Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

EXTRA - Slota tají, z čoho platí luxus

ŠÉF SNS SA SPRÁVA AKO SUPERBOHÁČ, HOCI OFICIÁLNE ZAROBIL LEN NIEKOĽKO MILIÓNOVVila, jachta, motorka, drahé autá či niekoľko bytov patria medzi

ŠÉF SNS SA SPRÁVA AKO SUPERBOHÁČ, HOCI OFICIÁLNE ZAROBIL LEN NIEKOĽKO MILIÓNOV

Vila, jachta, motorka, drahé autá či niekoľko bytov patria medzi majetok, ktorý využíva Ján Slota. Výpočty ukazujú, že z priznaných príjmov nemá šancu ich zaplatiť. Odkedy je Ján Slota v politike, evidentne si žije nad pomery. Ako a z čoho financuje svoj nákladný životný štýl však odmieta vysvetliť a vyhráža sa žalobou.

BRATISLAVA. "S pánom Tretinom sa poznám minimálne pätnásť rokov. Ja som bol ten, kto urobil všetko preto, aby zo Zamedie odišiel." Aj týmito slovami obhajoval ministra výstavby Mariana Janušeka predseda SNS Ján Slota. Zamedia dostala od rezortu zákazku za 3,6 miliardy korún. Súčasťou víťazného konzorcia bola aj firma Avocat, ktorá má tiež blízko k Slotovi. Priznanie predsedu SNS, že rozhoduje o personálnych otázkach firiem, s ktorými nemá oficiálne nič spoločné, opäť vzbudilo otázky, z akých peňazí je financovaný jeho majetok.

Skryť Vypnúť reklamu

Lexus, kabriolet Audi, vila v Chorvátsku

Medzi veci, ktoré Slota priznal ako vlastné, patrí lietadlo, auto Bentley Continental, jachta, motorka či byt v Novej Lesnej. Ako verejný činiteľ pritom zarobil od roku 1990 necelých 13,5 milióna korún (448-tisíc eur). Slota navyše využíva aj majetok, ktorý patrí rôznym firmám alebo známym. Ide napríklad o byt v Bratislave a Žiline, limuzínu Lexus, kabriolet Audi či vilu v Chorvátsku. Ceny za prenájom týchto vecí nechce Slota zverejniť, majú však hodnotu niekoľko desiatok miliónov korún. Podľa zistení SME sú náklady na poistky za autá a jachtu, respektíve nájomné za byty v Novej Lesnej a Žiline, len o niečo nižšie ako priemerný ročný príjem Jána Slotu. Za predpokladu, že aj predseda SNS musí jesť, piť a živiť rodinu, jeho príjmy vôbec nezodpovedajú výdavkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Žije ako superboháč, ale nezarába tak

Drahé autá, jachty, lietadlá, motorky, luxusná vila na Jadrane. Až donedávna bolo všetko napísané na jeho blízkych, kamarátov alebo spriaznené firmy. Roky to nikto neriešil, lebo papierovo všetko sedelo. Ján Slota bol oficiálne len o niečo lepšie zarábajúci Slovák, rozhodne však žiaden superboháč. V priebehu tohto roka však priznal vlastníctvo viacerých vecí za niekoľko miliónov korún, čím vzbudil ešte väčšie pochybnosti, kde na to zobral. Papierovo to možno sedí, s jediným rozdielom - ak je pravda, že Slota financuje svoj nákladný život len z peňazí, ktoré zarobil ako verejný činiteľ, už dávno by asi zomrel od hladu. Od roku 1990 do augusta 2008 mal Slota ako poslanec parlamentu, VÚC a primátor Žiliny príjmy v celkovej výške takmer 13,4 milióna korún. Vyplýva to z údajov, ktoré si denník Sme vyžiadal na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zhruba 300-tisíc korún mohol zarobiť za členstvo v dozorných radách spoločností s majetkovou účasťou mesta Žilina. V rokoch 1992 - 1995 bol Slota aj predsedom Dozornej rady v Prvej komunálnej banke (dnes Dexia banka). Tá jeho príjmy odmietla zverejniť, jeho nástupca dostával asi 20-tisíc mesačne. V prípade Slotu by to bolo za tri roky asi 700-tisíc. V majetkovom priznaní za minulý rok Slota okrem iného napísal, že vlastní trojizbový byt, auto a motorku. Spomínaný byt je v Novej Lesnej, predseda SNS ho kúpil ešte v roku 2004. Dnes majú podobné byty v tejto lokalite hodnotu zhruba tri milióny korún. Auto je zrejme luxusné Bentley Continental, ktoré stojí okolo šesť miliónov korún. Slota však tvrdí, že ho kúpil za 2,6 milióna, motorka chopper Honda ho vyšla na milión. To znamená, že v roku 2007 vlastnil majetok za 6,6 milióna korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Lietadlo za desať miliónov, jachta za osem

Podľa týždenníka Plus 7 dní si však Slota tento rok kúpil aj lietadlo DA 42 Twin Star. Hoci stojí približne desať miliónov, jeho kamarát George Trabelssie mu ho vraj predal za milión. Predseda SNS si zadovážil aj jachtu Sealine SC 39, ktorej trhová cena sa začína na ôsmich miliónoch korún. Od koho a za koľko ju kúpil, Slota odmieta zverejniť. Ak by zaplatil plnú sumu, jeho majetok by bol väčší ako deklarované príjmy - 15,6 milióna. Problém dôveryhodne vysvetliť, z akých peňazí nadobudol svoj majetok, má však aj v prípade, že by za ňu zaplatil hoci len milión. V takom prípade by totiž vlastnil majetok za 8,6 milióna. Ak sa táto suma odpočíta z oficiálnych príjmov (14,4 milióna), Slota by musel za necelých 19 rokov, čo pôsobí v politike, vyžiť z necelých šesť miliónov korún (30-tisíc mesačne), čo je pri jeho spôsobe života ťažko predstaviteľné. Okrem toho: každý človek musí jesť, piť, obliekať sa, živiť rodinu.

Príjmy a výdavky nesedia

Otázne je aj to, z čoho financuje prevádzku auta, jachty, lietadla, motorky a bytu, ktorý vlastní, či náklady na chorvátsku vilu, v ktorej často dovolenkuje. Ak by si luxusné Bentley poistil v poisťovni Generali Slovensko, ročná havarijná poistka by ho vyšla na 360-tisíc korún. Poistky za jachtu a jej kotvenie sú minimálne 170-tisíc. Nákladný je aj výcvik, letové hodiny a údržba lietadla DA 42 Twin Star. Spoločnosť Slovben, od ktorej si Slota v minulosti lietadlo prenajímal, na otázku o akú sumu ide, neodpovedala. Podľa informácií SME však môže ísť o desiatky až stovky tisíc korún. Do apríla 2007 ovládal firmu Slotov beninský priateľ Georges Gansé, dnes je jeho konateľkou Slotova nevlastná dcéra Alžbeta Porubcová. Slota musí navyše platiť náklady spojené s vlastníctvom bytu v Novej Lesnej. Ročné nájomné a energie sú zhruba 60-tisíc korún. Využíva aj byt v Žiline, ktorý je v budove Slovbenu. Podľa vlastných slov ho to vyjde 4500 korún mesačne. Počas rokovaní v Bratislave Slota prespáva v byte na Vajnorskej ulici, kde sú jeho susedmi ľudia ako Eduard Kukan či Dušan Galis. Byt patrí Slovbenu, komerčná cena prenájmu v tejto lokalite je približne 300-tisíc korún ročne. Predseda SNS často a rád relaxuje aj v chorvátskej vile na ostrove Rab.

Relaxuje vo vile na ostrove Rab za 20 miliónov

Jej vlastníkom je Gansé, hodnota vily sa odhaduje na 20-miliónov korún. Koľko platí za jej prenájom, Slota odmieta povedať. Ak je však priemerná cena apartmánu na Jadrane okolo 10-tisíc týždenne, v prípade spomínanej vily to môže byť minimálne trikrát viac. Celkové náklady trojčlennej rodiny, ak strávi vo vile aspoň dva týždne v roku, sa môžu vyšplhať aj na 100-tisíc korún. Osobitnou kapitolou sú autá, na ktorých sa Slota rád predvádza. Ani jedno nie je písané na jeho meno, pričom ročný prenájom každého z nich stojí zhruba 100-tisíc korún. Momentálne využíva Lexus LS 600h L, Porsche Cayenne a kabriolet Audi. Prvé vlastní firma Lure Group, ktorú ovláda Slotov nominant v Dozornej rade štátneho podniku SEPS Ľubomír Řehák. "Prepáčte, ale o tomto sa s vami nebudem baviť," reagoval Řehák, keď sme sa ho spýtali, za koľko prenajíma Slotovi limuzínu. Druhé je písané na 28-ročného pekára Martina Hodasa z Lietavskej Lúčky, s ktorým sa nám spojiť nepodarilo. Slota na otázku, komu a koľko platí za kabriolet Audi, ktorý využíva v Chorvátsku, neodpovedal. Aké sú skutočné výdavky predsedu SNS, sa nedá presne zistiť. Len náklady na poistky za auto a jachtu či nájomné za byty v Novej Lesnej a Žiline (644-tisíc korún) sa však blížia k približnému ročnému príjmu Slotu (763-tisíc korún). Je síce pravda, že minulý rok zarobil približne o 70-tisíc viac. Ak sa však pripočítajú bežné výdavky, pohonné látky a náklady na prevádzku (údržbu) lietadla a motorky, ktoré vlastní, jeho príjmy s najväčšou pravdepodobnosťou nezodpovedajú životnému štýlu, aký už roky vedie.

Slota: Budem vás žalovať

Denník SME požiadal o stanovisko aj predsedu SNS. "Ide o účelové dezinformácie a dohady, na ktoré nemáte relevantné podklady. V prípade akéhokoľvek dezinformovania verejnosti, budeme postupovať ako pri podobných prípadoch - vec vyriešia naši právni zástupcovia," odkázala hovorkyňa strany Jana Benková. Premiér Fico tvrdí, že ak existujú oprávnené pochybnosti o majetkových pomeroch poslancov, treba sa obrátiť na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, daňovú správu alebo orgány činné v trestnom konaní. "Robert Fico nechce byť a nebude vyšetrovateľom konkrétnych prípadov. Naďalej však bude robiť všetko pre to, aby sme mali tvrdý a účinný zákon o preukazovaní pôvodu majetku," povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová. Odpoveďou na otázku, prečo sa Slotovými majetkovými pomermi doteraz nikto nezaoberal, môže byť aj fakt, že v čase, keď bol Slota primátorom Žiliny, bol šéfom tamojších policajných vyšetrovateľov jeho kamarát Peter Šimko. Po voľbách v roku 2006 ho Slota dosadil za prezidenta Fondu národného majetku.

MAREK VAGOVIČ & PETER FILIN

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 876
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 335
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 322
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 520
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 292
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 837
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 603
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 422
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 154
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 926
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj tento vstup na Braniskovej ulici čaká oprava.

Stĺp uprostred cyklochodníka? V Košiciach žiaden problém

Vytvárajú prekážky pre chodcov i cyklistov.

Pri hustejšej premávke tu vznikajú aj kolízne situácie.
Podľa gynekológa Petra Hladkého je debata o interrupciách nešťastne načasovaná.

Košický advent v čase korony je bez trhov a programu

Predajkyňa langošov: Budeme sedieť doma a dlhy budú narastať.

Výzdoba bude, ale okrem nej takmer nič.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.

Šéf koncernu Rosnefť Igor Sečin ukazuje Vladimirovi Putinovi plány na ropné projekty za miliardy eur.
Božidara Turzonovová.
Autorka Lucia Alchusová Chrenko vydala dosiaľ dve knihy netradičnú kuchárku Tak ma mama naučila a Bohémky so zaujímavosťami z Francúzska, kde strávila polovicu života.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop