predkov.
Začiatok umožňuje predvídať počasie celého mesiaca, keď ako o prvých adventných dňoch i o meninách Barbory (4. 12) dedovia vraveli: Ako na Barboru, tak po celý advent. Nie náhodou býva čas do Mikuláša (6. 12.) označovaný zaobdobie ondrejsko-mikulášskeho oteplenia, ktoré je pravdepodobné až na 70 percent a často ho sprevádzajú mikulášske dažde, čo podčiarkuje i odkaz: Mikuláš - zo snehu hneď vodu máš. Zvyčajne všetko pritvrdí tomášska zima, odvodená od Tomáša (v starých kalendároch 21. 12.), na čo upozorňuje pôvabný odkaz: Mikuláš blatom maže, Tomáš ľadom zvoní.
Nie vždy: v nejednom roku prichádza vianočné oteplenie, a to s možnosťou príchodu okolo 70 percent, najmä ak sa potvrdí tip z novembra o Kataríne na ľade a Vianociach na blate. Mesiac končí často nemilosrdnou novoročnou zimou, ktorú môže priniesť napríklad 27. december podľa poznatku: Od zimného Jána (evanjelistu), obracia sa slnko k letu a zima k mrazom. A tiež: December rok končí, ale zimu začína.
Roľníci mali radšej studený december, lebo v Česku hovorili: Prosinec když není studený, příští rok čekej hubený. Gazdov v noci poteší, ak na oblohe vidia trblietať sa Mliečnu cestu, to je vraj spoľahlivý príznak hojnosti budúcej úrody.
Akých bude 12 mesiačikov v roku 2009, možno zistiť aj osvedčenou metódou dedov - od Lucie (13. 12.) do Vianoc (25. 12.) treba zapisovať počasie v jednotlivých dňoch, také bude v jednotlivých mesiacoch. Oprava je možná od Štedrého dňa do Troch kráľov: mnohí pranostici starostlivo značia charakteristiku dní v oboch obdobiach.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári