aktívne a podľa hlásení občanov vieme, že Miroslav Fulín, košický člen občianskeho združenia Spoločnosť na ochranu netopierov, má plné ruky práce. Denne rieši viacero prípadov vletenia netopiera do bytu či bytového priestoru v rôznych častiach mesta. Ako si toto správanie netopierov vysvetľuje?
Podľa miest, z ktorých pochádzajú hlásenia a po overení si stavu, vidí M. Fulín jednu z príčin v tom, že na viacerých blokoch ešte stále prebiehajú práce na zateplení či spárovanie panelov. "Netopiere, ktoré týmito prácami neboli za živa pochované v štrbinách, využívajú každú možnosť zachrániť sa pred zimou a tlačia sa do vnútra bytoviek. Poznamenám ešte na margo stavebných úradov, ktoré vydávajú povolenia k tejto činnosti, že zákon o ochrane prírody im prikazuje posúdiť, či touto činnosťou nedôjde práve k takémuto ohrozeniu živočíchov. Majú navrhnúť také postupy, aby neboli v rozpore so zákonom o ochrane prírody. Netopiere sú druhy živočíchov chránené v celej Európskej únii."
Existujú hlásenia aj o narážaní netopierov do okien, balkónov, stien budov. "Teplo, unikajúce z bytov cez štrbiny, v ktorých sú netopiere, im hovorí, že zima je ešte ďaleko. No po vyletení sa ocitajú v reálnom, chladnom počasí, v ktorom už nič neulovia, aby získali energiu (hmyz už nelieta), ale ani sa nenahrejú na ´prevádzkovú teplotu´. Takže sú malátnejšie a menej obratné. Známe dutiny, do ktorých by chceli vniknúť, sú už možno aj predimenzované prítomnosťou iných netopierov, preto hľadajú priestor na inom mieste a za každú cenu." Ďalším z dôvodov môže byť podľa M. Fulína aj aj príliš veľké "svetelné znečistenie". Napomáhajú tomu čoraz rozšírenejšie osvetľovania hradov, kostolov, veľkoplošných reklám i nočné osvetlenie mesta. Netopiere sú dezorientované kedy je vlastne tá pravá noc, kedy môže letieť na lov. Ak vyletí v neskoršiu hodinu, keďže už aj intenzita svetla v meste o niečo poklesne, nenájde už potravu, hmyz, ktorý lieta za prirodzeného súmraku. Stráca tak zásoby energie, kondíciu a slabne.
"Riešenie tejto problematiky legislatívne spadá výlučne do pôsobnosti na tieto účely zriadenej inštitúcie Štátnej ochrany prírody (ŠOP). Znižovaním počtu pracovníkov práve dve východoslovenské krajské mestá a ďalšie okresné mestá spadajú do pôsobnosti správy, kde nie je odborný pracovník - zoológ. Budeme preto iniciovať cez Spoločnosť pre ochranu netopierov, aby štátna ochrana prírody zodpovedne pristúpila k riešeniu tejto problematiky. Pre nás ako dobrovoľných ochranárov sa riešenie tejto situácie s netopiermi (v súvislosti so zatepľovaním) stáva neúnosné a nezvládnuteľné ojedinelými výjazdmi. Pokiaľ nás ŠOP v záujme riešenia situácie požiada o spoluprácu a zabezpečí aj krytie nákladov, máme pripravené a overené riešenia ako predchádzať vzniku takýchto stresových situácii pre netopiere i pre občanov."
M. Fulín radí ľuďom, ktorí zistia prítomnosť netopiera v byte, aby v prvom rade zachovali pokoj a nebrali ohľad na predsudky a povery. Netopier sa tak ako každý živočích bojí, má strach. Chce uniknúť len je nemotorný ako lezec, preto kým sa dostane na štartovacie miesto vzlietnutia, snaží sa nás zastrašiť vydávaním zvukov, cerí zúbky. "Pokiaľ ho nevydráždite a nedáte do blízkosti jeho papuľky prsty nezaútočí," tvrdí odborník. "Pokiaľ netopiera zastihnete visieť na dostupnom mieste, odporúčame opatrne ho prekryť uterákom a jemne zvesiť tak, aby ste mu nepoškodili krehké články prstov a kĺbky krídel.
Takto zabaleného netopiera vyneste na balkón do vonkajšieho prostredia a rozbaľte uterák, aby mohol voľne odletieť. Dbajte pritom, aby sa nedostali k nemu domáce mačky a psi."
Ak nájdete netopiera v štrbine na nedostupnom mieste, vyčkajte do večera a otvorením dverí a okna umožnite mu ľahšie byt opustiť. "Násilné vyťahovanie zo štrbín mu môže spôsobiť poranenie. Ak sa vám zdá, že netopier nie je schopný samostatného letu, vložte ho do kartónovej krabice, ktorú vo vnútri upravíte tak, aby sa v nej mohol zavesiť. Takto pripraveného na transport ho môžete odovzdať pracovníkom úradu životného prostredia, správy chráneného územia alebo dobrovoľným chiropterológom." Netopiere sú chránené živočíchy a chov či manipulácia s nimi je podmienená výnimkou zo zákona. Viac informácii na adrese www.netopiere.sk
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári