Korzár logo Korzár Košice

Slovenky rodia najmenej detí v EÚ

Slovensko má najnižšiu plodnosť v rámci Európskej únie. Aby sa populácia prirodzene obnovovala, treba mať najmenej dve deti. U nás je to iba 1,25.

Vláda proti tomu bojuje zvyšovaním príspevkov.

KOŠICE. Populačná kríza na Slovensku sa prehlbuje. Z údajov za minulý rok, ktoré nedávno zverejnil Eurostat, vyplýva, že Slovensko už druhý raz v rade malo najnižšiu úhrnnú plodnosť v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď údaje ešte nie sú kompletné, je isté, že na jednu ženu od 15 do 49 rokov tu štatisticky pripadá iba 1,25 dieťaťa, čo je hlboko pod takzvanou záchovnou hodnotou. Viac detí si väčšina Slovákov nedovolí ani s podporou od štátu.

Tento rok štát pri narodení prvého dieťaťa vyplatí 25-tisíc korún (830 eur). Od budúceho roka to má platiť aj pri narodení druhého a tretieho dieťaťa. Okrem toho sa o 100 korún (asi tri eurá) zvýši prídavok na dieťa a rodičovský príspevok má do roku 2010 dosiahnuť úroveň minimálnej mzdy.

SkryťVypnúť reklamu

Demograf Branislav Bleha z Prírodovedeckej fakulty UK hovorí, že "zvyšovanie príspevkov je príkladom 'tíšiacich' opatrení, ktorými sa má zmeniť populačný vývoj, nie jeho dôsledky". Aj tie si však podľa neho vyžadujú okamžité riešenia.

Inde plodnosť stúpa

Na jednu obyvateľku Slovenska, ktorá ešte môže mať deti, už od roku 2000 štatisticky pripadá menej ako 1,3 dieťaťa. Demografi na základe toho tvrdia, že sme v zóne veľmi nízkej plodnosti. S nami je v nej iba Rumunsko, o čosi lepšie je na tom Portugalsko a Malta.

Kedysi v tejto zóne boli aj niektoré krajiny južnej Európy, ako sú Španielsko, Taliansko a Grécko. Odvtedy sa však situácia zmenila. V mnohých európskych krajinách, dokonca aj v Česku, úhrnná plodnosť stúpa - v niektorých už od roku 2000, v iných kratšie.

SkryťVypnúť reklamu

Eurostat píše, že sčasti k tomu môže viesť "doháňanie odkladu rozhodnutia mať deti". Keď ženy rodia neskôr, úhrnná plodnosť sa najprv zníži, neskôr nasleduje jej "obnova". Mnohé však nestihnú mať viac ako jedno alebo dve deti. U nás sa plodnosť po miernom náraste po roku 2002 posledné štyri roky výrazne nepohla od hodnoty 1,25.

Kým detí z dlhodobého hľadiska ubúda, starých ľudí je čoraz viac. S nimi pribúda aj nárokov na dôchodky. Bleha si myslí, že starnutie populácie "jednoznačne potvrdzuje správnosť dôchodkovej reformy", aj keď pripúšťa, že dôchodkové zabezpečenie bude mať problémy.

Kraju dominujú ženy

K 1. 1. 2008 dosiahol počet obyvateľov v SR 5 400 998, z toho mužov 2 623 127 a žien 2 777 871. K 30. 6. 2008 sa zvýšil celkovo na 5 404 784, z toho mužov na 2 625 571 a žien na 2 779 213. Na území Košického kraja žilo k 1. polroku tohto roka 774 437 trvalo bývajúcich obyvateľov, 14,3 percenta slovenského úhrnu.

SkryťVypnúť reklamu

"Týmto podielom je Košický kraj hneď po Prešovskom druhým najväčším v SR. Pomerne stabilným ukazovateľom, ktorý sa dlhodobo mení len negatívne, je pomer pohlaví. Ženy tvoria 51,5 percenta populácie a prevládajú vo všetkých okresoch kraja v rozpätí od 50,5 percenta (Košice-okolie) do 52,9 percenta (Košice I). Na tisíc žien pripadá 943 mužov," uviedla vedúca oddelenia informačných služieb košického pracoviska Štatistického úradu SR Ing. Emília Čičváková.

Z údajov štatistického úradu sa dozvedáme, že počas I. polroka 2008 pribudlo na území Košického kraja celkom 334 obyvateľov, na čom sa rozhodujúcim spôsobom podieľal prirodzený prírastok obyvateľstva, keďže kraj patrí dlhodobo k migračne stratovým regiónom. Sťahovaním ubudlo 318 obyvateľov.

Viac osôb zomrelo, než sa narodilo

Za prvých šesť mesiacov roka sa v Košickom kraji narodilo 4 312 živých detí, čo je o 650 viac než počet všetkých zomretých osôb a zároveň je to len o 9 detí viac než vlani. Prirodzený prírastok zaznamenali v štyroch krajoch. Najvýraznejší prírastok 1 510 osôb bol v Prešovskom kraji. Najväčší úbytok dosiahol Nitriansky kraj. V Košickom kraji viac osôb zomrelo, než sa narodilo v piatich okresoch - Košice I, Košice IV, Rožňava, Sobrance a Trebišov. Najväčší úbytok -45 bol v Rožňavskom okrese. Najvyšší prirodzený prírastok 270 osôb dosiahol okres Spišská Nová Ves.

V štruktúre podľa pohlavia narodených detí prevažovali chlapci, ktorých sa narodilo o 220 viac než dievčat. Mimo manželstva sa narodilo 1 813 detí. Po Banskobystrickom kraji je to druhý najvyšší 41,9-percentný podiel, ktorý oproti predchádzajúcemu roku ešte vzrástol. V prepočte na tisíc obyvateľov sa narodilo 11,20 živých detí, čo je o 1,02 nad celoslovenskou úrovňou. Najvyššiu relatívnu živonarodenosť vykazujú okresy Spišská Nová Ves, Košice-okolie a Gelnica, najnižšiu Košice I na tisíc obyvateľov. Mŕtvorodenosť 4,62 detí bola tretia najvyššia v SR v Košickom kraji po Prešovskom a Bratislavskom. Úmrtnosť poklesla o 0,33 promile.

Vysoký podiel potratov

Až 40,07 potratu na 100 narodených detí sa Košický kraj dostal nad celoslovenský priemer o 5,73 a po Nitrianskom kraji je to druhý najvyšší počet. Najviac potratov v pomere k počtu narodených detí v kraji zaznamenal okres Košice I (71,05), najmenej v okrese Gelnica (25,12). Z celkového počtu 1 736 potratov od začiatku roka bolo 1 313 tehotenstiev umelo ukončených, z nich najviac v okrese Košice-okolie (202 prípadov).

Zo štatistiky je zrejmé, že Košický kraj je jedným zo šiestich regiónov Slovenska, kde sa zaznamenal celkový prírastok obyvateľstva. Na tisíc obyvateľov pribudlo spolu 0,87 obyvateľa oproti 1,41 za SR. Najvyšší bol v okrese Košice-okolie (9,49) a Spišská Nová Ves (3,92). Celkový úbytok sa zaznamenal v šiestich okresoch kraja, z nich najvyšší v okrese Košice I (6,52 osoby na tisíc obyvateľov).

Slovákov ubúda, populácia starne

Po skončení druhej svetovej vojny doznievali v celej Európe kompenzačné populačné trendy, prejavujúce sa najmä nárastom pôrodnosti a plodnosti. Po tomto krátkom povojnovom baby-boome nasleduje obdobie plynulého poklesu pôrodnosti a plodnosti, ktoré s niekoľkými prerušeniami trvá až dodnes.

Slovákov podľa odhadov Štatistického úradu čaká zhruba od roku 2025 pokles počtu obyvateľov. Predpokladaný vývoj môže zvrátiť zmena trendu plodnosti slovenských žien, ktorá dosahuje v súčasnosti alarmujúco nízku úroveň. Hlavnou príčinou očakávaného poklesu je určite veľmi nízka plodnosť žien vo fertilnom veku (15 - 49 rokov). Charakteristickým znakom slovenskej populácie v posledných rokoch je starnutie.

Detí bude ubúdať, starcov pribúdať?!

Obyvateľstvo Slovenska bude starnúť a počet obyvateľov klesať. Podľa stredného variantu prognóz ŠÚ SR by mal počet obyvateľov dosiahnuť 5 199 000, čo je zníženie o takmer 180 000. Z hľadiska vekovej štruktúry možno očakávať pokles podielu detí a rast podielu obyvateľstva nad 65 rokov. Predpokladá sa, že podiel detí od 0 do 14 rokov poklesne z 18 percent v tomto roku na 12,6 percenta do roku 2025. Počet osôb starších ako 65 rokov má vzrásť z 11,6 na 20 percent. Zmenami prejde aj ekonomicky činné obyvateľstvo vo veku od 15 do 64 rokov. Štatistici sa zhodujú vo všetkých troch variantoch na tom, že ich podiel sa má znížiť zo 70,4 percenta na hodnoty v rozpätí 66,6 až 68,4 percenta z dôvodu prechodu početných populačných ročníkov do poproduktívneho veku.

Štatisticko-matematické výpočty sa nemusia zhodovať so skutočnosťou. Vývoj bude ovplyvňovaný meniacim sa životným štýlom, ekonomickými, sociálnymi a ďalšími podmienkami, a tak sú premeny životného spôsobu ťažko predvídateľné. Prognózy ukazujú smer, kam by mohli smerovať súčasné trendy populačného vývoja. Všetko môže byť úplne inak.

* * *

Veľká rodina je veľká radosť

Najnovším trendom vo vyspelých krajinách sú veľké rodiny. Aj keď uživiť a vychovávať viacero detí nie je pre rodičov jednoduché, čoraz viac matiek sa stavia proti trendom posledných rokov. Mnohým z nás sa zdá rodina s tromi deťmi už dosť veľká, a keby mali pribudnúť ešte nejakí súrodenci, tak je to už úplne niečo zvláštne.

Pani Mária z dedinky pri Košiciach vychováva s manželom desať potomkov. Priznáva, že to neplánovali, ale deti sú ich radosťou. Ako hovorí, je s nimi veľa starostí, ale aj radosti. Keď sú spolu, je vždy veselo.

Poznáme viac takých, pre ktorých je veľká rodina všetkým, čo majú. Ale neradi o sebe hovoria. Okolie je zaťažené predsudkami a odsudzuje ich. Nechcú vyzerať ako nezodpovední rodičia, preto o publicitu nestoja. Rodina nie je o príspevkoch. Ich bohatstvo im nikto nezoberie. Sú bohatší, ako mnohí tí, čo nevedia, čo s peniazmi. Život nie je len o peniazoch. To nie je hodnotový ukazovateľ. Ten sa skrýva v každom z nás.

"Pre niekoho je problémom jedno dieťa, my zvládneme desať. Keď niektoré z detí nie je doma, dom je prázdny," hovorí hrdý otec, ktorý si zastane miesto aj pri sporáku.

Keby takto zmýšľali viacerí, nemuseli by sme zostať na chvoste v únii.

Autor: KVETA PODHORSKÁ čav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 017
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 852
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 233
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 439
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 057
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 035
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 943
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 128
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 035
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 943
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 128
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu