ako najvýhodnejší. Po 10 mesiacoch však od rokovaní odstúpila. Mestu nedávno oznámila, že zmluvu nepodpíše, lebo súťaž nemohla vyhrať, keďže nesplnila jej podmienky.
KOŠICE. Firma totiž chcela platiť, až keď vykúpi všetky ostatné nevysporiadané súkromné pozemky, a to môže trvať aj niekoľko rokov. Mesto však žiadalo peniaze hneď. Ako je ale možné, že vybrali firmu, ktorej návrh bol v rozpore s podmienkami verejnej obchodnej súťaže?
"Mesto oznámilo Mayfieldu, že cena (3 400 Sk/m2 pozn. red.), ktorú ponúka, je akceptovateľná. Ďalej chcelo v rámci posudzovania návrhu uchádzača rokovať o podmienkach úhrady," zdôvodňuje námestník primátora a člen výberovej komisie Mikuláš Čečko (KDH).
"Dlho sa právnici oboch strán sporili. Počas rokovania sme vyvinuli maximálnu snahu, aby sa súťaž naplnila. Jej podmienky však porušiť nemôžeme. Peniaze sme chceli v istom časovom horizonte. Pre nás je dôležitá aj finančná stránka, aby sme na úhradu nečakali niekoľko rokov."
Čečko: Zaúradovala kríza
Viceprimátor vysvetľuje, že mesto investorovi sľúbilo, že pri realizácii developerského projektu v asanačnom pásme mu bude maximálne nápomocné.
"Rokovania vyzerali nádejne. Prišla však svetová finančná kríza a tá pravdepodobne mala na rozhodnutie investora vplyv. Zrejme zistil, že výkup nevysporiadaných pozemkov je problémový a finančné prostriedky by tak na dlhý čas umŕtvil. Uvedomil si asi, že nie je ochotný platiť niektorým súkromným vlastníkom premrštené ceny. Asanačné pásmo je problémové územie, kde investora po kúpe pozemkov od samosprávy možno drahšia a ťažšia etapa ešte len čaká."
Víťaz mal na vlastné náklady vybudovať aj inžinierske siete i komunikácie. Mayfield na otázky Korzára neodpovedal.
Tretiu súťaž zrušia, bude štvrtá?
Čečko avizuje, že mesto ešte osloví ďalších dvoch uchádzačov zo súťaže, ktorí ponúkli menej peňazí a na rozdiel od Mayfieldu ich návrhy neriešili celé asanačné pásmo. "Pravdepodobne však súťaž zrušíme. Budeme rozmýšľať o novej, s inými podmienkami."
Tá by bola už štvrtá za štyri roky. V prvej, v roku 2005 ponúkala samospráva asanačné pásmo ako celok. Jediný uchádzač ho chcel kúpiť za korunu. Mesto to odmietlo ako nevýhodné. V roku 2006 predávali len malú časť územia, z väčšej časti vysporiadanú, za minimálne 2-tisíc Sk/m2. Nik sa neprihlásil. Vlani rozdelili lokalitu do štyroch celkov. Napriek trom uchádzačom zrejme z toho zase nebude nič. "Možno v ďalšej súťaži usporiadame územie do iných celkov. O ďalšom postupe sme ešte nerozhodli."
V asanačnom pásme leží geometrický stred Košíc. Z takmer 14 hektárov tam má mesto skoro sedem a mestská časť Západ necelý hektár (predávajú však len časť nehnuteľností, ostatné na verejnoprospešné stavby investorovi iba prenajmú). Zvyšné parcely sú rozdrobené medzi desiatky súkromných majiteľov. Na scelenie pozemkov nemalo mesto v minulosti financie. Podľa Útvaru hlavného architekta predaj po častiach i ako celok má svoje výhody aj nevýhody.
Už desaťročia chátrajúca lokalita, kde prebývajú neprispôsobiví občania, je lukratívnym rozvojovým územím. Rozprestiera sa od starého pivovaru na okraji historického jadra Košíc (Staré Mesto) až po OC Galéria na sídlisku Terasa (Západ). Má tam vyrásť štvrť s hotelmi, administratívou, obchodmi, službami a zeleňou, tzv. Nové mestské centrum. Tento projekt patrí k prioritám vládnucej košickej pravicovej koalície. "Do konca volebného obdobia (december 2010) by sme chceli asanačné pásmo začať riešiť," tvrdí Čečko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári