miestnom zastupiteľstve. Prípadne sú zároveň primátormi, starostami, riaditeľmi úradov či inými šéfmi. Odvšadiaľ im plynú nejaké korunky, všade získavajú nejaké známosti, s každou funkciou sa ťažko lúči. Týka sa to politikov bez ohľadu na politické tričko.
KOŠICE/PREŠOV. Zákon neumožňuje naraz vykonávať napríklad funkciu primátora a zároveň mestského poslanca. Avšak primátor môže byť pokojne krajským poslancom i poslancom NR SR. Väčšinou sa zároveň funkcie kumulujú aj na straníckej úrovni. Okresný (krajský) boss strany (je jedno akej, platí to vospolok pre všetky - bez výnimky) je často aj primátorom či šéfom nejakého úradu a zároveň poslancom jedného, druhého, alebo tretieho parlamentu. Aký je život týchto ľudí? Ako sa dá sedieť na troch stoličkách naraz?
Najviac funkcií v Košiciach majú kadeháci
V Košiciach sme našli poltucet poslancov, ktorí pôsobia v troch a viacerých funkciách. Väčšinu z nich tvoria poslanci za KDH. Bratranec eurokomisára Jána Figeľa - Jozef je miestnym poslancom na sídlisku Ťahanovce, v meste a v KSK. Podobne je na tom aj Ján Forgáč, ktorý okrem poslancovania na troch zastupiteľstvách zvláda aj funkciu prednostu Miestneho úradu Košice-Staré mesto. Ďalší kádehák Marek Kažimír stíha starostovať v Krásnej, robiť podpredsedu košickej rady starostov, šéfovať mestskému KDH a zároveň byť krajským poslancom. "Cez funkciu poslanca KSK má starosta možnosť byť bližšie k informáciám a pomôcť nielen obci alebo svojej mestskej časti, ale zároveň môže riešiť aj iné problémy presahujú jeho katastrálne hranice. Zas nevýhodou je určite veľká časová náročnosť na výkon týchto funkcií a menej času pre rodinu a priateľov. Časovo to zatiaľ zvládam tak, že môj bežný pracovný deň začína o 6.00 a končí väčšinou o 19.00 hod," tvrdí M. Kažimír. Za svoju pracovnú vyťaženosť mu je odmenou zhruba 82 000 Sk, ktoré mu každý mesiac pribudnú na účet ako starostovi a poslancovi. Funkciu mestského šéfa KDH vykonáva zadarmo.
Boritáš(KDH): Postupne sa vzdávam volených funkcií
Ďalší trojnásobný poslanec KDH Martin Boritáš prerušil po ostatných komunálnych voľbách svoju živnosť, aby mohol pôsobiť ako zástupca starostu - svojho straníckeho kolegu Daniela Rusnáka na sídlisku KVP. Keďže mal pocit, že tých funkcií je príliš veľa, pred poldruha rokom sa vzdal aj postu mestského tajomníka KDH. Rovnako tak už nefiguruje ako zástupca mesta ani v Kosite. Tie "zvyšné" funkcie zatiaľ podľa vlastných slov stíha s vypätím všetkých síl. "Odkedy som v politike, voľný čas je pre mňa vzácnosťou." Z verejných funkcií si M. Boritáš mesačne príde v hrubom na cca 35 000 Sk, najväčšie výdavky má na telefón. "Mesačne mám účet aj vyše 7000 Sk, keď volám kolegom zo zastupiteľstiev. Píšem aj dosť sms-iek, už sa mi aj ľudia smejú, koľko ich stihnem poslať," dodáva M. Boritáš.
Milan Béreš(KDH): Lepšie ako ležať pred telkou!
Podobne ako on, je aj v civile zubný chirurg Milan Béreš (KDH) trojnásobný poslanec, pričom okrem toho sedí za mesto aj v Predstavenstva MFK Košice. "Najdôležitejšie na tom je, že človek môže ovplyvňovať veci verejné, čo považujem za výhodu tejto práce. Časovo sa všetky zastupiteľstvá dajú zvládnuť, lebo nikdy nie sú v rovnakom termíne. Sú však aj komisie, rôzne Rady školy a to už je náročnejšie všetko zladiť.Niekto príde domov z práce a celé poobede preleží s ovládačom pri televízii. Ja sa venujem týmto činnostiam, čo sa mi zdá zmysluplnejšie. Manželka si na to za tých 10 rokov zvykla, dá sa skĺbiť to, že sa venujem rodine a politike." Dokopy so zastupiteľstiev zarobí okolo 20 000 Sk mesačne. Časť z týchto peňazí minie na mobil a benzín do auta, ktoré využíva na rôzne poslanecké a stranícke akcie. Zvyšok dobu odkladá na vkladnú knižku svojmu synččekovi.
"Kalkulačka" Smolková(Smer): Svojich 172- tisíc nekomentuje
Jedinou koaličnou zástupkyňou spomedzi multifunkčných košických poslancov je starostka Furče Monika Smolková. Tá je zároveň okresnou predsedníčkou Smeru na košickej "trojke", členkou ich Krajskej rady, poslankyňou KSK i NR SR. Aj vďaka týmto funkciám má v košickom Smere prezývku "kalkulačka" a to sa ešte minulý rok vzdala šéfky kultúrnej komisie zastupiteľstva KSK. Ako poslankyňa M. Smolková stíha zvládať toľko funkcií v Košiciach a Bratislave naraz a kedy vôbec stíha mínať svoje zarobené peniaze vo výške cca 172 000 mesačne (je to viac ako má premiér R. Fico - pozn. red.), sme sa ale žiaľ ani po týždňoch čakania nedozvedeli. "Odpoviem Vám na otázky, na ktoré máte v zmysle zákona o informáciach nárok a v zákonom stanovenom čase. Prečo mám dojem, že stále chcete iba senzácie? Čakám na otázku, čo som urobila pre mestskú časť ako poslankyňa NR SR a súčasne starostka," napísala nám vo svojom maili.
Zasadnutia parlamentov kolidujú
Zakladateľka strany Smer v Humennom Jana Vaľová sa postupne prepracovala do mestského, krajského i "veľkého" parlamentu. Tvrdí, že pôsobiť naraz v troch zastupiteľstvách jej prospieva. "Máte maximálny prehľad, čo sa deje na všetkých úrovniach," povedala J. Vaľová. Pôsobiť naraz na troch miestach jej vraj nerobí problém. "Ak sa všetko dobre zorganizuje, dá sa to stíhať. Výhodou sú aj asistenti. Vyčítam však Prešovskému samosprávnemu kraju, že zasadnutia zastupiteľstva sú v čase pléna NR SR. To sa deje v PSK, v iných krajoch sa to nedeje, zisťovala som si to," uviedla poslankyňa, pričom je pravdou, že patrí medzi najväčších absentérov zasadnutí Zastupiteľstva PSK. "Práca poslanca nie je iba to, že sedí v laviciach, ale aj to, že chodí medzi ľudí. A práve tam im môžete podať komplexné informácie, zo všetkých troch úrovní. Je to prospešné, ale aj náročné na čas," tvrdí Vaľová.
Trojjediný Obrimčák zo Smeru: Treba veriť "svojim"
Okresný šéf Smeru Peter Obrimčák je primátorom mesta Stropkov, poslancom Zastupiteľstva PSK a sedí aj v NR SR. Jeho manželka je štátnou tajomníčkou. A len pre zaujímavosť, ich dcéra je začínajúcou speváčkou, ktorá je v merku aj nového muzikálového producenta Pavla Ruska. "Kumuláciu funkcií vnímam ako príležitosť byť v pravý čas na pravom mieste, s čím samozrejme rastie aj zodpovednosť za rozhodnutia, na ktorých sa mám možnosť podieľať. Z časového hľadiska ide určite o náročnú kombináciu a preto je dôležité pracovať s dobrým tímom," hovorí P. Obrimčák, ktorý ako poslanec NR SR využíva troch asistentov a tvrdí, že na mestskom úrade pracujú odborníci, na ktorých sa môže spoľahnúť. "Myslím si, že z profesionálneho hľadiska problém so zlúčením viacerých funkcií nie je, pretože hoci som v priebehu týždňa v Bratislave a pružne komunikujeme s mojimi spolupracovníkmi v Stropkove, stretávame sa ešte osobne v sobotu," vysvetľuje Peter Obrimčák.
Rekordér Pataky z SDKÚ-DS
Jedným z rekordérov bol bardejovský šéf SDKÚ-DS Ján Pataky, ktorý bol starostom Hertníka, krajským poslancom i prednostom okresného úradu. Potom sa stal poslancom NR SR (preto prišiel o post prednostu) a dnes má toho ešte menej. O stoličku starostu sa totiž musí po rozhodnutí Ústavného súdu SR o neplatnosti volieb uchádzať znovu. Výnimkou nie je ani Kresťanskodemokratické hnutie. Predseda Okresného centra KDH v Prešove Stanislav Kahanec sedí vo všetkých troch parlamentoch - v NR SR, kraji i v meste, kde je predsedom poslaneckého klubu. "Je to vec zadelenia času a priorít, dostal som dôveru ľudí," povedal poslanec, ktorý bol istý čas prešovským viceprimátorom, či konateľom mestskej firmy.
Veci sa vybavujú v Bratislave
Riaditeľ Úradu PSK Stanislav Kubánek (SMER) je zároveň poslancom Národnej rady SR. Je tiež prezidentom Slovenského kolkárskeho zväzu, uvádza to aj oficiálna zväzová stránka kolky.sk. Ako nám však povedal, je už len čestným, nie výkonným predsedom, a to do najbližších volieb nových orgánov. Skĺbenie funkcií riaditeľa a poslanca nepovažuje za problém: " Čas, kedy som v parlamente, využívam na to, aby som po jednotlivých ministerstvách vybavoval pre Prešovský samosprávny kraj veci, ktoré sú potrebné pre činnosť tohto úradu a preto, aby aj tu na východe, v Prešovskom kraji, niečo vyrástlo." Faktom je, že pri nedávnej zmene organizačnej štruktúry Úradu PSK na ňom pribudla aj nová funkcia, zástupca prednostu.
* * *
ĎALŠÍ MULTIFUNKČNÍ REKORDÉRI
Funkcie pôsobia ako magnet
V Národnej rade SR bol svojho času pokus obmedziť starostom a primátorom kandidovať do parlamentu. Silná primátorská loby, jednotná bez ohľadu na politické tričko, tieto pokusy udusila hneď v zárodku. A tak je dnes možné sedieť vo viacerých parlamentoch. A tí, čo v nich sedia, si to nevedia vynachváliť. Aj keď je pravda, že niekedy v nich sedia skôr imaginárne. V roku 2007 chýbali poslanci Obrimčák a Vaľová na 6 z 8 zasadnutí Zastupiteľstva PSK. Výrazným absentérom bol aj viceprimátor Popradu Gustáv Dobák (KDH), ktorý chýbal na polovici zasadnutí. Tri zasadnutia v roku 2007 vynechali aj už spomínaní poslanci Pataky, Kahanec a primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. "Multifunkcionárov" je v regionálnom zastupiteľstve viacero. Okrem mien, ktoré už boli spomenuté sú to primátori Boris Hanuščak, Peter Molčan (obaja Smer-SD), Vladimír Kostilník, Tomáš Lešo (obaja NEKA), František Orlovský (KDH), Eduard Vokál a Róbert Oros (obaja SDKÚ-DS). Primátorom boli aj Milan Benč (NEKA) a Miroslav Čurilla (SDKÚ-DS), ale mandát neobhájili (sú "len" mestskými poslancami). Silné zastúpenie majú starostovia. Predseda klubu nezávislých na kraji Michal Sýkora (NEKA) je starostom Štrby a tiež šéfom Združenia miest a obcí Slovenska. Starostami sú aj Vladimír Ledecký (Smer-SD) a Anton Gašpár (KDH). Stanistav Mathia (KDH) je zase krajským poslancom, zástupcom starostu i asistentom europoslanca. Zaujímavou figúrkou je internista - kardiológ Jozef Halecký (ĽS-HZDS), ktorý síce nesedí v krajskom parlamente, kde sa jeho strana neprebojovala, ale stíha byť poslancom NR SR (predseda sociálneho výboru), viceprimátorom Bardejova i spoluvlastníkom akciovej spoločnosti Bardejovské kúpele. V minulosti bol riaditeľom bardejovskej nemocnice.
(frk)
* * *
ČO NA TO POLITOLÓG
Ide o prestíž, moc i peniaze
n "Motiváciou na snahu získať viacero verejných postov môže byť prístup ku kľúčovým informáciám, ako aj stále netransparentné prostredie, v ktorom vznikajú na Slovensku politické rozhodnutia. To umožňuje 'vybaviť' na vyššej úrovni rôzne veci, potrebné na nižšej úrovni. Tento prípad sa často týka najmä kumulácie funkcie starostu a poslanca vyššieho územného celku," hovorí politológ M. Rončák.
n Rončák upozorňuje aj na to, že ku kumulácii funkcií dochádza aj na jednej úrovni moci, keď jeden človek zastáva viacero pozícií - napr. poslanec mesta, člen viacerých kľúčových komisií a orgánov mestských firiem. "Vtedy motivácia zvyčajne býva mocenská - zastavaním a kontrolou kľúčových pozícií získava politik vplyv na takmer všetky dôležité rozhodnutia v meste. Vznikajú tak mocenské monopoly, keď jedna alebo dve politické strany ovládajú mesto a usmerňujú všetky finančné toky. Tento model je pre jeho účastníkov, samozrejme, výhodný aj finančne. Pozície obecných a krajských poslancov nie sú vnímané ako pozície na plný pracovný úväzok. Mnohí viacnasobní poslanci si však práve kumuláciou funkcií dokážu vyskladať slušný mesačný príjem."
(frk)
Autor: MICHAL FRANK & MARIÁN KIZEK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári