trávime v prírode. Všetko potom na poslednú chvíľu rieši moja rýchla rota. Rýchlosť, akou vedia moji traja chlapi povysávať, poutierať dlážku a nastrkať všetky vecí do skríň je obdivuhodná. Napriek tomu, že nemáme čerstvo umyté okná, Vianoce vždy prídu. A keď stiahneme žalúzie a zapálime iba sviečky, skutočne nevidno, aké sú. Pre nás je dôležité, že sme na Štedrý večer všetci spolu. To znamená rodičia, starí rodičia, sestra s rodinou, teta, bratranci s rodinami. Tak 15 16, možno aj viac ľudí. Od malička sme sa takto stretávali u nášho dedka. Pokračujeme v tom, čo nám vždy zdôrazňoval, že rodina má držať pokope. Je to to najvzácnejšie a najdôležitejšie, čo môže na Vianoce byť."

Pred Vianocami by asi každá žena privítala, keby sa do predvianočných prác zapojila celá rodina. Tak ako u Bobrikovcov. "Moji traja chlapi vedia urobiť všetko. Len makovník a orechovník to je moja záležitosť. Pečiem ho podľa tradičného historického receptu mojej prababičky pre celú rodinu."

S makovníkom a orechovníkom už môžu prísť aj Vianoce, ostáva už len ozdobiť stromček. "Ako deti sme zdobili stromček s bratrancami u dedka a pretekali v tom, kto hodí salónky na nitkách z väčšej diaľky a trafí. U nás to až tak divoko nevyzerá, ale nechávame stromček na fantázii našich synov. Ja len potom tajne niečo upravím, aby sa stromček podobal stromčeku."

mia

Boris Farkašovský má len polovicu starostí

Nastupuje až 24. decembra ráno

Prezident hádzanárskeho klubu 1. MHK Košice Boris Farkašovský sa v čase predvianočnom vždy zvykne poctivo deliť s manželkou o všetky starosti, ale tentoraz sa mu z nakupovania a zháňania všetkého potrebného, čo k najkrajším sviatkom roka patrí, podarilo vyzuť. Aj keď, objektívne treba povedať, že k tomu došlo neúmyselne.

"Musím tak urobiť pre absolútnu pracovnú vyťaženosť. Tohto roku vari prvý raz nechávam celý ten predvianočný zhon na manželku, doslovne. Inak to máme s prácou i povinnosťami stále rozdelené päťdesiat ku päťdesiat. Nemám vo zvyku v čase najväčšieho zhonu niekam vypadnúť, lebo na mňa to nepôsobí nijako stresovo. Stres je oveľa väčší v robote, počas celého roka, a najmä vtedy, keď sa rok chýli ku koncu. Pred Vianocami pomáham najmä s nákupmi a zháňaním darčekov, ale ostatné, najmä čo sa kuchyne týka, je na manželke. Ja nastupujem až 24. decembra ráno, keď je treba baliť, a variť."

Pečenie koláčov nie je práve jeho parketa, ale na príprave klasickej štedrovečernej večere si vraj naozaj zgustne. "Vyprážanie kapra, šalát, kapustnica, to je moja parketa. Ale do 24. decembra sa manželke v kuchyni do remesla nepletiem, na mne je nakupovanie, zháňanie potrebných surovín. So živým kaprom sa radšej netrápim, veď kto by ho naháňal vo vani, zásadne kupujem čisteného, s ktorým je oveľa menej roboty." Živý nie je u nich ani vianočný stromček. "Už niekoľko rokov nám slúži umelý, hlavne preto, že po sviatkoch je koberec v jeho okolí čistejší, nemáme ihličie po celom byte, keď ho vyhadzujeme."

mat

Pavol Madár musel s vianočným stromčekom improvizovať

Darčeky boli aj pod lyžiarskou palicou

Bývalý vynikajúci maratónec, dnes masér a tréner v jednej osobe, Pavol Madár, zvláda vraj predvianočný zhon celkom v pohode. "Nerobíme z toho s manželkou žiadnu tragédiu. Hlavné je, aby boli darčeky nakúpené. Dúfam, že aj tohto roku budú poskrývané včas." Aj keď prekvapiť ich dvoch synov je z roka na rok ťažšie. "Veru, lebo nie každý rok tam môžu nájsť počítač..."

Jeho hlavnou starosťou je však stromček. "Z obchodu, lebo nemám to svedomie, aby som ho išiel niekde kradnúť. Aj keď zaňho vysolím aj päťsto či šesťsto korún. Iné nám však neostáva." U Madárovcov vždy doteraz pred Vianocami rozvonivalo jeho ihličie, ale stalo sa, že hlava rodiny musela aj improvizovať. "To bolo už veľmi dávno, vari pred dvadsiatimi rokmi. Neviem už prečo, ale raz sa mi stromček nepodarilo zohnať. Bez stromčeka by to však neboli pravé Vianoce, tak som to musel nejako vyriešiť. Doma som našiel lyžiarsku palicu, navŕtal som ju, a do dier v umelom ´kmeni´ som napichal aspoň čačinu. Malo to úspech, lebo ten núdzový stromček vyzeral ako živý, a s takými pravidelnými vetvičkami sme ho dovtedy ani nemali..." smeje sa známy vytrvalec.

P. Madár statočne pomáha manželke aj v kuchyni, veď Vianoce si vždy žiadajú na slávnostnom stole čosi špeciálne. "Pomáham aspoň svojou prítomnosťou, lebo väčšinou sa to končí čistením orechov, alebo takými prácami, kde sa nedá nič pokaziť. K ozajstnému vareniu ma manželka nepustí. Stačí, keď jej zabezpečím kapra, alebo inú rybu, ktorá by u nás na štedrovečernom stole nemala chýbať." Ani to vraj pred koncom svojho života nemusí plávať... "Je jedno, aká to je ryba, uspokojíme sa aj s filé."

mat

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 8. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 24 053
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 22 835
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 585
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 120
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 619
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 599
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 195
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 959
 9. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 901
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 7 767
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Polaček stráca podporu poslancov. Do konca roka sa chce stretnúť s každým osobne

Odišiel už aj Saxa. Rusnák: Nie sme hlasovacie stroje. Špak nevylučuje nový klub.

Saxa (vľavo) odchádza z klubu Fungujúce Košice, Rusnák (vpravo) hovorí, že poslanci nie sú hlasovacie stroje na želanie.
Strojný vidí chybu aj v tom, že podpora primátora bola v počiatkoch samozrejmá.

Tvrdil, že nesie preplatok za plyn. Dôchodcovi ukradol peniaze na pohreb

Spišiak sa v Košiciach vydával za pracovníka bytového podniku.

Podvodník Ivan Nálepka na krajskom súde.

V zariadení pre seniorov v Snine je pozitívnych 50 klientov

V mestskej nemocnici evidujú desať úmrtí na ochorenie Covid-19.

V Domove pokojnej staroby v Snine je pozitívnych 50 klientov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.

Koronavírus na Slovensku: O dva týždne plošné testovanie nebude, Sulík nestihne nakúpiť testy (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 1811 nových prípadov. Z antigénov hlásia 937 pozitívne testovaných ľudí. Pribudlo aj 23 úmrtí.

Premiér Igor Matovič.
Diego Maradona s trofejou pre majstrov sveta.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Sedem lístkov do klobúka

Šanta, Žilinka, Čentéš? Čistá lotéria.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop