z SNS míňa peniaze ešte neefektívnejšie. Janušek zaplatil v rámci 3,6-miliardového tendra na ministerstve výstavby za právne služby za trištvrte roka 20 milionov korún. Vyúčtovala si ich za dva dokumenty firma Avocat, ktorú vlastní právnik Jána Slotu Juraj Hatvany. Išlo o predlohu zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku a systém riadenia fondov.
BRATISLAVA. Výsledkom tri a pol miliardového tendra na ministerstve výstavby, pre ktorý sa opozícia pokúšala odvolať ministra Mariána Janušeka z SNS, nie sú len predražené televízne šoty, ale aj predražené právne služby. Dokumenty, čo stáli kedysi štát desiatky tisíc korún, stoja teraz milióny. Znamenalo by to, že štyria právnici na tom robili trištvrte roka osem hodín každý pracovný deň. Podľa zmluvy s Avocatom totiž ministerstvo platí právnej kancelárii 3500 korún na hodinu.
"Nemyslím si, že je to reálne," povedal o počte ľudí a ich odpracovaných hodinách právnik Radovan Pala, ktorý má s eurolegislatívou skúsenosti.
Už za to raz zaplatili
Zmluvu o nenávratný finančný príspevok ešte v roku 2004 pre ministerstvo vypracovala firma Euroiuris consulting. Firma za to dostala zhruba 70-tisíc korún.
"V tom čase sme riešili strašne závažné úlohy, bez toho by Slovensko nebolo v Európskej únii, boli to sumy rádovo stotisícové, možno nejaký výskum, na ktorom pracovala skupina ľudí, stál dva milióny," povedal konateľ firmy Pavol Karász. Podľa neho je vylúčené, aby to stálo milióny, hoci aj po štyroch rokoch.
Napríklad audit banky stojí zhruba osem miliónov korún. Ministerstvo tvrdí, že ich zmluva o poskytnutí príspevku je nová a platí pre všetkých rovnako, kým predtým jednotný vzor neexistoval.
Systém riadenia opísali
Druhý dokument "Systém riadenia" sa takmer zhoduje s dokumentom s rovnakým názvom, ktorý ešte v decembri 2006 schválila na návrh Janušeka vláda. Avocat vyhral ako jediný uchádzač tender až v máji 2007 a dokument sčasti opísal. "Vôbec nešlo o aktualizáciu, ale vytváral sa nanovo a bol postavený na iných princípoch," povedala o dokumente hovorkyňa ministerstva Dagmar Vanečková.
Medzi dokumentmi sú podľa nej rozdiely. Prečo sa v ňom opakujú od slova doslova niektoré odseky, nevysvetlila. Potom, čo ministerstvo dostalo doplňujúce otázky, ako je možné, že toľko platí za dokumenty, ktorých základ už dávno malo, odpísalo, že síce tieto dva dokumenty boli najväčšie rozsahom aj obsahom, ale Avocat poskytol aj ďalšie služby. A to napríklad "zastupovanie voči neúspešným žiadateľom, vyhotovenie návrhu zmluvy medzi riadiacim orgánom a bankou, právne poradenstvo pre monitorovací výbor...".
Podľa Vanečkovej nad tým právnici strávili stovky hodín, zúčastnili sa na rôznych medzirezortných rokovaniach a odborných konzultáciách.
Dokumenty podobného rozsahu a obsahu má pre eurofondy vypracované aj ministertvo financií. Hovorca ministerstva Miroslav Šmál povedal, že ich vypracovali ich zamestnanci v rámci svojho pracovného času.
* * *
REAKCIE ODBORNÍKOV Z FACHU
Právnici: Je to predražené
Miliónová zmluva by u iných právnikov stála maximálne 250tisíc.
BRATISLAVA. Právna kancelária Avocat je podľa právnika Juraja Bizoňa z právnej kancelárie Bizoň & partners teraz pravdepodobne zrejme najlepšie zarábajúcou kanceláriou na Slovensku.
"Skutočne si neviem predstaviť, za poskytovanie akých právnych služieb by si právnik mohol v nesporovej agende vyúčtovať takúto odmenu, hoci aj v trvaní trištvrte roka," povedal Bizoň o sume 20 miliónov korún. Povedal, že za vypracovanie zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku by si ich právna kancelária mohla účtovať odhadom 150 až 250tisíc korún. Vypracovanie dokumentu systému riadenia podľa neho ani nespadá do kompetencie právnej kancelárie, ale pod experta na ministerstve. 20 miliónov za vypracovanie týchto dvoch dokumentv považuje za "výrazne nadhodnotenú sumu" aj právnik Radovan Pala z kancelárie enwc. "A to aj v prípade, ak zahŕňala naštudovanie celej pomerne rozsiahlej problematiky a účasť na rozličných rokovaniach," dodal.
Autor: MONIKA TÓDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári