aj farba jeho tátošíka má pre pranostikov veľký význam. Vraví sa totiž: Mikuláš prichádza na bielom alebo na hnedom koni.
Čokoládová paripa
Hnedko, ktorého mnohí medzičasom premenovali na čokoládového koníka, je očividne osedlaný i v tomto roku a znova potvrdzuje platnosť, že známe mokré mikulášske oteplenie prichádza až so 70-percentnou pravdepodobnosťou. Plne sa teraz potvrdzuje aj opodstatnenosť obsahu českej pranostiky: Když Kateřina klouže, Mikuláš potom přeskakuje louže (mláky). Naša podobná dodáva, že po šmykľavej Katke sa Mikuláš od blata umaže.
Staré kroniky zakotvujú záznamy o rozsiahlych mikulášskych povodniach napríklad v rokoch 1392, 1512, 1539, 1607 - mimoriadne ničivé prívaly i v roku 1851, kedy bolo tak teplo, že ľudia ešte chodili i trávu vykášať. Mikulášske dažde, ktoré vraj hriechy odplavujú, naznačujú, že zima s príchodom otáľa podľa poznatku: Mikuláš daždivý, zime sa ešte protiví. Zo zadaždeného oslávenca však môžu mať radosť milovníci lyžovania, keďže: Zelený Mikuláš - biely január.
Nevestinec stopol
Kresťania si dnes pripomínajú svätého Mikuláša, biskupa z maloázijskej Myry, ktorý podľa legiend robil mnohé zázraky. Jeho darčeková agenda je odvodená od ušľachtilého činu: chudobný otec chcel dať v biede tri dcéry do nevestinca. Mikuláš ho odradil tak, že oknom, kde panny spali, vhodil zlato a sestry zachránil. Bohaté veno im prilákalo i súcich ženíchov. Pomohol zázračne aj hladujúcim, keď presvedčil námorníkov z lode s obilím, aby sa s ľuďmi podelili - a z darčekového "koša" žitka vôbec neubúdalo. Ľudia sa nasýtili, mali veľké zásoby a mohli tak siať i na budúci chlebík. Darcom ostal aj po smrti - z jeho hrobu vytryskli dva liečivé pramene.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári