Defibrilátory nepatria k povinnej výbave kultúrnych, športových a obchodných stredísk. Ich prítomnosť by pritom mohla často zachrániť život.
KOŠICE. Smrť 35-ročného českého futbalistu na zástavu srdca priamo na ihrisku rozpútala pred pár týždňami vlnu diskusií o potrebe defibrilátorov na miestach s vysokou návštevnosťou. Tieto inštitúcie totiž nemajú povinnosť vlastniť defibrilátor, ktorý navracia srdcu rytmus pri jeho zástave. Potvrdilo to ministerstvo zdravotníctva.
Lekár: V zahraničí je to bežné
Podľa lekára z Kliniky úrazovej chirurgie a Centra preventívnej a športovej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice Miloslava Klímu sa podobná situácia môže stať na miestach, ako sú letiská, obchodné centrá a športové štadióny.
"Nielen v Košiciach, ale na celom Slovensku často v týchto strediskách chýbajú defibrilátory a miestnosti, kde by ľuďom bola poskytnutá prvá pomoc. V zahraničí je to pritom bežný jav, kde tieto prístroje majú v obchodných domoch i na štadiónoch na každom rohu." Na všetkých amerických letiskách a aj v kanadskom Montreali i Toronte sú defibrilátory umiestnené na každých 50 metroch.
Ministerstvo neplánuje zmenu
Klíma netvrdí, že defibrilátor zachráni život každému. "Prostredníctvom neho možno navrátiť srdcu rytmus. V opačnom prípade dochádza do jednej minúty k poškodeniu mozgu, pretože nie je okysličený. Samozrejme, s ním nemôže pracovať hocikto."
S tým súhlasí i hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. "Pre takúto činnosť je potrebný schválený akreditovaný vzorový program, zameraný na zaškolenie obsluhy, ktorý na Slovensku zatiaľ neexistuje."
Ministerstvo neplánuje zaviesť povinnosť prístroja a miestnosti pre strediská s masovou návštevnosťou. Podľa Čižmárikovej však nič nebráni tomu, aby si ich zabezpečili. Musia však mať vyškoleného zdravotného pracovníka.
Košické strediská
V Košiciach má okrem zdravotníckyvh zariadení vlastný defibrilátor a špeciálnu zdravotnícku miestnosť k dispozícii Steel Aréna. "Máme vyškolených všetkých zamestnancov, ktorí zakročia, kedykoľvek je problém," povedal generálny manažér arény Igor Havrila.
Týmto prístrojom disponuje i košické letisko na stanovišti záchrannej a hasičskej služby. "V prípade potreby výjazdu k cestujúcemu sa sanitkou donesie priamo k lietadlu, alebo kde je to potrebné," uviedla Zuzana Petrášová.
Mestský futbalový klub si defibrilátor nedávno objednal. Čaká len na jeho dodanie. Podľa včerajších informácií by mal doraziť začiatkom budúceho roka.
Z košických obchodných centier na otázky reagovalo len obchodné centrum Cassovia. O defibrilačnej miestnosti zatiaľ neuvažujú. "Je to nadštandardný krok a žiadne obchodné centrum na Slovensku takú miestnosť nemá," informovala riaditeľka centra Silvia Liptáková. Nevylúčila však, že nad prístrojom v budúcnosti nebudú uvažovať. V súčasnosti v prípade potreby ihneď kontaktujú záchrannú službu.
Cena jedného defibrilátora je od 50-tisíc do jedného milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári