Z 1558 dobrovoľníkov sa takmer štvrtina k odberu krvi v rámci Študentskej kvapky nedostala. Nemohla. Krv nebola na darcovstvo vyhovujúca.
KOŠICE. Vysoký počet vyradených nevhodných darcov krvi je dlhoročným problémom akcie Študentská kvapka. Podľa vedúcej lekárky Národnej transfúznej stanice Košice Jitky Mačalovej bolo len vlani z celkového počtu 17-tisíc darcov asi 2500 vyradených. "Na darcovstvo krvi nestačí iba dobrá vôľa, ale aj dobrý zdravotný stav."
Piercing je neprijateľný
Dôvody, prečo krv nemožno darovať, sú rôzne. Na transfúzke a mobilných odberoch sú známe prípady študentiek, prichádzajúce v skupinách a s piercingom, ktorý si dali spraviť len nedávno. "Samozrejme, sme ich poslali domov."
Niektorí z dobrovoľníkov síce prídu, ale o darovaní krvi nie sú presvedčení. "Na mobilný odber prišiel mladík, ktorý pri vyplňovaní vstupného dotazníka odpovedal nie na otázku, či sa cíti zdravo." Preto musel odísť.
Najčastejšia je chudokrvnosť
Najčastejšou príčinou odmietnutia nádejných darcov je chudokrvnosť. Tá tvorí viac ako 50 percent všetkých. K "špičke" patria i piercingy. Problémom je aj nízky či vysoký počet bielych krviniek, čo znamená, že má dobrovoľník virózu alebo nejaký zápal v tele.
Medzi vyradenými sú i tí, ktorí absolvujú celý proces darovania. Na poodberových vyšetreniach im však pracovníci transfúzky zistia choroby ako syfylis, hepatitídu B alebo C, či HIV. Niektorým príde počas odberu zle, a tak im nemožno odobrať potrebné množstvo krvi, teda 450 mililitrov.
Existuje i možnosť samovyradenia. Vtedy dobrovoľník po darovaní vypíše tlačivo o nesúhlase s ďalším použitím jeho krvi. "Taký prípad sme zatiaľ nemali."
Mačalová zdôraznila, že ak sa človek necíti dobre, nemal by sa o odber ani pokúšať. Rovnako by nemal prísť, ak to robí kvôli kolektívu a nie z vlastného presvedčenia.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári