Spevy gospelu sa dotknú našich duší a vynesú ducha do anjelskych výšok
Bono Vox zo skupiny U2 ich po spoločnom koncerte nazval anjelmi v Harleme. Podľa sira Eltona Johna sú jednoducho úžasní. V roku 2003 vystupovali na súkromnej audiencii pre pápeža Jána Pavla II. O tri roky neskôr bol podľa nich pomenovaný nový sviatok: 15. január vošiel vďaka starostovi Michaelovi Bloombergovi do dejín New Yorku ako ich deň - deň skupiny Harlem Gospel Choir (HGC). Tento popredný svetový gospelový zbor sa nedávno po prvý krát predstavil aj na Slovensku a v Košiciach.
Gospel je náboženská hudba, ktorá má pôvod v afro-amerických kostoloch v prvej polovici 20. storočia. Harlem Gospel Choir (HGC), v preklade Harlemský gospelový zbor, bol založený v roku 1986 a rýchlo sa stal v USA najpopulárnejším zborom svojho druhu a jedným z najznámejších na svete. Allen Bailey, zakladateľ HGC, o gospele tvrdí, že sa neustále vyvíja. "Súčasný gospel je veľmi blízky rappu a jazzu, je ovplyvňovaný ulicami Harlemu a New Yorku. Je to živé, pulzujúce vyjadrenie sa afro-americkej kultúry." Podľa A. Baileyho je gospel v celosvetovom meradle jedným z najpopulárnejších hudobných štýlov, dokonca populárnejší ako rock´n´roll. "Je to preto, že gospel je skutočný, prihovára sa skutočným mužom a ženám na ulici. Zbožňujú ho aj malé deti, jeho energiu a rytmus."
Keď Martin Luther King v roku 1963 prednášal svoj sen o Amerike, v ktorej budú Afro-američania rovnoprávni, o svete, kde občianske práva nie sú len privilégiom pre niekoľkých, ale právom pre všetkých, nemohol ani len tušiť, že pod vplyvom týchto slov sa o 13 rokov neskôr sformuje černošský gospelový súbor, ktorému sa podarí "dobyť svet". HGC je založený na myšlienkach, ktoré hlásal práve King láska k ľuďom, pomáhanie slabším, odplácanie komunite, z ktorej vzišli. Zakladateľ zboru A. Bailey sa domnieva, že práve to je hlavný princíp a podstata HGC. "Môj otec hovorieval: Nemôžeš vždy len brať, musíš aj niečo vrátiť späť. A to robíme. Zbor je v prvom rade službou. Pracujeme pre deti na celom svete. Nie sme zabávači, sme Kristovi veľvyslanci. Nie sme zisková organizácia, naše zisky rozdávame."
Najlepší z najlepších
Bailey sa v zábavnom priemysle pohybuje vyše 40 rokov. Než mu napadla myšlienka založiť gospelový zbor, pracoval ako agent pre hudobných veliknikánov, akými sú Lionel Richie & the Commodores, Prince či Michael Jackson. Okrem toho bol Bailey aj hlavným koordinátorom show Rumble in the Jungle, v ktorej sa Mohammed Ali stretol s Georgom Foremanom o titul majstra sveta v ťažkej váhe v Zaire. V 80. rokoch sa stal predsedom kampane Martina Luthera Kinga a bola to práve ona, ktorá otvorila dvere vzniku nového gospelového súboru. "V roku 1986 bol rasový problém v Amerike veľmi pálčivý, mysleli sme na doktora Kinga a na to, o čo sa pokúsil spájať ľudí. Preto aj motívom našich turné bolo vždy spájať dohromady národy a ľudí."
HGC zdieľa odkaz lásky a inšpirácie s tisíckami ľudí rôznych kultúr a národov. Ich cieľom je pokúsiť sa skrz hudbu urobiť svet viac mierumilovným, láskavým miestom a získať viac pochopenia pre afro-americkú kultúru a gospel, ktorý úzko súvisí s "Black Church", "Čiernou cirkvou". Hudba HGC je radostná, inšpirujúca, nespútaná. "S každým vystúpením zdieľame s publikom renesanciu harlemskej kultúry. Spevy gospelu sa dotknú vašich duší a vynesú vášho ducha do anjelskych výšok," tvrdí Bailey.
HGC je zložený z najlepších spevákov a speváčok "Čiernych kostolov" Harlemu a New Yorku. V súčasnosti má zbor dokopy 65 členov, najmladší má 17 a najstarší 70 rokov. Na koncerte v Košiciach sa predstavilo deväť z nich v sprievode basy, bicích a kláves. Košičania privítali zbor najprv nesmelo, nevediac, čo môžu od vystúpenia očakávať. Zaskočení diváci len pomaly pristupovali na pravidlá hry HGC, ktorí neustále zapájali do show všetkých. Koncom koncertu už však všetci spontánne stáli, tlieskali, tancovali, poniektorí sa vyštverali na pódium a improvizovali tam spolu so zborom. Bolo zrejmé, že černošská skupina si získala srdcia Slovákov svojim hneď prvým tunajším vystúpením.
Z Harlemu do Košíc
Na Slovensku a vôbec v Európe nemá tento žáner, ktorý kombinuje bohoslužbu s hudobným zážitkom, takmer žiadnu tradíciu. Najprv začali HGC koncertovať pred piatimi rokmi v Nemecku a Poľsku. Do Českej republiky zavítali dva roky dozadu na pozvanie agentúry 10:15, jej PR manažér Jarda Hainzel sprevádza súbor v Čechách a na Slovensku na každom kroku. Agentúra chcela dostať do Čiech niektoré zo známych telies tohto druhu hudby. Podľa Hainzela sa im podarilo získať to najlepšie. "Napriek tomu to bola naozaj veľká skúška. V našich zemepisných šírkach nemá gospel žiadnu tradíciu." V Česku táto skúška podľa jeho slov vyšla dokonale. Po dvoch rokoch si ľudia na túto udalosť zvykli natoľko, že mávajú beznádejne vypredané koncertné sály. "Podobnú skúšku ale teraz zažívame u vás. Zariskovali sme a predĺžili to turné až do štyroch miest na Slovensku".
V priebehu týždňa sa HGC predstavil v Košiciach, Prešove, Žiline a Bratislave. Ako sa im u nás páčilo? Allen Bailey sa nerozpakoval a dal jasne vedieť svoj názor: "Som v Košiciach po prvý krát, no môžem povedať, že tu žijú tí najkrajší ľudia!"
To, že členovia zboru sú veľmi emotívni a zábavní ľudia nám okrem vlastnej nadobudnutej skúsenosti potvrdil aj J. Heinzel. "Cestovanie s nimi nabíja človeka neuveriteľnou energiou. Je to proste zábava, sú veľmi kamarátski."
Mnoho členov HGC má tiež prekvapivo vysoké vzdelanie v hudbe. "Napríkad Elizabeth, najnovšia členka, študovala klasickú hudbu a spievala v Metropolitnej opere, teraz je už súčasťou HGC."
Marsha je súčasťou zboru štyri roky. Spoločne s ostatnými počas tohto nie príliš dlhého obdobia prešla skoro celý svet. "Tu to ešte nepoznám, dorazili sme iba dnes. Ale máme na Slovensko štyri dni, tak uvidíme. Je to tu asi podobné ako v Čechách." V Česku sa už cíti ako doma, vystupovali tam tri roky po sebe. Marsha to tam má veľmi rada. Ich "hlavným stanom" v strednej Európe je Praha, vrúcne pocity k hlavnému mestu našich západných susedov nijako neskrýva. "Česká republika je nádherná. A Praha... Ó Praha! Mesto aj ľudia sú očarujúce". Do akej miery sa Marsha stotožňuje s názorom svojho šéfa, že v Košiciach žijú samí krásni ľudia, nie je jasné, namiesto odpovede na otázku sa len schuti zasmiala, odhaliac tak dokonale biele zuby.
Okolo sveta
Od 90. rokov je HGC prakticky neustále na cestách. Dôležitým bodom v ich kariére bolo naspievanie cover verzie skladby "I still haven´t found what I´m looking for" s Bonom a U2. V roku 1990 vystupovali pre Nelsona Mandelu na Yankee Stadium v New Yorku, neskôr hrali pre Jána Pavla druhého. "Vystupovali sme v Európe, Austrálii, Afrike. Skutočne nemám ani potuchy, v koľkých krajinách sme už boli", povedala nám sestra Marsha (v zbore sa veľmi nepoužívajú priezviská, iba krstné meno a označenie "sestra" alebo "brat"). HGC má podľa oficiálnej štatistiky, uvedenej na ich webových stránkach, nacestované v rámci svetových turné viac než dva milióny míľ (3 200 000 kilometrov).
Pre A. Baileyho je jedinou možnosťou, ako si uchovať kvalitu predstavení pri taktom enormnom počte koncertov, láska k turné. "Človek musí mať rád pocit, že je neustálne na ceste, neustále v pohybe. Ja som v podstate na turné viac ako štyridsať rokov a stále ma baví spoznávať nových ľudí a zdraviť starých priateľov. Keď sa mi to prestane pozdávať, prestanem, ale to je pravdepodobne veľmi ďaleko v budúcnosti."
Marshina najexotickejšia destinácia bola Bangkok. Veľmi sa jej páčilo aj v Austrálii, kde ich výborne prijali. Na otázku, v ktorej krajine sa jej páčilo najviac, odpovedá prekvapivo: v Japonsku. "Japonsko je proste úžasné. Tí ľudia sa neustále smejú, je na nich vidno, že sú šťastní. Je to veľmi pozitívne vidieť okolo seba toľko vysmiatych tvárí a to nie len počas koncertu." Zo Slovenska idú HGC ešte na jednu malú zastávku do českého Zlína a potom ďalej po starom kontinente. Do konca roka majú v pláne navštíviť južnú a severnú Európu, Írsko a samozrejme New York. V decembri budú vystupovať so Sinead O´Connor či s Kim Wilde.
Nakŕmme deti
"Nakŕmme deti" je názov charitatívnej spoločnosti, ktorú si zbor HGC adoptoval a na ktorú prostredníctvom predaja rôznych predmetov prispieva vysokými čiastkami. Na ich internetovej stránke si môžete kúpiť náramky v niekoľkých farebných kombináciách za päť dolárov, pričom HGC sa zaväzuje celú čiastku previesť na charitu, bez ohľadu na ich vlastné náklady. Doteraz sa zboru podarilo vyzbierať 33 miliónov dolárov, z predaja obyčajných plastových ozdôb. Peniaze na túto detskú charitatívnu organizáciu získavajú aj predajom svojich CD nosičov. Po koncerte v Košiciach ostali napriek časovej tiesni členovia HGC v Dome umenia a podpisovali svoje CD, záznam koncertu z Pražskej opery, ktoré predávali za 500 korún. HGC tiež organizuje koncerty pre postihnuté deti, deti nakazené vírom HIV a pre združenia rodín, ktoré boli zničené vojnou.
Harlem Gospel Choir je bez akýchkoľvek pochybností veľmi úspešnou skupinou energických a nesmierne talentovaných spevákov. Pre každú celebritu je cťou vystupovať po ich boku, oni medzi seba zoberú kohokoľvek či náhodného diváka z publika, s ktorým spievajú a tancujú na pódiu, alebo Lyle Lovettovú. Rozdávame predsa lásku i radosť a spájame ľudí, tvrdia o sebe. Pri predstavení z nich sála veľké množstvo pozitívnej energie, sú na prví pohľad plní radosti, lásky. Aký je recept sestry Marshe na život, ako to, že pôsobí tak šťastne? "Milujem spievanie. A milujem Boha. Preto som plná radosti milujem to, čo robím..."
Adam BERDÁR
Autor: Višegrádske dni pokračujú
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári