scénografiou, ale len kabinetnou maľbou.
KOŠICE. Komorná výstava predstavuje výber z autorovej najnovšej tvorby. Okrem voľnej maľby sa s obľubou venuje aj monumentálnej tvorbe a knižnej ilustrácii.
Ako scénograf vytvoril 300 predstavení
"Keďže ide o komornú výstavu, zámerne som zvolil len veci nijako nesúvisiace so scénografiou a inými disciplínami. Prvá miestosť je venovaná 'hlavičkám', nejde totiž o portréty existujúcich ľudí. Druhú som venoval divadlu," vysvetlil nám autor, ktorý sa narodil v roku 1931 v Bánovciach nad Bebravou. Študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave u Gustáva Mallého a Kolomana Sokola, neskôr figurálnu maľbu na VŠVU u Jána Mudrocha a tiež scénografiu na Divadelnej fakulte VŠMU u Ladislava Vychodila. Od roku 1954 je ako scénograf verný Štátnemu divadlu, pre ktoré vytvoril asi 300 predstavení. Hoci už dnes nie je jeho zamestnancom, z vďaky v ňom má svoj ateliér.
Najradšej spomína na Sokola
Na bohaté zážitky zo štúdií spomína rád. Netají, že si užil všetky slasti študentského života. "Najradšej však spomínam na grafickú školu u profesora Sokola. Bol to príjemný a dobrý človek, ktorý nám aj sám vytláčal dielka. Na dnešnú techniku to bolo primitívne a robilo sa to pomaličky, aby bol výsledok dokonalý. A on to robil osobne, čo sme si vážili. Mám ich odložené."
Na výstave zaujmú aj diela, dýchajúce atmosférou Afriky. "Africké umenie ma fascinuje. Ich masky a plastiky z ebenového dreva v sebe majú ukrytú úžasnú, nie primitívnu, ale pôvodnú silu," dodáva J. Hanák, ktorého diela si na výstave môžete pozrieť do 7. decembra.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári