vysokých školách asi nemá obdoby. Týkala sa bývalého študenta univerzity, ktorý sa ešte ako prvák Prírodovedeckej fakulty UPJŠ dopustil neuveriteľného podvodu. Aby mu umožnili spraviť skúšky za letný semester, predložil sfalšované úmrtné listy svojich žijúcich rodičov.
KOŠICE. Týmto absolútne amorálnym činom sa už začala zaoberať aj polícia, dnes 24-ročný Tomáš P. z Košíc čelí obvineniu z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny.
Zahral parádne divadlo
"Ako študent jednej z košických univerzít dňa 29. 9. 2005 predložil "Žiadosť o umožnenie vykonania skúšok za letný semester 2004/2005 z rodinných dôvodov", ku ktorej priložil falošný úmrtný list svojich rodičov," informovala nás Jana Demjanovičová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach. "Na základe čoho bol po prerokovaní žiadosti vedením univerzity podmienečne zapísaný. Prípad bol oznámený na OO PZ Košice - Staré Mesto dňa 21. 11. 2008."
Ladislav Mirossay (na snímke na titulnej strane - pozn. red.), rektor UPJŠ sa o celej nechutnej záležitosti, ktorú má Tomáš P. na svedomí, dozvedel iba pred pár dňami, keď podpisoval oznámenie na prokuratúru.
"Vtedy som ani netušil, o čo ide, teraz už v tom mám jasno," povedal nám v piatok L. Mirossay. "Ten študent ako prvák neurobil skúšky, preto žiadal o nejakú výnimku, aby bol podmienečne zapísaný a skúšky mohol robiť. Prišiel sa dať zapísať, pričom priniesol tie úmrtné listy. Dokonca, boli overené, podpísané z matriky. Keď študijné oddelenie Prírodovedeckej fakulty teraz preverovalo na matrike, kto úmrtné listy podpisoval, bolo im povedané, že taký človek tam nikdy nepracoval. Takže sfalšované bolo všetko. Ten študent vraj vtedy zahral riadne divadielko, vrátane plaču, tvrdil, že jeho rodičia zahynuli tragicky. Samozrejme, z ľudského hľadiska mu vyhoveli a zapísali ho, on však nakoniec tie skúšky neurobil a v štúdiu nepokračoval."
Pomohla nečakaná náhoda
Podľa L. Mirossaya Tomáš však pokračoval v podvodoch ďalej. Napriek tomu, že už neštudoval, ešte ďalšie dva nasledujúce roky dával zamestnávateľovi svojho otca potvrdenia o návšteve školy.
"Možno by na tieto podvody vôbec nikto neprišiel, alebo až oveľa neskôr, nebyť jednej veci. Zamestnávateľ jeho otca totiž zatelefonoval tohto roku k nám na fakultu a vyžiadal si potvrdenie o návteve školy, lebo asi nedopatrením ho vraj študentov otec, vtedy hospitalizovaný, nepriniesol. No a tak sa vlastne prišlo nielen na to, že rodičia žijú, ale aj na to, že bývalý študent dával ďalšie roky falošné potvrdenia o návšteve školy. Vyzerá to teda tak, že rodičia budú musieť vrátiť všetky peniaze, ktoré na základe potvrdení poberali od štátu. Možno až doteraz ani netušili, že na vysokej škole už neštuduje." dodal L. Mirossay.
Aj keď rektor pracuje v školstve už takmer 30 rokov, s takýmto prípadom sa ešte vo svojej praxi nestretol, dokonca o ničom podobnom ani nepočul.
Študenti skúšajú rôzne finty
L. Mirossay však vie aj o praktikách, respektíve pokusoch, ktorými sa študenti snažia, alebo snažili oklamať pedagógov pri skúškach.
"Obrovské problémy máme vďaka novým technológiám s diktovaním otázok do ucha. Bežne sa stáva, že si študent vloží do ucha slúchadlo a iný študent mu cez telefón diktuje odpovede. Robia to dokonca tak, že sa študent robí, že nepočuje, nechá si zopakovať otázku, aby ju počul jeho kamarát na telefóne. Keď na to však skúšajúci príde, skúška je, samozrejme, neplatná. Napríklad pri praktickej skúške z anatómie sú v preparátoch zapichnuté špendlíky s číslami a študent má podľa čísla popísať, čo to je. Keď potom vyšli von z miestnosti, povedali študenti kamarátom, čo kde bolo. Skúšajúci to vyriešili tak, že po odpovedi toho ktorého študenta poprehadzujú špendlíky s číslami. Študenti sú neuveriteľne vynachádzaví, takže musíme byť stále v strehu. Avšak musím zopakovať, čo sa týka prípadu sfalšovaných úmrtných listov, s takým niečím som sa naozaj ešte nestretol. To je skutočne už prisilná káva."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári