Počet alkoholikov sa každým rokom mierne zvyšuje. Problémy majú hlavne ľudia v strednom veku.
KOŠICE. Alkoholici sú liečení ambulantne a 24 hodín v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach. Presné štatistiky o ich počte v Košiciach neexistujú.
Liečba v nemocnici
Pacienti sa vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice liečia na psychiatrických klinikách. Do týchto dní kvôli nadmernému pitiu hospitalizovali 426 ľudí. V roku 2007 ich bolo 505, rok predtým o takmer 30 menej.
Ľudia majú veľký záujem o ambulantnú liečbu. Potvrdili to lekári nemocnice. Na II. Psychiatrickej klinike bolo v roku 2006 vyšetrených takmer 900 pacientov, v roku 2007 viac ako tisíc.
"Problémy a alkoholom má najčastejšie veková skupina medzi 45-60 rokov. Medzi pacientmi prevažujú muži. Ženy tvoria zhruba štvrtinu vyšetrených či hospitalizovaných kvôli alkoholu," uviedla hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová.
Slovenské údaje
Zo štúdie Epidemiológia alkoholizmu a fajčenia na Slovensku zverejnenom v lete 2007 vyplýva, že pätina ľudí zúčastnených na výskume nadmerne užívala alebo bola závislá od alkoholu. Šesťkrát častejšie pijú muži ako ženy. Problematické sú skupiny ľudí od 18 do 39 rokov. Vysoko rizikové skupiny sú osamelí ľudia, nezamestnaní a študenti.
Podľa výskumov Úradu verejného zdravotníctva sa na Slovensku najviac pije pivo. Osem percent dospelých uviedlo, že si tento nápoj dopraje 2 až 3 krát denne. Až 9 percent si raz do týždňa vypije víno. Najmenej ľudí vraj holduje tvrdému alkoholu.
Zhovievavá spoločnosť
Alkoholikom sa človek nestáva zo dňa na deň, ale postupne. Začína malými dávkami, ktoré sa postupne zvyšujú a sú pravidelnejšie a tak sa stáva závislým.
"Naša spoločnosť má tendenciu správať sa k pitiu alkoholu zhovievavo, čo závislému človeku neprospieva. Alkoholik tak získa pocit, že na tom nie je nič zlé a pokračuje v tom ďalej. Závislý alebo jeho rodina musia určite vyhľadať pomoc odborníka," uvádza riaditeľka Centra pre duševné zdravie na Poliklinike Nad jazerom Monika Piliarová.
Dôsledky alkoholizmu
n úrazy
n poruchy trávenia, vredy, zápal podžalúdkovej žľazy, choroby pečene až po jej cirhózu
n alkoholici dva razy častejšie trpia na zápaly pľúc a priedušiek
n alkoholici tri razy väčšmi trpia na zhubné nádory, hlavne nosohltanu a ústnej dutiny
n alkoholici mávajú zníženú imunitu, vysoký krvný tlak, arterosklerózu, trpia častými infekciami a kožnými chorobami
Opilci rekordmani
n absolútny rekordman - 15-ročný chlapec bol v detskej prijatý so 4,22 promile alkoholu v krvi
n dvojročný chlapec vypil asi liter "čuča", ktoré mu dala 6-ročná sestra
n najstarší pacienti liečení vo fakultnej nemocnici - 73-ročný muž a 71-ročná žena
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári