Košičanov, ktorí sa pričinili o dobrú povesť mesta.
KOŠICE. Stalo sa tak pri príležitosti 120. výročia úmrtia Imricha Henszlmanna, košického rodáka, historika, múzejníka, zakladateľa umenovedy a pamiatkovej ochrany v Uhorsku. Premietli aj dokumentárny film o jeho živote a diele.
Zatiaľ majú štyristotisíc
"Počiatočnú fázu financuje mesto," informoval nás Peter Neuwirth, vedúci referátu marketingu a komunikácie magistrátu. "Zatiaľ bolo na projekt vyčlenených 400-tisíc a na rok 2009 schválených 300-tisíc korún. Projekt je dlhodobý, finančne náročný, mesto hľadá možnosti financovania v mimorozpočtových zdrojoch, grantových schémach, eurofondoch, sponzoroch a iných."
Pretože filmov o slávnych Košičanoch bude viac, zaujímalo nás, ako sa k nim dostane široká verejnosť. "Zámerom je využiť v centre mesta miestnosť alebo priestor, kde by sa zriadilo Komunikačné centrum mesta, v ktorom by malo mesto možnosť prezentovať svoje projekty pre širokú verejnosť. Premietali by sa tam aj filmy projektu Sieň slávy. Zatiaľ sa prezentujú príležitostne, do budúcnosti sa ráta s projektom ako s turistickou atrakciou a didaktickou pomôckou pre košické školy," dodal P. Neuwirth.
Premiéra na akademickej pôde
V rámci projektu premietli minulý týždeň v aule ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) na Watsonovej ulici aj filmový portrét ďalšej významnej košickej osobnosti, profesora Vladimíra Hajka. Dlhoročného predsedu SAV, spoluzakladateľa a prvého dekana Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, vynikajúceho odborníka v oblasti magnetizmu.
V. Hajko síce už oslávil úctyhodné 88. narodeniny, ale na premiére filmu, nakrúteného pod taktovkou českého režiséra Petra Ruttnera prišiel osobne. "Je to dôstojný obrázok o mojom živote," povedal nám profesor. "Košice sú mestom môjho života. Tu sa realizovali moje túžby a sny o rozvíjaní vysokého školstva i vedy. Som vďačný tvorcom filmu, že vytvorili takýto medailón, ktorý pripomenie ľuďom môj život aj vtedy, keď ja tu už dávno nebudem."
V režisérovi Ruttnerovi zanechalo stretnutie s V. Hajkom nezabudnuteľné dojmy, považuje ho za vynikajúcu osobnosť, veľmi skromného a mravného človeka. "Film by určite mal ísť do škôl medzi mladých, aby si uvedomili, že odkaz staršej generácie nie je iba mentorský, ale láskavý a chápajúci."
Projekt mapovania osobností
Podľa Evy Kratochvílovej, produkčnej z košickej spoločnosti Atarax, o výrobu filmov ich požiadalo vedenie mesta. "V Košiciach žije veľa ľudí vysokých kvalít, škoda len, že si ich nevšímame alebo ignorujeme. Možno práve v tom budú Košice výnimočné, že budú mapovať nielen žijúce, ale aj nežijúce osobnosti. Nebolo by zlé vytvoriť akési 'kino času', kde sa budú premietať filmy nepretržite 24 hodín."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári