rok sú ešte výraznejšie, počet ľudí bez práce môže vzrásť až o 10 000. Nezamestnaní pribudnú po celom Slovensku, výnimkou nebude ani metropola východu.
KOŠICE. Oficiálne zatiaľ hromadné prepúšťanie oznámila len oceliarenská eseročka EuroCast Košice, ktorá "dodá" na Úrad práce 70 zamestnancov, čiže zhruba každého šiesteho svojho pracovníka. Podľa hovorcu košického úradu Igora Jakeša to bol zatiaľ jediný oznam o hromadnom prepúšťaní, ktorý dostali. Zrejme však ďalšie budú nasledovať...
Ako minulý týždeň skonštatoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Sihelský, viacerí veľkí zamestnávatelia, ktorí pociťujú odbytové problémy, by podľa neho mali prijímať ťažiskové rozhodnutia vrátane redukcie pracovných miest v úvode budúceho roka. Viacero košických spoločností, ktoré sú závislé na zahraničných odberateľoch už zareagovali na súčasnú krízu neprijímaním nových zamestnancov. Už v nasledujúcich týždňoch však aj niektoré košické firmy budú asi musieť začať prepúšťať. Pre ich (ex)zamestnancov to môže byť problém, lebo podľa I. Jakeša je momentálne v evidencii košického ÚPSVaR-u v meste a "okolí" len 137 pracovných miest.
"Externisti" skončia na úrade práce
Riadne "nahnuté" to majú podľa našich informácií najmä pracovníci firiem, ktorí patrili medzi externých dodávateľov U.S. Steelu. Vedenie železiarní im totiž výrazne obmedzilo zakázky, čo už v akutálnej výplate pocítilo zhruba 500 - 600 ich zamestnancov. Hoci pre niektorých z nich sa už našla iná práca, mnoho z nich je doma a poberá 60-percentnú mzdu. A keďže dno globálnej krízy je nielen v hutníckom priemysle zatiaľ v nedohľadne, je viac ako pravdepodobné, že viacerí z nich rozšíria aj podľa predpovede generálneho riaditeľa Siheľského rady nezamestnaných.
Či podobný "redukčný" scenár reálne hrozí aj v najväčšom podniku na východnom Slovensku - košickom U.S. Steele, je zatiaľ predčasné odhadovať. Podľa našich informácií v strede minulého týždňa železiarne "išli" pri výrobe ocele a radiátorov na necelú polovicu maximálnej výrobnej kapacity. Situácia je však lepšia ako pred pár dňami, keď kvôli nedostatku objednávok bol objem výroby zhruba tretinový.
Prezident U.S. Steelu George Babcoke už vyzval každého manažéra spoločnosti, aby v súčasnej "ťažkej a neistej dobe prišiel aspoň s jedným návrhom na zníženie výrobných a prevádzkových nákladov spoločnosti". Zároveň sa odborári s vedením spoločnosti dohodli na zvýšenom čerpaní dovolenky v 1. štvrťroku 2009. "Pre organizačnú jednotku bol stanovený limit: čerpanie na prvý štvrťrok na úrovni minimálne 30 percent," uviedol v Oceli východu viceprezident U. S. Steelu pre ľudské zdroje Martin Pitorák.
Podľa dosluhujúceho šéfa OZ Metalurg v U.S. Steele Mikuláša Duľu sú všetky tieto opatrenia len reakciou na odbytové problémy spoločnosti. Ako nám povedal, aj on už zaregistroval viaceré správy o tom, že železiarne budú musieť v decembri poslať pár stovák zamestnancov domov na 60 percent mzdy, alebo že dokonca budúci rok budú musieť prepúšťať aj svojich kmeňových zamestnancov.
"Počul som aj takéto šuškandy. Môžem povedať, že nič z toho sa teraz nechystá, lebo keby áno, vedenie spoločnosti by o tom s nami muselo rokovať. Naopak, robia sa všetky kroky najmä v oblasti úspory nákladov, aby k niečomu takému nemuselo prísť. Pravdou je, že zatiaľ pretrváva úsporný režim, čerpajú sa dovolenky, obmedzili sme služby externých firiem, ale o iných alternatívach sa neuvažuje. Myslím, že zamestnanci môžu byť aj napriek kríze spokojní, v stredu minulý týždeň sme im poslali na účty 14. plat," skonštatoval odborársky predák.
Bača: Nebudeme špekulovať, čo bude...
Priemerný počet zamestnancov vrátane dcérskych spoločností bol minulý rok 15 738, momentálne ich v USS aj kvôli motivačnému programu na predčasný odchod do dochôdku pracuje niečo vyše 14 300. Predpokladá sa, že budúci rok by ich počet mohol klesnúť až k číslu 13 500.
Možné prepúšťanie by sa hlavne dotklo zamestnancov dcérskych spoločností železiarní, čo nedávno nevylúčil ani M. Duľa. Aspoň nateraz môžu byť pokojní robotníci, ich počet sa nezmení. Naopak, aj napriek zákazu prijímania nových pracovníkov do U. S. Steelu, železiarne ich nedávno angažovali niekoľko desiatok namiesto tých, čo odišli do predčasného dôchodku.
Problém však môžu mať viacerí "nevýrobní" pracovníci, ktorých je tam pri súčasnej produkcii nadbytok. "Nebudeme špekulovať o budúcnosti. Naši zamestnanci vedia o svojich nových úlohách od manažérov a z ďalších zdrojov internej komunikácie v rámci firmy," dodal šéf oddelenia vonkajších vzťahov U. S. Steelu Ján Bača.
* * *
Financie v U. S. Steel - Na mzdách vyplatil 8,373 miliardy korún
V tento týždeň zverejnenom rebríčku týždenníka Trend sú železiarne ako štvrtá najväčšia slovenská firma na prvom mieste v kolónke "Najvyššie osobné náklady". Znamená to, že U. S. Steel vynaložil na mzdy a odvody svojich zamestnancov 11,32 miliardy korún. Pre porovnanie, len o pol miliardy korún vyššie číslo mali bratislavský Volkswagen a Železnice SR (dvojka a trojka v tomto rebríčku - pozn. red.) dokopy, avšak tí spolu zamestnávajú o 13 000 ľudí viac. V praxi to znamená, že po odpočítaní odvodov zaplatil U.S. Steel svojim zamestnancom za uplynulý rok len na mzdách takmer 8,373 miliardy Sk.
Keďže zopár desiatok amerických manažérov je platených priamo z centrály spoločnosti v Pittsburgu a ich mzdy sa nezapočítavajú do tohto údaju, priemerný hrubý ročný príjem slovenských zamestnancov U. S. Steelu vychádza na 532 000 Sk. Hoci toto číslo môže trochu skresľovať 12- až 36-mesačné odstupné pre cca 500 zamestnacov, ktorí odišli do predčasného dôchodku ešte minulý rok, priemerný plat v U. S. Steele nám aj bez tejto položky vychádza na vyše 40 000 Sk/mesačne.
Podľa našich zdrojov takýto plat bežne dosahujú robotníci z rizikových prevádzok, naopak niektorí, najmä nižšie postavení THP pracovníci, sú pod týmto priemerom. V závislosti od vykonávanej funkcie sú platy Slovákov na riadiacich pozíciách väčšinou od 50 000 Sk až do cca 500-tisíc mesačne vo vrcholovom manažmente.
Pri celkových tržbách 103,8 miliardy Sk bol minuločný čistý zisk spoločnosti 13,71 miliardy Sk, čo ho v slovenských pomeroch radí na 2. miesto za SPP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári