kraj, hoci proti jeho poplatkom prokurátor neprotestoval. Nariadenie mesta môže skončiť na Ústavnom súde.
KOŠICE. Poslanci mesta rozhodli, že aj budúci rok ostávajú v platnosti jednorazové poplatky od 5- do 55-tisíc Sk, ktoré za prijatie do mestského domova dôchodcov na Garbiarskej uhrádzajú jeho noví klienti. Tieto platby pritom podľa prokurátora odporujú súčasnému zákonu i ústave. Navyše nový zákon už od januára 2009 výslovne zakáže podmieňovať uzatvorenie zmluvy o poskytovaní sociálnej služby "vstupnými" poplatkami.
Kraj ich zrušil aj bez protestu
Podobné poplatky ako mesto má Košický samosprávny kraj (od 10- do 20-tisíc Sk) vo svojich domovoch dôchodcov a sociálnych služieb na Skladnej a v Barci. Kraj ich však od januára 2009 na rozdiel od mesta zrušil. Odôvodnil to, paradoxne, aj tým, že prokurátor protestuje proti rovnakým poplatkom v meste.
Primátor: Poslanci, rozhodnite
Primátor František Knapík (KDH) predložil minulý týždeň mestským poslancom návrh s dvoma možnosťami, protestu prokurátora vyhovieť a poplatky zrušiť, alebo nie. Prvú alternatívu odporúčali právnici magistrátu, druhú mestská rada i advokát, ktorý spracoval pre radnicu stanovisko k protestu prokurátora. "Nie je to jednoduché, názory sú rôzne, nech rozhodne zastupiteľstvo," vyzval primátor poslancov.
Advokát: Platia dobrovoľne
Podľa viacerých ustanovení napadnutej časti mestského nariadenia je pri umiestnení v domove dôchodcov úhrada jednorazového príspevku podmienkou. Advokát Vladimír Vrabeľ však vykladá iný odsek tej časti tak, že noví klienti platia na základe dobrovoľnej dohody a tá nepodmieňuje rozhodnutie o prijatí. Poukázal tiež na to, že v niektorých prípadoch možno príspevok vrátiť alebo ho platiť ani netreba.
Dittrich: Rozpor nie je hlboký
Predseda sociálnej a bytovej komisie Marián Dittrich (KDH) v diskusii na rokovaní zastupiteľstva poznamenal, že kde sú traja právnici, tam vznikne minimálne päť rôznych právnych názorov. "Naše nariadenie vôbec nie je v hlbokom rozpore so zákonom. Zákon splnomocňuje obec určiť poplatky, tak o čom sa tu bavíme? Sociálna a bytová komisia odporúča, aby sme protestu prokurátora nevyhoveli."
Hlinka: Zákon "vstupné" nepozná
Ignorovať prokurátora odporučila aj legislatívno-právna komisia ako kolektívny orgán. Šéf komisie Jaroslav Hlinka (nezávislý) ako poslanec však radil zastupiteľstvu poplatky zrušiť. "Zákon taký druh poplatku nepozná. Ani nesplnomocňuje obec, aby ho zaviedla. Navyše nový zákon zakáže podmieňovať poskytnutie sociálnej služby peňažným alebo nepeňažným plnením." Rovnaký názor vyjadrili Alfonz Halenár (nezávislý) i Mária Gamcová (SF).
Dittrich: Na súde neprehráme
Dittrich však vyhlásil, že mesto nepodmieňuje umiestnenie klienta do domova dôchodcov jednorazovým príspevkom, lebo ten sa rieši až po prijatí. Na otázku Korzára, čo ak klient po prijatí "vstupný" poplatok nezaplatí, či ho vzápätí vysťahujú, Dittrich odvetil: "Ale zaplatí. Ja by som to (rozhodnutie, či nariadenie odporuje zákonu - pozn. red.) nechal na súd. Ten súdny spor sa nedá prehrať."
Knapík: Preveríme to
Návrh vyhovieť protestu a zrušiť poplatky neprešiel. Primátor sa jasne nevyjadril, či uznesenie podpíše. Má na to 10 dní. Môže ho vetovať, ak usúdi, že odporuje zákonu. "Musíme to preveriť."
Boritáš si to rozmyslel
Z viacerých poslancov, ktorí sú zároveň členmi zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) i mesta, jediný, Martin Boritáš (KDH), ešte minulý pondelok v KSK hlasoval za zrušenie poplatkov, no už dva dni nato v meste bol proti. "Medzitým som sa poradil s právnikmi a zmenil som názor."
Čo ďalej? Ústavný súd?
Generálny prokurátor teraz môže napadnúť rozpor mestského nariadenia so zákonom a ústavou na Ústavnom súde. Ten má právomoc účinnosť nariadenia zrušiť.
PROTI KORUPCII AJ NA FINANCOVANIE REKONŠTRUKCIÍ
Za prijatie platia aj 50-tisíc
Krajská prokuratúra ešte v lete napadla jednorazové príspevky, vrátane tých za prednostné umiestnenie mimo poradovníka (10-tisíc Sk), ktoré za prijatie do domova dôchodcov na Garbiarskej platia jeho noví klienti. Príspevky za umiestnenie v domove (od 5- do 55-tisíc Sk, podľa majetku čakateľa, napríklad či vlastní dom alebo byt, a aký veľký) zaviedlo mesto od roku 2004. Chcelo tým odstrániť podozrenia z korupcie a sprehľadniť výber nových obyvateľov mimo poradovníka, a tiež získať financie na zveľadenie domova a skvalitnenie služieb. Od januára 2007 vyše 60 nových klientov uhradilo za prijatie viac ako 1,1 milióna Sk.
Na Garbiarskej majú kapacitu 190 obyvateľov a v poradovníku asi 380 záujemcov. Tí čakajú na prijatie 2,5 až 3 roky. Pri umiestnení najprv uhrádzajú jednorazový príspevok za prijatie. Potom, počas pobytu, sa už platia mesačné úhrady za poskytované služby. Tie sú v súlade so zákonom.
KSK je zriaďovateľom 5 domovov dôchodcov a sociálnych služieb (zrušenie "vstupných" poplatkov sa týka všetkých), vrátane 2 v Košiciach, na Skladnej a v Barci. Týchto 5 domovov má celkovú kapacitu 1 064 klientov a v poradovníkoch spolu okolo 860 čakateľov. Na umiestnenie v košických domovoch KSK treba čakať od 2 do 4 rokov, mimo Košíc (Rožňava, Strážske, Trebišov) do 6 mesiacov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári