KOŠICKÁ FIRMA TVRDÍ, ŽE PATRIA JEJ
Nebankár Fruni sa pred odsúdením zrejme pokúsil zachrániť aspoň časť svojho majetku. Potvrdzuje to rozbiehajúci sa súdny spor o zbierku jeho zbraní.
KOŠICE. Časť majetku šéfa BMG a Horizontu Vladimíra Fruniho, ktorý po jeho odsúdení zhabal štát, môže skončiť v súkromných rukách. Na vlastníctvo unikátnej zbierky strelných zbraní za niekoľko miliónov korún si na súde nárokuje majiteľ košickej poľovníckej predajne Marián Novák.
Žalobu na Okresný súd Košice I podala firma Poľovníctvo - MN v máji 2007. Tvrdí v nej, že Krajská prokuratúra v Košiciach v roku 2002 zaistila v jej predajni 29 kusov poľovných zbraní protizákonne. Odvoláva sa na to, že v tom čase už nepatrili Frunimu, ale inej Novákovej firme, Eca - Economy.
Žalujú políciu
Poľovníctvo - MN zažalovalo naraz viacero štátnych orgánov, a to Úrad vlády, ministerstvo spravodlivosti a vnútra, obvodný úrad a políciu s tým, že nevie, kto z nich by mohol dnes zbraňami disponovať. Protistranou v spore nakoniec zrejme bude len polícia v Košiciach, ktorá má zbrane v úschove.
"Koncom októbra na druhom pojednávaní súd rozhodol o pribratí Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach ako účastníka konania. Súd bude pokračovať vo februári," povedala hovorkyňa košických súdov Marcela Gálová.
Zmluva z Makarskej
Novák tvrdenia o svojom vlastníctve v žalobe opiera o kúpnu zmluvu z februára 2002. Podľa nej zbrane Fruni predal Eca - Economy za stotisíc korún mesiac potom, čo ich firme zveril, aby mu sprostredkovala ich predaj. Fruni mal zmluvu podpísať "prostredníctvom neznámeho človeka" 22. februára v Makarskej v Chorvátsku, kam po zavretí pobočiek BMG a začatí policajného vyšetrovania ušiel.
Novák po konzultácii so svojou právničkou na žiadne otázky denníka Korzár neodpovedal. "Do rozhodnutia súdu sa nebudeme vyjadrovať," odkázal.
Polícia: Fruniho podpis nie je pravý
Košická polícia má podľa jej hovorkyne Jany Demjanovičovej o vlastníctve zbraní firmou Poľovníctvo - MN pochybnosti. "Preto krajské riaditeľstvo polície nevyhovelo jej žiadosti o ich vydanie. V januári 2007 Špeciálny súd poveril okresné riaditeľstvo výkonom rozhodnutia Špeciálneho súdu a správou zbraní vo vlastníctve Fruniho," povedala hovorkyňa.
Polícia spochybňuje najmä kúpnopredajnú zmluvu medzi Novákom a Frunim z roku 2002. Podľa posudku kriminalistického ústavu na nej nie je pravý podpis Fruniho. Vo vyjadrení k žalobe tiež pripomína, že ak by zmluva naozaj existovala vo februári 2002, Novák by sa ňou o tri mesiace neskôr, keď prokuratúra zbrane zaisťovala, preukázal. Namiesto toho ich vydal bez výhrad.
Pochybnosti o cene
Podozrenia, že obchod bol fiktívny, vyslovil v máji 2006 počas procesu s Frunim aj Špeciálny súd. Po žiadosti o vydanie zbraní, ktorú dostal od Eca - Economy, rozhodol vtedy o predbežnom zaistení celého Fruniho majetku. Zdôvodnil to obavou, že by mohol byť zmarený výkon predpokladaného trestu prepadnutia majetku.
Špeciálnemu súdu nesedela najmä cena stotisíc korún, za ktorú mal Fruni 29 kusov zbraní predať Novákovi. Znalec ich hodnotu stanovil na osem miliónov. "Suma sa javí viac než symbolická a len potvrdzuje obavu o snahu Fruniho previesť majetok na iné osoby," napísala v uznesení sudkyňa Ružena Sabová.
Zbrane nepredávajú
Prebiehajúci súdny spor o vlastníctvo je dôvodom, prečo sa štát doteraz nepokúsil zbierku zbraní speňažiť. Obvodný úrad už predával Fruniho autá, lode, motorky, ale aj zbierku fajok či samurajské meče. V jeho košickej vile je dnes detský domov.
Fruni dostal v roku 2007 za nebankový podvod jedenásť a pol roka väzenia a trest prepadnutia majetku. Jeho impérium pripravilo viac ako stotisíc klientov o vyše 14 miliárd korún. Podľa rozsudku išlo o pyramídovú hru. Na súde v Košiciach bude Fruni pravdepodobne vypovedať ako svedok.
rámček
Znalci: Fruni bol fajnšmeker
n Zbrojný arzenál Vladimíra Fruniho tvorilo 29 kusov najmä loveckých zbraní. V zbierke je najviac guľovníc, ale aj brokovnice, revolvery, pištoľ a malorážka.
n Oslovení súdni znalci na strelné zbrane sa zhodujú, že aj len zo samotného zoznamu zbraní je zrejmé, že Fruni sa v investíciách neobmedzoval a zameral sa na výnimočné kúsky. "Ak boli zbrane robené na zákazku a v luxusnom prevedení, môžu mať niektoré cenu aj viac ako milión korún," hovorí znalec Pavel Trnka.
n Pušky sú gravírované, vykladané perleťou a zdobené drahými kovmi. Neboli teda vyrábané priemyselne, ale pravdepodobne na zákazku a na mieru ako "kusovky".
n Na viacerých zbraniach je označenie Ferlach alebo Merkel. "Ferlach je rakúske mesto so skúšobňou. V jeho okolí je veľa puškárov, výrobcov zbraní. Merkel je známa firma vyrábajúca vynikajúce zbrane v rôznych prevedeniach," povedal znalec Boris Lizoň.
ROMAN ROKYTKA
roman.rokytkakorzar.sk
Autor: Schválili dohodu s USA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári