ochladenie, ktoré trvá prinajmenej do Ondreja (30. 11.), čo tiež kotví v českej pranostike: Od svaté Kateřiny do svatého Ondřeje, sotva se kdo pod peřinou ohřeje. Aj ďalšie ľudové múdrosti zhodne vravia: O Kataríne dumaj o perine, Katarína, drž sa komína.
Ak nadíde 25. 11., vidiečania pozorne monitorujú i konfekciu oslávenkyne, pretože tá znamená ďalekosiahle následky. Vedno s mrazmi často sniežikom zaklopká na okná v zmysle dávneho: Katka rada chodí naškrobená (mrzne) a v bielom zaodená. Ak je tak, štedrodenná oslávenkyňa Eva môže byť nepríjemne z rozmočenej mláky ufúľaná a to v zmysle jednej z najslávnejších prognóz roka: Katarína na ľade, Vianoce na blate (dodajme: a naopak). A keby len to, dedovia vravia, že aký je katarínsky deň, taký bude i január.
Katarínkine meniny často pripadajú na začiatok adventu (t.r. 30. 11.), preto sú katarínske zábavy často naplnením konštatovania: Katarína - peklo zamyká, nebo odomkýna. A tiež: Katarína vešia husle do komína, pretože v advente sa nepatrí (až do Štefana 26. 12.) chodiť na tanečné zábavy s divou muzikou.
Oslávenkyňa má v agende aj ďalšie dôležité činnosti: dnešok je podľa celých generácií dobrých gazdiniek najlepším termínom na nakladanie kapusty, z ktorej je potom na Kračún špičková kapustnica. Na vidieku dnes ešte kde-tu oprášia ženy a dievky praslice, lebo v minulosti práve 25. november býval termínom štartu aj v advente spoločensky prijateľných priadok.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári