Gottwald aj Lenin skončili na spoločnom dvore
S blížiacim sa 19. výročím "Nežnej revolúcie" si mnohí z nás zaspomínajú, ako v sychravm počasí štrngali kľúčmi na demonštráciách. Zmeny, ktoré priniesol november 1989, sa okrem iného prejavili aj odstránením ideologickej výzdoby našich ulíc. V tejto súvislosti sa na nás obrátilo niekoľko čitateľov s otázkou, kam sa podeli niektoré sochy veľkosti XXL, napríklad bronzový Lenin spred "bieleho domu" či z podobného kovu odliaty Gottwald z Hlavnej ulice.
"Obe sochy boli prenesené do depozitu Východoslovenského múzea v Šaci, kde sú dodnes. Sú uložené tak, aby neboli zničené," informoval nás Ivan Havlice, vecúci umelecko historického odboru VSM. Zaujímalo nás, či múzeum neplánuje vytvoriť expozíciu, pripomínajúcu minulý režim, v ktorej by tieto sochy boli vystavené. V niektorých mestách na Slovensku ale aj zahraničí sú za týmto účelom zriadené tzv. skanzeny, ktoré sú zvedavcami hodne navštevované.
"Nič také zatiaľ neplánujeme. Už prenos týchto sôch bol pomerne náročný vzhľadom na ich výšku a hmotnosť. V podstate sú majetkom mesta, takže my o ich osude ani nerozhodujeme. Keby nám ich mesto dalo do majetku, isto by sme vedeli, čo s nimi. Taktiež, ak by sa mesto rozhodlo ich niekde vystavovať, z našej strany nie je žiaden problém sochy vybrať z depozitu. Treba však rátať s tým, že ich premiestnenie je aj finančne veľmi náročné." Napriek tomu, že sochy sú v štýle socialistického realizmu, majú svoju hodnotu. "Spočíva v téme aj v prevedení. Predsa je to kus histórie a navyše, autorom sochy Lenina je akademický sochár Arpád Račko," dodal I. Havlice.
Socha prvého robotníckeho prezidenta K. Gottwalda sa objavila v centre (naproti Vedeckej knižnici) od 6. apríla 1975. Naproti tomu, V.I. Lenin bol vystavený až 4. novembra 1987, takže sa na svojom mieste dlho neohrial...
jr
Autor: Prekopávky kvôli prípojkám
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári