Ministerstva školstva SR navyše musela pred rokom riešiť aj problém s nedostatkom odborníkov pre autoopravárenské dielne. Košický samosprávny kraj (KSK) ako zriaďovateľ vzápätí pripravil racionalizáciu a jedinou školou, ktorá takýchto odborníkov teraz vyučuje, je bývalé SOU dopravné, dnes Stredná odborná škola (SOŠ), čoskoro s prívlastkom automobilová. Zaujímalo nás, aký vplyv má na ňu finančná kríza, ktorá sa negatívne dotýka aj automobilového priemyslu.
KOŠICE. Riaditeľ SOŠ Jozef Eperješi tvrdí, že menej žiakov napriek finančnej kríze neočakávajú.
"Vychovávame autoopravárov pre autoservisy, na nás teda kríza nebude mať dopad. Keď bude menej peňazí, ľudia začnú kupovať staršie, ojazdené autá, teda práce bude dosť. Necítime sa byť ohrození a dokonca mám pocit, že ani automobilový priemysel na Slovensku nebude na tom až tak zle. O nejaké pracovné miesta ľudia síce prídu, no v globále ani výrobu celkovo kríza nezasiahne," vysvetľuje riaditeľ školy, ktorá je pilotným centrom Združenia automobilového priemyslu SR v kraji.
"Školíme pre servisy, opraviť auto je v súčasnosti náročná činnosť. Sledujeme štatistiky dlhodobej nezamestnanosti, klampiarov či lakovačov vieme okamžite umiestniť, pritom v roku 2003 ešte bolo nezamestnaných až 25 percent autolakovačov."
Automechanici sú na tom podobne, podľa Národného úradu práce sú tieto profesie na tom, čo sa týka zamestnanosti, veľmi dobre. "Študenti sa vyučia a okamžite nastupujú do servisov, ktoré na nich doslova čakajú," uviedol J. Eperješi.
Pracovník istého košického autoservisu dodal: "Autá sa budú kaziť a krčiť, či nejaká kríza je, alebo nie."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári