kultúrno-spoločenské stánky. Nestihnú to však, dôvodom sú projektové práce. Tím priznal, že neodhadol časový horizont ich prerobenia.
KOŠICE. Transformáciou bývalých výmenníkových staníc tepla umiestnených v okrajových častiach mesta a na sídliskách má vzniknúť sieť bodov oživenia kultúrneho a komunitného života. Výmenníky sú po Kasárňach druhým najdôležitejším investičným projektom EHMK. Zrealizoval by sa aj v prípade, ak by Košice v súťaži o titul neuspeli. Zároveň to mal byť po kandidatúre jeden z prvých hmatateľných výsledkov pôsobenia tímu.
Projektové práce
"Stále sa spracovávajú štúdie. No vyzerá to tak, že nie na všetkých sídliskách to bude možné, takže budeme musieť hľadať alternatívne priestory. Už sme začali rokovať s bytovým družstvom. Sú to len nápady, ako napríklad spoločné priestory v blokoch, no zatiaľ je to čistá hypotéza," povedal nám Michal Hladký, ktorý má v projektovej skupine EHMK na starosti investičné projekty.
Zdržanie tohto projektu je v projektových prácach. Hladký priznal, že neodhadli časový horizont. "Očakávania boli vyššie. Na začiatku sme si mysleli, že to pôjde rýchlejšie. Musí sa urobiť zmena účelu stavby. Nedá sa to spraviť tak, že sa začne murovať a hneď tam prídu ľudia. Tá stavba nie je na tento účel skolaudovaná. Musíme zmeniť projekt, objavili sa tam iné problémy." Prevádzkovateľom výmenníkov je totiž mestský podnik Tepelné hospodárstvo (TEHO), ktorý tam má svoju technológiu. "Sú to procesy, o ktorých sme predtým nevedeli. Mysleli sme, že to pôjde jednoduchšie."
"Poučenie? Nezverejňovať dátumy."
V lete deklaroval vtedajší šéf tímu EHMK, dnes už riaditeľ magistrátu, Marek Kolárčik, že do konca roka sa zrealizuje premena dvoch výmenníkov. Keďže tie sa určite nestihnú, opýtali sme sa M. Hladkého, na kedy to reálne odhaduje. "V priebehu budúceho roka musia byť." Na našu poznámku, že museli byť do konca tohto roka, odpovedal: "To bolo len prianie." Na otázku, či sa teda zrealizujú v prvej polovici roka, sme opäť dostali vyhýbavú odpoveď. "Nechcem zasa dávať dátumy, lebo potom nás budete znovu kritizovať."
Hladký vysvetľuje: "Projektové práce musia byť do konca roka, mesiac trvá vybaviť stavebné povolenie, teda ak všetko pôjde dobre. Prebehnú všetky štandardné procesy, ktoré súvisia so stavebnými prácami, resp. s procesom projektovej činnosti. Je to proces do roku 2013. Nikdy predtým sme to nerobili. Nejde to tak rýchlo, ako sme chceli. Poučenie pre nás do budúcnosti je nezverejňovať dátumy."
1 200 návštevníkov za rok?
Programovú zložku tohto projektu má na starosti Centrum komunitného rozvoja. Jeho zámerom je aktivizácia a participácia občanov na zlepšení ich kultúrneho rozvoja. "Nie je to tak, že my tam budeme nosiť ľuďom program. Treba s nimi začať pracovať, treba zistiť, čo im treba. Všetky štatistiky, ankety a veci, ktoré s tým súvisia, resp. nejaký sociologický výskum, sa už píšu," dodáva Hladký.
Rozpočet na rok 2009 si v kultúrnej časti dáva za cieľ aj zabezpečiť "atraktívnu kultúrnu ponuku pre užší okruh umelecky náročnejšieho a žánrovo vyhranejšieho publika." Výmenníky sa tak zrejme stanú stánkom pre kultúrnych fajnšmekrov. Mesto v nich počíta s 30 zorganizovanými podujatiami za rok, pričom priemerná návštevnosť podujatia je odhadovaná na 40 ľudí.
4,2 milióny - 3 výmenníky
V novom rozpočte mesta na budúci rok je v rámci programu Mesto kultúry na projekt EHMK 2013 vyčlenených 40 mil. Sk. Z toho 4 200 000 Sk investuje mesto do troch výmenníkov. Najviac pôjde na tzv. ružový výmenník na Ul. obrody. Tri milióny sa použijú na "rekonštrukciu objektu bývalej výmenníkovej stanice tepla s cieľom vytvorenia priestorov pre občianske združenia a neziskové organizácie."
Suma 700 000 Sk je určená na výmenník na Brigádnickej ul., kde sa počíta s vytvorením priestorov pre ateliér. Zvyšných 500 000 Sk sa použije na vybraný výmenník na vypracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie a realizačného projektu. V časom horizonte do roku 2013 sa počíta so 7 výmenníkmi a investíciou 19 miliónov Sk.
Centrum komunitného rozvoja:
Namiesto telenovely výmenník
Centrum komunitného rozvoja (CKR) v spolupráci s tímom EHMK tvorí model personálnych, administratívnych a finančných kapacít pre zabezpečenie projektu výmenníkov. V súčasnosti nastavujú podmienky a možnosti pre zapojenie sa obyvateľov, neformálnych skupín a jednotlivcov do realizácie pilotného projektu.
KOŠICE. Z dôvodu, že objekty výmeníkov (SPOT-s kultúrnych bodov okraja) sa nachádzajú v MČ Západ bol ideový zámer tohto projektu predstavený zástupcom miestnej samosprávy a aktívnym mimovládnym organizáciam.
"Pri tejto príležitosti bol urobený prvý prieskum potrieb v oblasti komunitného života, kultúry, životného prostredia, ako aj možností budúceho využívania objektov," vysvetľuje Blanka Berkyová z CKR. Cieľom prieskumu bolo definovať základné problémy v blízkosti výmeníkov.
Sídlisková anonymita
"Pri tomto projekte nejde iba o fyzické budovy, ktorými výmeníky sú. Jednou z hlavných myšlienok je priviesť kultúru v jej najrôznejších podobách do jednotlivých MČ-na sídliská. Nejedná sa len o kultúru ako je divadlo, výstava,koncert a podobne, ale hlavne o rozvoj občianskej zodpovednosti, neformálneho vzdelávania a aktivizáciu komunity," dodala B. Berkyová.
Do spolupráce chcú zapojiť miestne samosprávy, obyvateľov, formálne a neformálne skupiny, inštitúcie, MŠ, ZŠ, SŠ, VŠ a pod. CKR verí, že aj prostredníctvom tohto projektu sa kultúra dostane do okrajových častí mesta a zníži sa miera anonymity na sídliskách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári