Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Košičanka MUDr. Nina Kostiková sa venuje liečebnej metóde, ktorá využíva sací reflex pijavice lekárskej

Keď sa do kože zahryzne 270 zubov, "bolí" to ako štípanec od komáraNiektorí ľudia vyhľadajú pri zdravotných problémoch lekára, iní sa neboja

Keď sa do kože zahryzne 270 zubov, "bolí" to ako štípanec od komára

Niektorí ľudia vyhľadajú pri zdravotných problémoch lekára, iní sa neboja vyskúšať netradičnejšie metódy liečenia. Takou je aj liečba pijavicou lekárskou, odborne nazývaná hirudoterapia. Na Slovensku zatiaľ nemá veľa nadšencov, lebo pijavice sa vo všeobecnosti považujú za parazity, ktoré sajú krv. Málokto však vie, že práve využitím tejto vlastnosti dokážu chorému človeku aj veľmi pomôcť. MUDr. Nina Kostiková z Polikliniky Juh sa o schopnostiach týchto malých zvieratiek sama presvedčila a odvtedy nedá na ne dopustiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to už býva, určité kroky by sme nikdy neurobili, ak by nás k nim nedohnali životné situácie. Doktorka Kostiková pochádza z Ukrajiny, kde lieky neprepláca poisťovňa, preto si ľudia pomáhajú, ako sa dá. Ako mladá neraz s nedôverou sledovala, ako jej mama a stará mama liečia bylinkami či práve pijavicami. Možno by tomu tak bolo dodnes, keby jej manžel jedného dňa vážne neochorel. Napriek dvom operáciám zachvátila jeho nohu gangréna (odumretie, hnitie tkaniva). Lekársky záver znel - amputácia. Práve preto sa MUDr. Kostiková rozhodla pre štúdium dostupných materiálov o liečbe pijavicou lekárskou na internete. "Dnes viem, že som veľa vecí nerobila správne, ale videla som, že to pomáha. Videli to aj lekári, ktorí boli prekvapení, no mne sa nakoniec podarilo nohu zachrániť," spomína dnes na svoje začiatky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sama hovorí, keď videla výsledky, začala sa tejto forme liečby venovať aktívnejšie. U nás však bolo a stále je málo možností pre jej štúdium. Ako prvá na Slovensku sa rozhodla absolvovať v Rusku na Moskovskej univerzite odbor hirudoterapia. Na štúdium nevzali hocikoho. Iba lekárov s niekoľkoročnou praxou. "Myslela som, že toto štúdium zvládnem ľavou zadnou, veď som vyštudovala hematológiu. No keď som videla, že prednášky majú docenti, akademici a iní odborníci, došlo mi, že to také jednoduché nebude," priznáva so smiechom. Preto sa neraz pozastaví nad tým, že u nás ponúkajú a vykonávajú liečiteľské služby liečitelia s trojmesačným kurzom a bez lekárskeho vzdelania.

"Najlepšie skúsenosti v tomto odbore má práve Rusko. Je zaujímavé, že sa tam ani v hlbokom socializme nevzdali liečby pijavicami. U nich je hirudoterapia dokonalá," vysvetľuje doktorka. "Na Slovensku zatiaľ nie je pochopenie pre túto prácu. Skúšala som tento odbor registrovať, no neúspešne." MUDr. Kostiková sa tejto práci venuje dva roky. Keďže pracuje ako hematológ s celomestskou pôsobnosťou, hirudoterapii sa venuje okrajovo a vo voľnom čase, preto, ako sama hovorí, nemá veľa pacientov. No tí, ktorých má, za ňou prichádzajú z celého Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina je spočiatku nedôverčivá. Ak aj ľudia prídu, tak len vtedy, ak už majú skúsenosti s touto liečbou, alebo sa k tomu dostanú náhodou. "Raz za mnou prišiel pacient. No ´prišiel´ je asi silné slovo, lebo ho z každej strany podopierali deti. Na nohe mu vznikla gangréna a lekári mu ju boli rozhodnutí amputovať. Ten pacient však bol odhodlaný podstúpiť všetko, ale na chirurgiu by ho neboli dostali," popisuje MUDr. Kostiková jeden z prípadov. Spomínaný pacient dostal pijavice 12 krát. Gangréna pomaly ustupovala a noha bola zachránená. Zdalo sa však, že palec už nezachránia, preto si doktorka zavolala na pomoc chirurga. Ten, keď urobil prvý rez, nechcel veriť vlastným očiam. Z palca vytryskla krv, teda dôkaz, že bol ešte "živý". Takéto a podobné reakcie zaznamenáva MUDr. Kostiková často. Niektorí kolegovia sa na jej prácu dívajú so záujmom a dokonca jej posielajú svojich pacientov.

Samoliečba je nebezpečná

Veľa ľudí si myslí, že ak sa chcú liečiť pijavicami, stačí si nejaké zadovážiť a hor sa do liečenia. Nie je to také jednoduché. Ľahko sa môže stať, že si človek miesto pijavice lekárskej priloží na telo pijavicu konskú a tá narobí viac škody ako osohu. "Môže to byť pre človeka nebezpečné. Ja objednávam certifikované pijavičky poštou. Z Rakúska, Nemecka, Francúzska teraz aj z Anglicka. Sú tam chované v liahňach práve pre lekárske účely. Ku mne sa dostanú vyhladované, lebo nič nekonzumujú štyri ažb päť mesiacov. Potom chvíľu pobudnú v sterilnej vode, ktorá sa musí každý druhý deň vymieňať."

Pacient musí pred samotnou liečbou absolvovať lekárske vyšetrenie a doniesť svoju zdravotnú dokumentáciu, aby mala lekárka prehľad o jeho zdravotnom stave. Samozrejme, hirudoterapia nie je vhodná pri liečbe všetkých diagnóz. Je efektívna pri 55 ochoreniach - liečbe chorôb srdca, ciev, pri zápale priedušiek, cirhóze pečene, chronickej zápche, pri niektorých kožných ochoreniach, kŕčových žilách, či pri liečbe niektorých gynekologických ochorení. Liečba pijavicami sa neodporúča napríklad tehotným ženám alebo diabetikom, užívajúcim inzulín. Okrem toho pijavice pôsobia proti bolesti, zmenšujú opuchy, znižujú tlak, rozpúšťajú krvné zrazeniny, obnovujú poškodené cievky v tkanivách a orgánoch, zvyšujú aktivitu imunitného systému a zlepšujú bioenergetický stav organizmu.

Postup pri liečbe je pomerne jednoduchý. Miesto, na ktoré sa priložia pijavice, je potrebné potrieť liehom a následne destilovanou vodou. "Ich počet, ktorý prikladám na telo, závisí od viacerých faktorov," vysvetľuje lekárka. "Závažnosti choroby a aj od hmotnosti pacienta. Trvá to asi dve minúty, kým sa zahryznú. Každá má okolo 270 ´zubov´. Dôležitejšie ako to, že sajú krv, je to, že do tela vypúšťajú bioaktívne látky. Dĺžka pôsobenia tiež závisí od choroby. V niektorých prípadoch je to len pár minút, v iných do odpadnutia. Všetko, čo sa používa pri procedúre, sa použije iba raz. Vrátane pijavičiek, ktoré sa hneď po odpadnutí likvidujú v 10-percentnom chloramine. Nikdy ich nepoužívam viac krát." Vzápätí MUDr. Kostiková dodáva, že je jej ľúto, že ich musí ničiť, ale život, zdravie a bezpečnosť človeka je na prvom mieste.

Iní liečitelia však v snahe použiť pijavicu viackrát, približne každé dva týždne, vytlačia z nej nahromadenú krv. Robia to preto, lebo môže obsahovať rôzne toxické látky a keďže ju chcú znova využiť pri liečbe ďalšieho pacienta, mýlne sa domnievajú, že stačí krv z pijavice vytlačiť. Doktorka však upozorňuje, že je omnoho bezpečnejšie pre pacienta pijavicu zlikvidovať. "Dva týždne sú krátky čas na regeneráciu slín pijavice a jej biologicky aktívnych látok, ktorý trvá štyri až šesť mesiacov! Veľmi dôležité je, aby sa používali certifikované pijavice a nie pijavice s neistých zdrojov." V poslednej dobe pôsobí veľa liečiteľov, ktorí organizujú kurzy na liečenie pijavicami, ktoré nie sú akreditované. Je to veľmi nebezpečné, lebo títo ľudia, často nevedia, ako majú liečiť naozaj. Nie je to až také jednoduché. Nestačí iba pijavicu priložiť. Je potrebné vedieť aj to, kam. Na tele máme 125 bioaktívnych bodov a aj pár centimetrov vedľa môže napáchať škody.

MUDr. Kostikovú nedávno doslova pobúrila istá televízia, ktorá v programe privítala iba 15-ročnú liečiteľku. Podľa košickej lekárky takto mladé dievča nemôže mať ani potrebné zdravotné vzdelanie. Tiež ostala veľmi prekvapená po tom, ako na jednej internetovej stránke zbadala svoje údaje a informácie o liečbe pijavicami. Ten, čo tú stránku spravuje sa neobťažoval ani zmeniť text. MUDR. Kostiková správcovi stránky napísala a ten, bez slova ospravedlnenia, jej príspevky a informácie stiahol. Lekárka má pritom vlastnú internetovú stránku, na ktorej sa každý záujemca dozvie všetko potrebné k absolvovaniu tejto liečby. Okrem kontaktov na Mudr. Kostíkovú, si na stránke nájde aj zoznam chorôb, ktoré pomáha pijavica lekárska liečiť. Tiež si pre zaujímavosť môže prečítať bližšie informácie o tomto malom, ale užitočnom živočíchovi. Lekárka tiež priznáva, že je veľký problém u nás zohnať nejakú publikáciu k liečbe pijavicami. Preto sa chystá napísať vlastnú. Ako prezrádza, zatiaľ jej chýba iba potrebné množstvo času. Informácií, skúseností a chuti má dosť.

Pacienti, ktorí MUDr. Kostikovú navštívia, majú rôzne choroby, ale sú aj rôzneho veku. Od detí až po 70-ročných. Na otázku, či má s liečbou aj nejaké negatívne skúsenosti, odpovedá s úsmevom. "Mala som tu športovca, ktorému som po aplikácii pijavíc odporučila, aby aspoň týždeň nehral. Hneď v sobotu však stál na trávniku. Ako som sa však neskôr dozvedela, liečba mu pomohla." Ako je teda možné vidieť, pijavice splnili svoj účel aj na nedisciplinovanom pacientovi.

Reakcie pacientov na liečbu sú pozitívne. Jedným z prvých bol Valent Ľorko z Bertotoviec. Lieči sa na aterosklerózu (kôrnatenie tepien) a tiež mu hrozí amputácia nohy. Liečbu pijavicami podstupuje už druhý krát. Pri otázke, aký je to pocit, mať do tela zahryznutých trikrát po 270 zubov, sa len usmieva. "Vôbec to nebolí. Keď sa zahryznú, je to ako štípanec od komára. A cítim, že mi to pomáha."

Iná pacientka navštívila pôvodne MUDr. Kostikovú na hematológii. "Liečila sa na niečo celkom iné, no všimla som si, že má niečo s nohou. Po úraze predkolenia ho mala až po členok úplne modré a opuchnuté. Bol tam hematóm (krvná zrazenina) a aj trombóza (upchávanie ciev)." Pacientka bola rozhodnutá podstúpiť čokoľvek, len nie chirurgiu. Neváhala ani nad pijavicami. Už po prvej "kúre" nastali viditeľné zmeny a noha pomaly odpuchla. Pacientka neváhala a na druhú procedúru prišla hneď na druhý deň. Cestu merala cez celé Slovensko, priamo z Bratislavy. "Som prekvapená. Včera to vyzeralo hrozne, dnes oveľa lepšie. Už mi ani tie pijavice nepripadajú také hrozné," priznala pacientka.

Hoci pijavica lekárska nemá hviezdne maniere a ani pre svoj život toho veľa nepotrebuje, sú veci, ktoré jej prekážajú. Nemá napríklad rada keď je zamračené. "Pijavičky sú dobrý indikátor počasia. Ak sa zdržujú vo fľaši hore, tesne pod vodnou hladinou, viem, že bude svietiť slnko. Ak sú dole, bude zamračené," vysvetľuje doktorka. Taktiež nemajú rady alkohol a nezahryznú sa ani do fajčiara. Preto sa odporúča pred procedúrou nefajčiť a nepiť. Počas procedúry sa môže stať, že pijavica odpadne a hneď zahynie. Znamená to, že v tele človeka je veľa toxických látok.

Zdá sa, že hirudoterapia je účinná. Treba však zdôrazniť, že oveľa účinnejšia je v kombinácii s klasickou medicínou alebo s alternatívnou.

Michaela HAJDUKOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 736
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 696
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 717
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 645
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 235
 6. Aká je chémia vôní 9 126
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 633
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 576
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 024
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 003
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop