Košičania majú leví podiel na vývoji najmodernejšieho 3D echokardiografu
KOŠICE. V košickom pracovisku spoločnosti Siemens mal včera celosvetovú premiéru prvý echokardiografický systém na svete, ktorý umožní získať trojrozmerný celoobjemový obraz srdca v priebehu jediného tepu. Softvér k revolučnému diagnostickému zariadeniu vyvinul tím špecialistov z Košíc.
Srdce ako na dlani
Neoceniteľnou výhodou prístroja v porovnaní s doteraz používanými zariadeniami je predovšetkým rýchlosť a presnosť diagnostiky. Tie sú pre nasadenie účinnej liečby alebo pri rozhodovaní o operačnom zákroku v kardiológii určujúce.
"Trojrozmerný obraz umožní zdravotnému personálu vidieť srdce, ako vyzerá v skutočnosti. Prístroj automaticky zaznamenáva a vyhodnocuje množstvo údajov, ktoré sú v porovnaní s dvojrozmernými prístrojmi podstatne presnejšie. Výrazne skracuje čas vyšetrenia, čím, samozrejme, môže prispieť k záchrane ľudského života," zhodnotil revolučnú novinku lekár Gabriel Valočík, zástupca spoločného pracoviska vývoja ultrazvukov na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.
Výhodou košických kardiológov je, že v rámci testovania a ďalšieho vývoja prístroja môžu ho už teraz používať v praxi.
Úspešný príbeh
Ako prví sme sme vás v septembri informovali, že na vývoji ultrazvuku sa podieľala i 26-ročná Košičanka Mirka Francová. Pracovala v tíme, ktorý moderný prístroj testoval na fantómoch. "Myslím, že málokto má možnosť podieľať sa na vývoji najmodernejších zariadení na záchranu ľudských životov a testovať ich spoľahlivosť. Keď v praxi vidím ich prínos, cítim veľké zadosťučinenie," povedala pred dvomi mesiacmi.
Úspešný príbeh zariadenia, ktoré je najvýznamnejšou inováciou v oblasti ultrazvuku od zavedenia dvojrozmerného snímania obrazu na konci 70. rokov, sa začal pred tromi rokmi.
Na projekte sa podieľali špecialisti z USA, Indie a Slovenska. Vývojári Siemensu z košického pracoviska boli zodpovední za najpodstatnejšiu časť softvérového systému.
"Vývoj softvéru pre medicínske prístroje vyžaduje úplne iný prístup ako vývoj softvéru pre iné oblasti. Nám sa podarilo dosiahnuť úspech vďaka tímovej práci špičkových odborníkov, perfekcionalistov. Tento tím je prísľubom aj pre budúcnosť," uviedol vedúci ultrazvukového tímu z košického pracoviska spoločnosti Miroslav Kliment.
Pracovníci spoločnosti zatiaľ skompletizovali tri prístroje. Sériovú výrobu odštartujú začiatkom budúceho roku.
Autor: sen/kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári