ktorý ich bude mať v dlhodobom prenájme. Zastupiteľstvo KSK totiž na včerajšom mimoriadnom zasadnutí aj napriek protestom opozície schválilo vytvorenie komisie, ktorej úlohou bude príprava súťažných podmienok pre výber strategického partnera na prevádzkovanie nemocníc KSK.
KOŠICE. V deväťčlennej komisii budú štyria zástupcovia koalície (Erzsébét Mátéová, Alžbeta Tamásová, Michal Komara, Jozef Makohus), traja z Úradu KSK (Ondrej Bernát, Marta Vajkunyová a Jozef Sabo) a dvaja zástupcovia opozície Peter Bačkovský, resp. Ondrej Bobík. Zastupiteľstvo zároveň uložilo županovi takmer po dvojhodinovej diskusii vypísať medzinárodnú súťaž a po jej vyhodnotení predložiť zastupiteľstvu na schválenie podmienky prenájmu. Takýto návrh vo svojich prezentáciách podporili aj riaditelia nemocníc a primátori dotknutých miest. Opozícia naďalej trvá na tom, že dlhodobý prenájom je len zásterkou pre ich skrytú privatizáciu a pripravený pre konzorcium Agel, ktoré má byť cez viacero osôb previazané aj so šéfom NR SR P. Paškom a predsedom KSK Z. Trebuľom. Župan tieto obvinenia odmietol a skonštatoval, že spomínané rozhodnutie poslancov odštartovalo proces revitalizácie kvarteta nemocníc. Kraj podľa neho nemá dostatok prostriedkov, aby mohol financovať ďalší rozvoj nemocníc, pričom modernizačný dlh vyčíslil na vyše miliardy korún. Nemocniciam rastú aj celkové záväzky, ale zvyšujú sa aj záväzky po lehote splatnosti, najväčší problém má rožňavská nemocnica, ktorú pred krachom nedávno zachránila až 20-miliónová pôžička od KSK.
Biľovi vyšlo schválenie samého seba
Ako podotkol nezávislý poslanec Jozef Konkoly, diskusia k tomuto návrhu bola o všetkom inom, len nie o občanoch a spokojnosti pacientov nemocníc... Možno aj preto J. Bobík (KDH) navrhol, aby o prenájme nemocníc rozhodli občania dotknutých spádových oblastí v referende, čo však neprešlo. M. Kažimír (KDH) kritizoval, že hoci o tomto návrhu rokovala aj zdravotnícka komisia, neprijala nijaké stanovisko, takisto mu chýbalo aj vyjadrenie finančnej komisie. Exžupan R. Bauer (nez.) sa čudoval, že sa o tomto musí rokovať na mimoriadnom zastupiteľstve a nevedel pochopiť, že politika Smeru na celoštátnej úrovni sa diametrálne odlišuje od toho, čo predstavitelia "ficovcov" prezentujú v kraji. Doplnil ho V. Novotný tým, že Smer presadzuje síce štátne zdravotníctvo, ale v KSK chce mať nemocnice pod taktovkou "solventných záujemcov, ktorí s nimi budú vedieť dobre narábať", keďže taký názor prezentovala M. Smolková (Smer). Jej stranícky kolega P. Mutafov sa pousmial nad tým, že pravica vytýka ľavici, že jej poslanci obhajujú pravicové zámery... Dôvod na spokojnosť musel mať aj čerstvý člen HZDS a šéf zdravotníckej komisie Marián Biľo, ktorému prešli dva z troch pozmeňujúcich návrhov. Zrejme najzaujímavejší bol ten, keď uznesením sám seba navrhol, aby ako odborník bol prizývaný na všetky rokovania, ktoré budú súvisieť s ďalším osudom nemocníc. Ďalším úspešným návrhom z jeho dielne bolo zapracovanie štyroch podmienok pre medzinárodný tender, ktoré hovorili, okrem iného, aj o tom, že víťazná firma musí dostavať pavilón michalovskej nemocnice, zvýšiť počet ambulancií o 15 percent a navýšiť platy nemocničnému personálu o 20 percent. Hoci nad poslednou skutočnosťou sa pozastavila väčšina poslancov, schválili to...
Novotný: Prenájmu možno nechtiac zabráni koalícia
"Paradoxne, najväčšia hlúposť, ktorá tu bola schválená, je asi najdôležitejším momentom v tom, aby sme zabránili prenájmu nemocníc. Za takto nastavených podmienok by som sa veľmi čudoval akémukoľvek budúcemu nájomcovi, ktorý by na to pristúpil. Kolega Biľo tým výrazne sťažil medzinárodný tender... Práve preto sme zahlasovali za zvyšovanie platov a ďalšie podmienky, to však nemení nič na tom, že celý dlhodobý prenájom považujeme za absurdný. Toto je najväčší dnešný úspech opozície, lebo dnes to bol vlastne valec v podaní koalície Smer-SMK-nezávislí," skonštatoval opozičný líder V. Novotný. Čo sa týka toho zvýšenia platov, je to len návrh pre komisiu, ktorá bude vypisovať podmienky medzinárodného tendra a uvidíme, či to tam aj bude. Celkovo je výsledok v záujme nemocníc a toho, aby do nich prišiel strategický investor. Zo strany opozície tu možno bol aj trochu zámer, aby sa celý proces neukončil v tomto volebnom období. My chceme, aby sa to tak stalo už čo najskôr, a preto sme to podporili. Záruku objektivity v celom procese vidím vo vyváženom zložení komisie," povedal nám šéf frakcie SMK Š. Zachariáš.
Župan nevylúčil, že tender krachne
Podľa župana Z. Trebuľu rozhodnutie zastupiteľstva znamená pre pacientov nemocníc, že ak sa v budúcnosti podarí tento proces dokončiť, budú mať kvalitnejšiu zahraničnú starostlivosť. Kedy by sa tak mohlo stať si netrúfol odhadnúť, no verí, že to bude už čoskoro. "Jedná sa tu o transparentný spôsob hľadania investora. Tie platy budú ešte výraznejšie zvyšovať, pretože aj medzi našimi nemocnicami sú veľké platové rozdiely. Otázka je, či ich zvyšovanie je v súlade s Obchodným zákonníkom, no uvidíme." Župan však nevylúčil ani možnosť, že tender bude neúspešný. V takom prípade by sa podľa neho naplnili tie najhoršie scenáre, ktoré môžu vyústiť do bankrotu rožňavskej nemocnice a spôsobiť vážne nielen finančné problémy zvyšných troch nemocníc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári