je venovaný choreografovi Jurajovi Kubánkovi, ktorý prednedávnom oslávil osemdesiatiny. Je holdom, poklonou i poďakovaním. Strhujúce predstavenie si v Košiciach majster Kubánka pozrie dokonca osobne a chýbať nebude ani jeho autogramiáda.
KOŠICE. Inscenácia Návraty do nenávratna je inšpirovaná životom a dielom majstra Kubánku. Nádhernými tancami, muzikou a spevmi sa prelína príbeh v podobe mozaiky spomienok. J. Kubánka precestoval so SĽUK-om celý svet a všetky tieto cesty mali jedno spoločné - radosť z návratov. Košičania sa o tom môžu presvedčiť v piatok o 19.00 hod. v priestoroch Jumbo centra.
Vytvoril vyše 230 choreografií
Meno J. Kubánku je neodmysliteľne späté s folklórom. Stál pri zrode Lúčnice a potom, hneď v prvopočiatkoch existencie, sa upísal SĽUK-u, ktorému sa naplno venoval neuveriteľných 44 rokov. Ako tanečník, vedúci tanečného súboru, vedúci oddelenia réžie, choreografie, dramaturgie, ako umelecký šéf, predovšetkým však ako choreograf. Pre SĽUK, ale aj iné umelecké súbory a telesá vytvoril viac ako 230 choreografií. Aktuálne tanečné divadlo je poďakovaním "sľukárov" svojmu priateľovi.
Prvou choreografiou J. Kubánku v SĽUK-u bol Dupák, ktorý vytvoril na strhujúcu hudbu Jána Cikkera. Nasledujúcich niekoľko desaťročí Dupák nechýbal ani v jednom programe SĽUK-u a stal sa legendárnym. Mal asi 1 500 repríz a o sólo v ňom sa tanečníci skoro pobili, takže prirodzene nechýba ani v aktuálnom programe.
Najznámejšie ukážky majstrovej tvorby
V jedenástich obrazoch "sľukári" vytancujú a vyspievajú viaceré majstrove známe a úspešné choreografie, ako napríklad Podpolianska mlaď, Na Jána, Tatranskí orli, V Myjavskej nálade, Pošudráky z Parchovian či Kuruci. Každý tanec, ktorý postavil, vychádzal z jeho zážitkov a skúseností. Tanec a hudba boli a sú pre J. Kubánku hymnou. "Vzácnym spojením muža a ženy, stretnutím človeka s človekom, splynutím neba a zeme, života a smrti, splynutím človeka s vesmírom..." vyznáva sa majster.
Tanec prepája so životom človeka
Autormi scenára diela Návraty do nenávratna sú Peter Antalík a Peter Molnár, hudby sa zhostil Branislav Kostka. Choreografiu majú na starosti Dagmar Kostolníková a František Kostolník, ktorý je zároveň aj režisérom. Autormi pôvodnej hudby sú Ján Cikker, Tibor Andrašovan, Jozef Pálka, Pavol Tonkovič a Svetozár Stračina.
"Samotný ľudový tanec má ohromne hlboký zmysel a obsah. Obsahom nemyslím nejaký dej, hoci sú aj takéto typy tancov, ale ide mi o samotný obsah, ktorý bol vždy hlboko spätý s vlastným životom človeka. Úlohou choreografa je pohybovo, scénicky vyjadriť aj vzťah tohto nositeľa autentického folklóru k životu... Ide mi o vzťah človeka k všetkému, čo zažil, čo robil. Ide mi o niečo viac... tanec dostáva určitý zmysel..." dodáva J. Kubánka.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári