Korzár logo Korzár Košice

HISTÓRIA

Košice ničili požiare, preto sa stali prvými hasičmi kominári a začali stavať murované komínyKeď boli hasiči košickí právnici...V ostatnom čase

Košice ničili požiare, preto sa stali prvými hasičmi kominári a začali stavať murované komíny

Keď boli hasiči košickí právnici...

V ostatnom čase niet azda týždňa, aby sa v ňom nevyskytlo viacero požiarov. Až na niekoľko výnimiek sa ich hasičom podarí zlikvidovať. Stredovek takú inštitúciu nemal, takže požiare vtedy znamenali obrovské škody, najmä v mestách, ktoré sa z nich nedokázali spamätať dlhé roky. Košice neboli výnimkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oheň ničil mesto aj hospodárstvo

Mesto zachvátil požiar pred koncom 14. storočia, kedy zhorel pri ňom aj farský kostol zasvätený sv. Alžbete. Museli ho znovu postaviť a vie sa, že v roku 402 ešte nebol dokončený. Ďalší požiar bol v auguste roku 1406 a podľahla mu veľká časť budov. Znamenalo to ich obnovenie, čo by asi nebolo také rýchle, ak by panovník neodpustil Košiciam všetky dane. Takže namiesto kráľovi odvádzali mešťania svoje finančné čiastky do mestskej pokladnice, z ktorej sa financovala znovuvýstavba. Kráľ navyše zbavil mesto na 6 rokov povinnosti odoberať kráľovskú soľ. Také isté úľavy poskytol panovník mesta aj v roku 1484 na obnovu múrov z čoho sa dá usúdiť, že príčinou k takej zhovievavosti pol ďalší požiar. najväčší požiar mesta bol v deň takéhoto dátumu, ktorý sa označuje za nešťastný: 13. apríla r. 1556. V priebehu dvoch hodín vyhorelo takmer celé mesto a ohňu podľahol Dóm sv. Alžbety aj s vežou, vedľajší kostol sv. Michala, radnica, mestské brány, kláštory aj s kostolmi, veže hradieb, krytina múrov vo vnútri mesta, vonkajšie palisádové opevnenia, vojenské obranné mechanizmy. Zvony sa úplne zničili a popolom ľahli ulice v západnej aj južnej časti mesta. Z budov zostalo iba niečo vyše sto domov, ktoré nemali historicko-umeleckú hodnotu. Ľudia si zachránili holý život. Opäť panovník poskytol Košiciam na žiadosť rady oslobodenie od daní na osem rokov. Mesto tým veľa stratilo nielen stavbami, ale aj hospodársky a hrozilo vysťahovalectvo.

SkryťVypnúť reklamu

Boj proti požiarom mal u nás v tom čase a počas celého stredoveku živelný charakter. Prvé vtedy bolo množstvo požiarov, lebo väčšina budov v mestách aj na vidieku bola z dreva. Ich likvidácia bola u nás všeobecnou občianskou povinnosťou. prvé známe preventívne opatrenie proti vzniku požiarov na Slovensku sa zaviedlo v druhej polovici 15. storočia za Mateja Korvína.

Bolo to oneskorené opatrenie aj ak ho porovnávame s poritpovodňovým opatrením. Vodný živel spôsoboval obrovské škody na životoch aj hospodárstvu krajiny a preto nútil obyvateľstvo aj vrchnosť proti nemu bojovať. Najstarší u nás zachránený doklad je rozkaz kráľa Žigmunda Luxemburského z roku 1426. Ním prikazuje poskytovať pracovné sily - a to bezplatne - na obnovu, stavbu a údržbu proti povodňových krádeží. Kráľ Maximilián vydal v roku 1569 ďalší významný dokument, podľa ktorého je povinnosťou každého obyvateľa zúčastňovať sa na budovaní protipovodňových hrádzí, ako aj na ich opravách šesť dní v roku. (Sústavná protipovodňová činnosť na Slovensku v bývalom Uhorsku sa začala v 18. storočí). A ak uvážime, aká bola u nás predvídavá vrchnosť už v období osídľovania v oji proti prírodným živlom, nepochopíme toľkú nezodpovednosť, či benevolenciu po niekoľko storočí voči nebezpečenstvu požiarov.

SkryťVypnúť reklamu

O čo dôslednejší boli v staroveku. Práve od starovekých národov pochádzajú najstaršie zmienky o požiaroch - z Egypta, Asýrie a Babylónie. Vynález prvej hasičskej striekačky sa pripisuje gréckemu matematikovi Ktésibiovi a práve protipožiarnobezpečnostné opatrenia sú zo starého Ríma. Z rímskeho cisára Trajána v 2. storočí pred n. l. sa na ochranu proti požiarom vytvárali tzv. collegia - požiarne útvary.

Prví hasiči boli kominári

Collegiam v Ríme nariadil Trajánus vytvoriť hliadky a kontrolovať, či je dostatok vody aj vtedajších technických prostriedkov v blízkosti skladov obilia, oleja a iných plodín, ktoré mal Rím v zásobe. Tým sa malo zabrániť požiarom a aby sa pri ich výskyte dali rýchlo uhasiť.

U nás boli preventívnou protipožiarnou činnosťou poverení od 17. storočia kominári. Ich povinnosťou bolo predovšetkým stavať murované komíny namiesto drevených. V mestách aj dedinách bola zriadená hlásna služba. Jej hlásnik mal povinnosť skontrolovať, či niekde nehorí, upozorňovať na požiar a vyhlásiť poplach. Zriedkavosťou neboli ani prípady podpaľačstva. Za ne bol krutý trest, taký ako za najťažší zločin. Jediným hasiacim zariadením boli vedrá na vodu a háky na strhávanie striech. Ručné striekačky boli veľmi jednoduché a mali malú výkonnosť v porovnaní so spomínanými starovekými. Zdokonalili ich až v 18. storočí.

SkryťVypnúť reklamu

Organizáciou hasenia v prípade požiaru v mestách, teda aj v Košiciach boli poverené od štrnásteho do devätnásteho storočia cechy. Riadil ich richtár (mešťanosta) alebo člen mestskej rady, ktorá ho poverila vykonávať takúto činnosť. Mestská rada vydávala aj požiarno-policajné štatúty, v ktorých boli uvedené konkrétne povinnosti cechov v prípadoch vypuknutia požiarov.

V polovici 18. storočia sa začali vytvárať hasičské zbory z radov dobrovoľníkov a spolu s cechmi zasahovali proti požiarom. V Košiciach sa vytvoril Hasičský zbor košických právnikov. Okrem toho, že ochraňovali školské budovy, hasili požiare v celom meste. V Prešove sa prevenciou aj likvidáciou požiarov zaoberal Spolok študentov evanjelického kolégia: Na vidieku sa koncom 18. storočia snažil Jozef II. o vytvorenie organizovaného a riadeného hasičského zboru, pre ktorý bol vypracovaný aj štatút. Nenašiel uplatnenie.

Zánik cechov, vznik zborov

So zánikom cechov pravdepodobne Jozef II. rátal, preto chcel vytvoriť špecializovaný hasičský zbor. Cechy zanikli a s tým sú spojené začiatky požiarnej ochrany (v roku 1872) miest i obcí, ktorá pripadla richtárom a mestským radám. Vznikali dobrovoľné hasičské zbory - najstarší na Slovensku bol založený v roku 1847 v Prešove, ďalší v roku 1863 v Spišských Vlachoch, po nich v Bratislave a Trnave.

Do roku 1914 vzniklo na Slovensku vyše 260 dobrovoľných hasičských zborov, ktoré boli financované z obecných prostriedkov. O platených hasičoch u nás sú najstaršie správy z roku 1874, kedy košická hasičská stráž z povolania mala štyroch členov a bola zriadená podľa nariadenia uhorského ministerstva vnútra z roku 1868.

Bratislava mala v roku 1894 deväť platených hasičov, menšie mestá a väčšie obce mali veľmi malé zbory s maximálnym počtom troch platených ľudí, ktoré sa nemohli rovnať mnohočlenným dobrovoľným hasičským zborom.

Medzi hasičmi boli veľa nadšencov. Jedným z nich bol Jozef Kohút, ktorý okrem toho, že založil dobrovoľný hasičský zbor v Turč. sv. Martine, zostavil a vydal prvú príručku pre hasičov pod názvom "Cvičebník" a to v slovenskom jazyku ako "príručnú knihu pre každého".

Hasičský zbor, ktorý založil Kohút sa okrem svojej funkcie podujal aj na inú, ktorá nemala s požiarnou ochranou nič spoločné: bojovať za jazykové práva Slovákov, za slovenské školy, aj osvetové inštitúcie. Po zastavení Matice slovenskej sa stali členmi tohto zboru aj poprední predstavitelia slovenského národa, medzi nimi Vajanský, Daxner, Halasa, Mudroň a mnohí národovci. Neboli formálnymi členmi, napr. Daxner bol veliteľom dobrovoľného hasičského zboru v Tisovci. Veliacim jazykom martinského zboru bola slovenčina, aj v ďalších šiestich mestách, kde Kohút založil zbory. V ostatných velili hasičom po maďarsky.

Do vzniku Československej republiky v roku 1918 boli dobrovoľné hasičské zbory organizované v rámci Uhorského krajinského hasičského zväzu. Zemská hasičská jednota na Slovensku vznikla r. 1922 na celoštátnom zjazde československého hasičstva a jej sídlom sa stal Martin, kam mali rovnako ďaleko Bratislavčania aj Košičania.

Soňa MAKAROVÁ

Autor: Do ústavu sa mu nechce

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 017
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 623
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 861
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 671
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 290
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 850
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 288
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 141
  1. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  2. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  3. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  4. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  5. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  6. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  7. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 214
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 527
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 350
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 287
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 885
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 789
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 572
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Škerko: Sme vo vesmíre sami? Vesmírna prázdnota vo veľkom ničom
  2. Vladimír Krátky: Cintľavky - zobuďte sa !
  3. Milan Srnka: Quo vadis, hokejová reprezentácia?
  4. Štefan Šturdzík: Po boji je každý generál.
  5. Anna Miľanová: Obchodovanie áno. Dačo za dačo. Zakúpenie, výmena, či iné ocenenie kvality tovaru.
  6. Eva Bachletová: Šéfovia a šéfky!
  7. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/
  8. Anton Kovalčík: Vatikán a iné štáty v Druhej svetovej. Nemecko a Rakúsko. Druhá časť.
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 214
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 527
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 350
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 287
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 885
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 789
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 027
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 572
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu