Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

KLEBETNÍK na tému: známi Košičania a chrípka

Opäť máme pred sebou niekoľkommesačné obdobie, kedy sa chrípke darí zapĺňať čakárne všeobecných lekárov. Niekto vyhľadá odbornú pomoc už pri miernom

nachladení, iný až vtedy, keď bacily ovládnu celé jeho telo. Známych Košičanov sme sa preto opýtali, ako bojujú s vírusom chrípky oni.

Veštica Juli nebeží k lekárovi s každým prechladnutí. Čo môže, "vyleží" v posteli

Vyveštiť si chrípku je porušením čarodejníckeho kodexu

Niekto by si mohol myslieť, že veštice sa vedia na chrípku pripraviť, lebo sa o nej dopredu dozvedia z kariet. Opak je však pravdou. "Ja sama si nemôžem veštiť, to je podľa nášsho čarodejnického kódexu zakázané," vraví naša dvorná veštica Juli. "Ale iným ľuďom ochorenia predpovedať viem, či už z kariet alebo numerológie. A včas ich varovať. Ale či sa im nakoniec bacily aj vyhnú, to už závisí od nich, do akej miery sa mojimi radami riadia."

Skryť Vypnúť reklamu

Ona sama bojuje proti chrípke hlavne prevenciou. Už od septembra chodí každých desať dní do sauny, aby sa jej imunitný systém správne naštartoval. "Tak sa v podstate vyhnem závažnejším ochoreniam a ak už ochoriem, tak je to najviac na dva dni. Vtedy sa poriadne vypotím zohrejem organizmus a pijem veľa tekutín." Juli neznáša dlhé polihovanie v posteli, preto radšej investuje do prevencie. "Cvičím pravidelne, jem to, na čo má môj organizmus práve chuť, možno aj vďaka tomu, že sa ´počúvam´, doplním si to, čo mi chýba. Ak už cítim, že sa niečo na mňa ´lepí´, dám si lipový alebo zázvorový čaj, či pol litra čierneho čaju s citrónom, medom a poldecákom nášho ´umu´. Prehreje ma to, ľahnem si a zobudím sa zdravá." Neuznáva bežanie za lekárom s každou maličkosťou a užívanie antibiotík zakaždým, keď trochu stúpne teplota. "Naše telo vie, ako sa má brániť a ak je to možné, netreba mu príliš pomáhať. To organizmus vedie len k lenivosti a obranyschopnosť klesá. Namiesto liekov využívam cesnak, cibuľu či kyslú kapustu. Ak nehrozí zahlienenie, tak aj horúce mlieko s medom."

Skryť Vypnúť reklamu

Niekto beží k lekárovi už s prvými náznakmi prechladnutia. Juli k tejto skupine nepatrí. K lekárovi chodím veľmi málo, menšie ochorenia sa snaží vyležať a vypotiť doma. "Myslím si, že pohyb a pobyt medzi chorými ľuďmi mi viac uškodí, ako ležanie doma. Spolieham sa na svoje vlastné sily, neberiem chrípku ako niečo tragické, aj ona je súčasť života a keď príde, treba s ňou bojovať, nie sa ľutovať. Ak už musím, tak idem k lekárovi a beriem antibiotiká, ale už ani neviem, aké som mala posledne predpísané. Spolieham sa na cesnak, na cibuľový sirup, na horúci čaj, na oddych a ležanie v posteli využívam na pozeranie dávno nahraných filmov z TV, mám ich nepozretých už 58."

Posledná veľká chrípka, ktorú si Juli pamätala, ju premohla pred troma rokmi. Trvala päť dní. "Sama zo seba som sa smiala, aká som bola bezmocná. Všetko ma bolelo, ale aj to mi bolo viac na smiech, ako na plač. Tvrdohlavo som sa deň čo deň doplazila do kúpelne, dala sa dokopy, zasmiala na tom, ako sa neviem učesať, lebo zdvihnutie ruky bolo mučivou procedúrou. A potom som sa presunula späť do postele. Čaj a cesnakové ´hody´ ma napokon dali dokopy - Dracula by ma navštíviť neprišiel ani za nič...," smeje sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka očkovania, Juli si ešte nikdy žiadnu vakcínu nekupovala. "Nedávam sa zaočkovať, lebo mám pocit, že by to u mňa vyvolalo horšiu reakciu, ako ochorenie. Ale ak sa ma ľudia pýtajú, či sa majú dať očkovať, viem im vypočítať, či sa to oplatí, či je to potrebné, či ich to neohrozí a kedy je to pre nich vhodné..."

rob

Maratónec Imrich Pástor odrádza chorobu cviklovou šťavou

Dal sa zaočkovať, a hneď dostal chrípku

Ani najlepší slovenský maratónec Imrich Pástor nemôže povedať, že by bol voči chrípke absolútne imúnny, hoci ju celoročným vstrebávaním vitamínov od útoku na svoj organizmus zväčša úspešne odrádza. Zlom nastal iba pred troma rokmi, paradoxne po tom, ako sa dal náš vytrvalec proti chrípke v dobrej viere zaočkovať.

"Skúsil som to prvý raz v živote, začiatkom zimy, a hneď na to som dostal chrípku. Malo to úplne opačný efekt, ako som očakával. Odvtedy očkovanie neuznávam," smeje sa úradujúci maratónsky šampión. "Chrípka sa dostaví najmä vtedy, keď je zima taká všelijaká. A taká je u nás v poslednom čase takmer vždy. Mojou prevenciou proti chrípke je najmä cviklová šťava, ale odšťavujem si pravidelne aj mrkvu, pomaranče či jablká. Takýto príjem vitamínov je najúčinnejší. Praktikujem to po celý rok, nielen v zime."

Ak sa však vo vitamínovej bariére predsa nájde trhlina, a chrípka sa dostaví, snaží sa ju vyležať. "Vtedy nepomáha nič iné, len byť v teple, doma v posteli. Snažím sa piť veľa čajíku. Pijem ho ozaj veľa, až desať litrov denne, aby som mal veľa tekutín. Vtedy je najúčinnejším receptom, ako sa jej rýchlejšie zbaviť, aj grepová šťava. No štyri dni až týždeň si človek aj tak musí poležať. Aj keď som bežec, neriešim to tak, že by som chrípku mohol vypotiť behaním. My, vytrvalci, máme oproti iným športovcom, napríklad hokejistom, výhodu v tom, že zima je pre nás prakticky prípravným obdobím, takže v prípade, že nás zloží chrípka, môžeme si dať na niekoľko dní pauzu, iba čo sa tréningový cyklus trošku posunie," vraví amatérsky športovec.

mat

Rozhodca Richard Havrilla očkovanie neuznáva

Preferuje "babské" recepty

Medzinárodný futbalový rozhodca Richard Havrilla má osvedčený recept ako bojovať s nepríjemnou chrípkou. "Keď začínam cítiť, že na mňa niečo lezie, snažím sa to vybehať, zahriať organizmus." A potom šup do sauny. "Keď to nezaberie, prechádzam na druhé štádium boja s chrípkou. Od kamaráta mám jeden recept, ktorý je ešte účinnejší - deci rumu, dve deci bieleho vínka, šesť deci čaju, dve lyžičky medu a citrón." Odporúča sa vraj zopakovať to aj niekoľkokrát, aby sa otravná chrípka dala na ústup. "Toto mám už rokmi vyskúšané, a vždy sa to osvedčilo. Prirodzene, nie pred zápasom. Vtedy som sa musel vrátiť k prvému variantu."

No počas jeho kariéry boli aj také zápasy, keď vybiehal na trávnik s chrípkou v pätách. "Stalo sa, že som pískal nie celkom zdravý, ale človek sa musel premôcť. Najlepšou prevenciou proti chrípke je určite pohyb. Svoj organizmus otužujem najmä tým, že každoročne absolvujem celú zimnú prípravu. Už piaty rok tak robím s chlapcami z Vyšného Opátskeho. Nič nie je lepšie, ako pohyb na čerstvom vzduchu, a ja tak robím prakticky celý rok. Už sa ani nepamätám, že by som bol posledných päť-šesť rokov chorý. My, športovci, máme iné problémy ako je chrípka. Skôr nás trápia kolená či achillovky..."

Aj medzi športovcami je stále "in" preventívne očkovanie. "Ja som proti očkovaniu, pretože ide o umelý zásah do organizmu. A často sa to minie účinkom. Vitamíny, správna životospráva, tým sa riadi celá moja rodina. Očkovanie je záležitosť, ktorú naozaj nemusím. Skôr som na tzv. babské recepty, ktoré sa už niekoľkokrát osvedčili."

mat

Tomáš Krak si ordinuje zákaz vychádzania

Prevencia: časté bozkávanie

Spevák Tomáš Krak netvrdí, že čím je vonku chladnejšie, tým väčšie je riziko ochorenia. "Nemyslím si, že to závisí od chladu. Skôr od stavu, v ktorom sa človek nachádza. Ja sa snažím vo všetkom hľadať pozitíva. Takže aj keď je mráz či fujavica, chápem to tak, že každé počasie má svoje špecifikum." Za problematické a rizikové nepovažuje ani striedanie vyhriatých miestností a chladného vzduchu vonku. "Možno to tak u niekoho platí, ale u mňa sa to zatiaľ nepotvrdilo. Podľa má väčší vplyv na zdravotný stav skôr striedanie podnikov..."

Ak už ale vonku zúri zima a on si musí dávať pozor, aby prechladnutím neprišiel o hlasivky, vie, ako sa brániť. "Riešim to vhodným oblečením a ak sú mrazy hlboko pod nulou, naordinujem si zákaz vychádzania. Niekedy v rámci prevencie pomôže varené vínko či nejaký čajík. Možno aj s rumom..." V rámci prevencie Tomáš využíva aj pravidelné cičenie, dostatočne dlhý spánok a konzumáciu vitamínov. Ale takto sa, podotýka, snaží predchádzať ochoreniam po celý rok, nielen v zime. Vitamíny nechýbajú v jeho jedálnom lístku v žiadnej podobe. Najčastejšie ako súčasť ovocia a zeleniny, ale neodmietne, ak sa pritrafia aj nejaké vo forme tabletiek. Finty starých materí nepozná, ale o jednej inej sa nám zveril. "Počul som, že imunitu zvyšuje časté bozkávanie. Ja som to však ešte neskúšal takže to neviem posúdiť..."

Čo sa týka očkovania, absolvoval iba to základné. "Počas rôznych epidémií sa očkovať nedávam, lebo to v konečnom dôsledku tiež oslabuje imunitu. Som prívržencom tzv. prírodnej bázy. Mať dostatok čerstvého vzduchu, pohybu a vitamínov. To je moje očkovanie..."

kid

Hovorkyňa magistrátu Lucia Mihoková vsádza na prevenciu

Chrípku zdoláva cesnakom, medom a soľou

Hovorkyňa Magistrátu Mgr. Lucia Mihoková pri chrípke nenecháva nič na náhodu. Keďže sa s nepríjemnosťami okolo nej už niekoľkokrát stretla, verí, že najlepším spôsobom, ako sa jej vyhnúť, je prevencia. "Prevencii a posilňovaniu organizmu sa venujem pravidelne, celý rok. Konzumujem veľa ovocia i zeleniny a ako doplnok si dávam celaskon. Snažím sa pravidelne cvičiť a v lete sa venujem turistike." Ak sa už stane, že chrípka zvíťazí, nespolieha sa len na moderné lieky, ale využíva aj "recepty od babičky". "V takom prípade konzumujem cesnak a inhalujem soľ. Do čaju si dávam med, a nielen vtedy, keď choroba prepukne, ale vždy, ak je k dispozícii. Niesto cukru."

Na chvíle, kedy musela nedobrovoľne ostať v posteli, si L. Mihoková spomína celkom presne. "Bolo to minulú jeseň a trvalo to dva týždne, keďže chrípka prešla do zápalu priedušiek a spôsobila mi aj stratu hlasu." Pri práci hovorkyne, pri ktorej je odkázaná nielen na dobré zdravie, ale aj hlas, to môže byť ozaj nepríjemné. Vraj, keby sa zopakovala situácia z minulého roka a pridali by sa aj teploty, tak by to mohol byť problém. Verí však, že každý človek je počas choroby nahraditeľný.

Takmer každá rodina ma svojho "lekára", či "zdravotnú sestru". Nemusí to byť niekto, kto má na to papier, ale aspoň vie poradiť, keď iných niečo zabolí. "Takouto osobou je v našej rodine moja sestra, ktorá študuje medicínu."

Niekto si rád poleží v posteli, keď je zdravý, ale keď musí, lebo mu to prikazuje zhoršený zdravotný stav, je to už horšie. Problémy ležať a nič nerobiť má aj L Mihoková. "Je to ozaj problém, vydržať nečinne ležať. Ak som chorá a je to so mnou vážne, snažím sa čo najviac spať. Pravdou je, že na ň péenke´ pravidelne prečítam aspoň dve knihy a množstvo časopisov. A občas si pozriem aj vedomostné súťaže, lebo inokedy na to nemám čas."

jr

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 246
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 799
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 743
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 755
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 715
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 288
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 8 138
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 084
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 999
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 750
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Športový víkend na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch. Priebehy online.

ilustračné
Vzácny úlovok má pre zberateľov svoju hodnotu.
ROZHOVOR

Pediatrička: Niekedy som očkovala na chrípku 600 detí za rok, teraz približne 50

Ľudia si zvykajú, že nemôžu behať za lekárom so všetkým.

Pediatrička Eva Ševecová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

O čom vypovedala Jankovská v kauze Búrka a prečo? (video)

Adam Valček o výpovediach Moniky Jankovskej.

Monika Jankovská.
Stĺpček Osmelené

Prečo nechceme, aby muži nosili ženské róby

Harry Styles rozpútal debatu o mužoch v šatách.

Michaela Žureková
ČESKÝ ZÁPISNÍK

Keď sa Česko riadi ako firma. Krachujúca

Babiš musí ísť prosiť do Senátu. Piráti mu pokazili predvolebnú hru s daňami.

Jindřich Šídlo.
Novak Djokovič a tréner Marián Vajda.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop