do 6 mesiacov.
BRATISLAVA. Stačí, že zaplatíte na mieste len 10 percent z ceny tovaru a je váš. Alebo: želáte si, aby bol úrok nula percent? Aj takýmto spôsobom lákajú v jednom z obchodných centier zákazníkov v predvianočnom období, aby si kúpili spotrebný tovar na splátky.
Forma reklamy na nákup na splátky sa oproti minulému roku nezmenila. Oslovené splátkové spoločnosti tvrdia, že ani cena úverov. Pre zákazníka to znamená, že by nemal v súčasnosti za tovar na splátky s akontáciou napríklad 10 percent zaplatiť viac, ako keby si ho kupoval pred niekoľkými mesiacmi.
Aj z informácií zverejnených na stránke ministerstva financií vyplýva, že priemerná hodnota ročnej percentuálnej miery nákladov za všetky spotrebiteľské úvery v III. štvrťroku v porovnaní s prvým výrazne klesla.
Štatistiky hovoria o lacnejších úveroch
Ročná percentuálna miera nákladov hovorí o tom, koľko klient zaplatí na úrokoch a poplatkoch za úver. Čím je kratšia lehota splatnosti, tým je pri rovnakých ostatných podmienkach úveru vyššia ročná miera nákladov. Kým v I. kvartáli dosiahla 28,13 percenta, v III. kvartáli klesla na 19,56. V súhrnnej štatistike sú však zahrnuté aj zabezpečené úvery či dlhodobé úvery so splatnosťou nad 5 rokov.
Pri úveroch bez zabezpečenia so splatnosťou od 3 do 6 mesiacov, kde sa dajú zaradiť aj úvery od splátkových spoločností, ročná miera nákladov klesla zo 111,01 percenta v I. kvartáli na 80,73 v treťom. No výrazne klesol aj objem poskytnutých úverov so splatnosťou do 6 mesiacov: zo 139 miliónov korún na 27 miliónov.
Na zníženie nákladovosti úverov z pohľadu klienta tlačí aj regulácia, ktorou sa zaviedol strop pre spotrebiteľské úvery. Maximálna výška odplaty za úver nemôže prevýšiť dvojnásobok priemeru na trhu pre daný typ úverov.
Šéf Asociácie organizácií splátkového predaja Stanislav Hroš však tvrdí, že regulácia vytlačila z trhu krátkodobé pôžičky do 6 mesiacov, ale problém úžerníckych úrokov to nerieši.
Akcií s nulovým zvýšením je menej
Vladimír Dohnal zo spoločnosti Symsite Research, ktorá sa zaoberá analýzami finančných produktov, povedal, že cenová úroveň úverov od splátkových spoločností sa v porovnaní s minulým rokom veľmi nezmenila. Pri niektorých úveroch mierne rástli poplatky, najmä za správu účtu. "Zmenu cenovej úrovne je však zložité porovnávať aj preto, lebo ponuka úverov s nulovým zvýšením z trhu mizne," hovorí Dohnal.
Potvrdzuje to aj Andrea Trebuľová zo spoločnosti Cetelem: "V tomto roku je zastúpenie úveru zadarmo menšie zhruba o 10 percent v porovnaní s rokom 2007."
Preto sa v priemere úročenie úverov od splátkových spoločností mohlo mierne zvýšiť, ale neznamená to, že v konkrétnom prípade spotrebiteľ zaplatí na úrokoch viac ako vlani. Niekoľko desiatok korún si podľa Dohnala môže klient priplatiť aj za kreditnú kartu od splátkovej spoločnosti. Na druhej strane od vlaňajška pribudli nové kreditné karty, ktoré ponúkajú bezúročné obdobie. Ak ich majiteľ využije, neplatí žiadny úrok.
"V rámci kreditných kariet sme v roku 2008 nezvyšovali ani nezavádzali nové poplatky," povedala Trebulová. Rovnakú odpoveď nám poskytol aj Home Credit.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári