archeologickom výskume. Výstava s názvom Neznáma Košická brána približuje výsledky výskumu, ktorý múzeum realizovalo v roku 2007 v areáli a v pamiatkových objektoch Mlynského bastiónu a Laboratória v Mariánskom dvore na Továrenskej ulici.
KOŠICE. Archeologický výskum sa realizoval v priebehu mája až októbra 2007. Vznikol z iniciatívy spoločnosti Eastfield Atlas so sídlom v Bratislave, ktorá na danom území plánuje postaviť hotelovo-administratívne centrum. Svetlo sveta vďaka nemu uzrelo množstvo objavov.
Našli vežu, o ktorej historici nechyrovali
"Podarilo sa nám získať pomerne zaujímavé poznatky, ktoré nám dokresľujú naše vedomosti o stredovekom opevnení mesta. Výskum trval šesť mesiacov a robil sa pomocou sond, ktoré sa kopali ručne aj mechanicky. Dokopy ich bolo vykopaných vyše štyridsať a výsledkom bádania bolo zistenie pomerne pozoruhodných skutočností," naznačil archeológ Dárius Gašaj, vedúci historického odboru vo VSM, ktorému pri výskume pomáhal aj Peter Tajkov z Technickej univerzity.
Podľa Gašajových slov je významným objavom odkrytie základov veže z 15. storočia, ktorá bola súčasťou vonkajšieho pásmového opevnenia mesta, v objekte delostreleckého Laboratória. "Táto veža bola potom pravdepodobne ešte koncom 15. storočia prebudovaná na bránu, ktorú však v podstate ešte zatiaľ košickí historici nepoznajú. Nespomína sa ani v písomných prameňoch a jedine nám sa podarilo zachytiť jej existenciu."
Stena spomínanej veže sa zachovala až do výšky druhého podlažia, čo je podľa archeológa absolútnym unikátom. "Väčšina týchto obranných zariadení a zvyškov z opevnenia, pokiaľ nebola celkom zbúraná začiatkom 19. storočia, sa zachovala len v základoch." Archeológom sa podarilo v rôznych úrovniach zachytiť aj jednotlivé etapy prestavby toho objektu - najprv veže, následne brány, ktorá bola vydláždená a dokonca boli objavené aj zvyšky pece na tavenie medi.
Uvidíte hlinené formy na výrobu granátov
Okrem zaujímavých fotografií dokumentujúcich priebeh výskumu ponúka aktuálna výstava vo VSM aj čerstvo objavené pamiatky hmotnej kultúry. Návštevníci si tak môžu pozrieť drobné železné predmety ako pracky z opaskov, podkovičky, ale aj masívnejšie veci, ako sú delové gule. Všetko predmety pochádzajúce z obdobia od 15. až po 18. storočie. "Veľmi zaujímavými nálezmi sú aj hlinené formy, ktoré slúžili pravdepodobne na výrobu výbušných granátov. Našli sme však aj unikátnu formu na výrobu štítkového prsteňa," doplnil D. Gašaj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári