Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Slovenky rodia najmenej detí v EÚ

Slovensko má najnižšiu plodnosť v rámci Európskej únie. Aby sa populácia prirodzene obnovovala, treba mať najmenej dve deti. U nás je to iba 1,25.

Vláda proti tomu bojuje zvyšovaním príspevkov.

KOŠICE. Populačná kríza na Slovensku sa prehlbuje. Z údajov za minulý rok, ktoré nedávno zverejnil Eurostat, vyplýva, že Slovensko už druhý raz v rade malo najnižšiu úhrnnú plodnosť v Európskej únii.

Aj keď údaje ešte nie sú kompletné, je isté, že na jednu ženu od 15 do 49 rokov tu štatisticky pripadá iba 1,25 dieťaťa, čo je hlboko pod takzvanou záchovnou hodnotou. Viac detí si väčšina Slovákov nedovolí ani s podporou od štátu.

Tento rok štát pri narodení prvého dieťaťa vyplatí 25-tisíc korún (830 eur). Od budúceho roka to má platiť aj pri narodení druhého a tretieho dieťaťa. Okrem toho sa o 100 korún (asi tri eurá) zvýši prídavok na dieťa a rodičovský príspevok má do roku 2010 dosiahnuť úroveň minimálnej mzdy.

Skryť Vypnúť reklamu

Demograf Branislav Bleha z Prírodovedeckej fakulty UK hovorí, že "zvyšovanie príspevkov je príkladom 'tíšiacich' opatrení, ktorými sa má zmeniť populačný vývoj, nie jeho dôsledky". Aj tie si však podľa neho vyžadujú okamžité riešenia.

Inde plodnosť stúpa

Na jednu obyvateľku Slovenska, ktorá ešte môže mať deti, už od roku 2000 štatisticky pripadá menej ako 1,3 dieťaťa. Demografi na základe toho tvrdia, že sme v zóne veľmi nízkej plodnosti. S nami je v nej iba Rumunsko, o čosi lepšie je na tom Portugalsko a Malta.

Kedysi v tejto zóne boli aj niektoré krajiny južnej Európy, ako sú Španielsko, Taliansko a Grécko. Odvtedy sa však situácia zmenila. V mnohých európskych krajinách, dokonca aj v Česku, úhrnná plodnosť stúpa - v niektorých už od roku 2000, v iných kratšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Eurostat píše, že sčasti k tomu môže viesť "doháňanie odkladu rozhodnutia mať deti". Keď ženy rodia neskôr, úhrnná plodnosť sa najprv zníži, neskôr nasleduje jej "obnova". Mnohé však nestihnú mať viac ako jedno alebo dve deti. U nás sa plodnosť po miernom náraste po roku 2002 posledné štyri roky výrazne nepohla od hodnoty 1,25.

Kým detí z dlhodobého hľadiska ubúda, starých ľudí je čoraz viac. S nimi pribúda aj nárokov na dôchodky. Bleha si myslí, že starnutie populácie "jednoznačne potvrdzuje správnosť dôchodkovej reformy", aj keď pripúšťa, že dôchodkové zabezpečenie bude mať problémy.

Kraju dominujú ženy

K 1. 1. 2008 dosiahol počet obyvateľov v SR 5 400 998, z toho mužov 2 623 127 a žien 2 777 871. K 30. 6. 2008 sa zvýšil celkovo na 5 404 784, z toho mužov na 2 625 571 a žien na 2 779 213. Na území Košického kraja žilo k 1. polroku tohto roka 774 437 trvalo bývajúcich obyvateľov, 14,3 percenta slovenského úhrnu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Týmto podielom je Košický kraj hneď po Prešovskom druhým najväčším v SR. Pomerne stabilným ukazovateľom, ktorý sa dlhodobo mení len negatívne, je pomer pohlaví. Ženy tvoria 51,5 percenta populácie a prevládajú vo všetkých okresoch kraja v rozpätí od 50,5 percenta (Košice-okolie) do 52,9 percenta (Košice I). Na tisíc žien pripadá 943 mužov," uviedla vedúca oddelenia informačných služieb košického pracoviska Štatistického úradu SR Ing. Emília Čičváková.

Z údajov štatistického úradu sa dozvedáme, že počas I. polroka 2008 pribudlo na území Košického kraja celkom 334 obyvateľov, na čom sa rozhodujúcim spôsobom podieľal prirodzený prírastok obyvateľstva, keďže kraj patrí dlhodobo k migračne stratovým regiónom. Sťahovaním ubudlo 318 obyvateľov.

Viac osôb zomrelo, než sa narodilo

Za prvých šesť mesiacov roka sa v Košickom kraji narodilo 4 312 živých detí, čo je o 650 viac než počet všetkých zomretých osôb a zároveň je to len o 9 detí viac než vlani. Prirodzený prírastok zaznamenali v štyroch krajoch. Najvýraznejší prírastok 1 510 osôb bol v Prešovskom kraji. Najväčší úbytok dosiahol Nitriansky kraj. V Košickom kraji viac osôb zomrelo, než sa narodilo v piatich okresoch - Košice I, Košice IV, Rožňava, Sobrance a Trebišov. Najväčší úbytok -45 bol v Rožňavskom okrese. Najvyšší prirodzený prírastok 270 osôb dosiahol okres Spišská Nová Ves.

V štruktúre podľa pohlavia narodených detí prevažovali chlapci, ktorých sa narodilo o 220 viac než dievčat. Mimo manželstva sa narodilo 1 813 detí. Po Banskobystrickom kraji je to druhý najvyšší 41,9-percentný podiel, ktorý oproti predchádzajúcemu roku ešte vzrástol. V prepočte na tisíc obyvateľov sa narodilo 11,20 živých detí, čo je o 1,02 nad celoslovenskou úrovňou. Najvyššiu relatívnu živonarodenosť vykazujú okresy Spišská Nová Ves, Košice-okolie a Gelnica, najnižšiu Košice I na tisíc obyvateľov. Mŕtvorodenosť 4,62 detí bola tretia najvyššia v SR v Košickom kraji po Prešovskom a Bratislavskom. Úmrtnosť poklesla o 0,33 promile.

Vysoký podiel potratov

Až 40,07 potratu na 100 narodených detí sa Košický kraj dostal nad celoslovenský priemer o 5,73 a po Nitrianskom kraji je to druhý najvyšší počet. Najviac potratov v pomere k počtu narodených detí v kraji zaznamenal okres Košice I (71,05), najmenej v okrese Gelnica (25,12). Z celkového počtu 1 736 potratov od začiatku roka bolo 1 313 tehotenstiev umelo ukončených, z nich najviac v okrese Košice-okolie (202 prípadov).

Zo štatistiky je zrejmé, že Košický kraj je jedným zo šiestich regiónov Slovenska, kde sa zaznamenal celkový prírastok obyvateľstva. Na tisíc obyvateľov pribudlo spolu 0,87 obyvateľa oproti 1,41 za SR. Najvyšší bol v okrese Košice-okolie (9,49) a Spišská Nová Ves (3,92). Celkový úbytok sa zaznamenal v šiestich okresoch kraja, z nich najvyšší v okrese Košice I (6,52 osoby na tisíc obyvateľov).

Slovákov ubúda, populácia starne

Po skončení druhej svetovej vojny doznievali v celej Európe kompenzačné populačné trendy, prejavujúce sa najmä nárastom pôrodnosti a plodnosti. Po tomto krátkom povojnovom baby-boome nasleduje obdobie plynulého poklesu pôrodnosti a plodnosti, ktoré s niekoľkými prerušeniami trvá až dodnes.

Slovákov podľa odhadov Štatistického úradu čaká zhruba od roku 2025 pokles počtu obyvateľov. Predpokladaný vývoj môže zvrátiť zmena trendu plodnosti slovenských žien, ktorá dosahuje v súčasnosti alarmujúco nízku úroveň. Hlavnou príčinou očakávaného poklesu je určite veľmi nízka plodnosť žien vo fertilnom veku (15 - 49 rokov). Charakteristickým znakom slovenskej populácie v posledných rokoch je starnutie.

Detí bude ubúdať, starcov pribúdať?!

Obyvateľstvo Slovenska bude starnúť a počet obyvateľov klesať. Podľa stredného variantu prognóz ŠÚ SR by mal počet obyvateľov dosiahnuť 5 199 000, čo je zníženie o takmer 180 000. Z hľadiska vekovej štruktúry možno očakávať pokles podielu detí a rast podielu obyvateľstva nad 65 rokov. Predpokladá sa, že podiel detí od 0 do 14 rokov poklesne z 18 percent v tomto roku na 12,6 percenta do roku 2025. Počet osôb starších ako 65 rokov má vzrásť z 11,6 na 20 percent. Zmenami prejde aj ekonomicky činné obyvateľstvo vo veku od 15 do 64 rokov. Štatistici sa zhodujú vo všetkých troch variantoch na tom, že ich podiel sa má znížiť zo 70,4 percenta na hodnoty v rozpätí 66,6 až 68,4 percenta z dôvodu prechodu početných populačných ročníkov do poproduktívneho veku.

Štatisticko-matematické výpočty sa nemusia zhodovať so skutočnosťou. Vývoj bude ovplyvňovaný meniacim sa životným štýlom, ekonomickými, sociálnymi a ďalšími podmienkami, a tak sú premeny životného spôsobu ťažko predvídateľné. Prognózy ukazujú smer, kam by mohli smerovať súčasné trendy populačného vývoja. Všetko môže byť úplne inak.

* * *

Veľká rodina je veľká radosť

Najnovším trendom vo vyspelých krajinách sú veľké rodiny. Aj keď uživiť a vychovávať viacero detí nie je pre rodičov jednoduché, čoraz viac matiek sa stavia proti trendom posledných rokov. Mnohým z nás sa zdá rodina s tromi deťmi už dosť veľká, a keby mali pribudnúť ešte nejakí súrodenci, tak je to už úplne niečo zvláštne.

Pani Mária z dedinky pri Košiciach vychováva s manželom desať potomkov. Priznáva, že to neplánovali, ale deti sú ich radosťou. Ako hovorí, je s nimi veľa starostí, ale aj radosti. Keď sú spolu, je vždy veselo.

Poznáme viac takých, pre ktorých je veľká rodina všetkým, čo majú. Ale neradi o sebe hovoria. Okolie je zaťažené predsudkami a odsudzuje ich. Nechcú vyzerať ako nezodpovední rodičia, preto o publicitu nestoja. Rodina nie je o príspevkoch. Ich bohatstvo im nikto nezoberie. Sú bohatší, ako mnohí tí, čo nevedia, čo s peniazmi. Život nie je len o peniazoch. To nie je hodnotový ukazovateľ. Ten sa skrýva v každom z nás.

"Pre niekoho je problémom jedno dieťa, my zvládneme desať. Keď niektoré z detí nie je doma, dom je prázdny," hovorí hrdý otec, ktorý si zastane miesto aj pri sporáku.

Keby takto zmýšľali viacerí, nemuseli by sme zostať na chvoste v únii.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 7. Nie je to len chlapská záležitosť
 8. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 2. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 3. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 4. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 5. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 6. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 7. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 8. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 478
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 580
 3. Aká je chémia vôní 13 135
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 687
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 539
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 078
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 695
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 286
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 903
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 452
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pri drogovej razii v Košiciach zadržali štyri osoby

Kriminalisti prehľadávali byt v objekte na Strojárenskej ulici.

Protidrogová akcia polície v širšom centre mesta.

Chcel elektrické dvierka do kurníka, zhorela mu prístavba s veteránmi traktorov

Požiar vypukol v Kavečanoch, škoda sa vyšplhala na 17-tisíc eur.

Následky požiaru v Kavečanoch.

Manažérka Penty porazila riaditeľku košickej detskej nemocnice

Výberové konanie na šéfku košickej detskej nemocnice vyhrala Feketeová.

Riaditeľka košickej DFN Ingrid Urbančíková.

Žiga tvrdí: Bödörovi som peniaze nedával

Jeho príbuzného mali nedávno obviniť z karuselových podvodov.

Nezaradený poslanec a člen strany HLAS-SD Peter Žiga hovorí s novinármi.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský.
Ilustračné foto
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Polovica štátnych akcioviek vymenila šéfov. Netransparentne

Najférovejšie vyberali na ministerstve hospodárstva.

Práce na obchvate by mali byť dokončené v marci 2023.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop