KRISTIÁN SABO, kristian.sabokorzar.sk
Hrozí, že o pár rokov nebude mať kto hasiť či pomáhať pri dopravných nehodách! Od januára 2008 majú hasiči nárok na výsluhové dôchodky a ďalšie sociálne výhody, aké majú policajti či vojaci. Za 9 mesiacov to využili na odchod z hasičského zboru desiatky mužov. Nemuseli už totiž čakať na dovŕšenie veku pre nárok na starobný dôchodok. Jeden z nich tvrdí, že robiť sa mu už neoplatilo. Prilákať nových nie je jednoduché.
KOŠICE. Hasiči môžu dostávať od januára tohto roku výsluhový dôchodok už po 15 odpracovaných rokoch. Štát im ho vypláca podobne ako príslušníkom silových zložiek. Na policajtov, vojakov, hasičov či príslušníkov Slovenskej informačnej služby sa totiž nevzťahuje zákon o sociálnom poistení.
Odchádzajú do dôchodku
Riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach (KR HaZZ) Jozef Fedorčák síce neskrýva nadšenie, že takýto zákon platí, na druhej strane však pripomenul, že odchodom hasičov dochádza k problémom. "Zatiaľ nám odišlo 28 mužov a do konca roka to budú ešte ďalší dvaja," vraví riaditeľ a dopĺňa, že "v rámci Slovenska chýba už teraz 500 hasičov, čo má negatívny dopad aj na Košice. Len v tomto meste by sme do zmenovej činnosti potrebovali 14 mužov a do dennej služby podobný počet".
Neoplatilo sa mu robiť
"Ja som spokojný. Využil som výhody nového zákona, som zabezpečený. Okrem toho mám aj iné aktivity, môžem sa navyše venovať poľovačke či rybačke. U hasičov som robil 26 rokov, pričom mi k tomu prirátali ešte dva roky za vojenskú službu," vysvetľuje dnes už hasič-dôchodca Vladimír Hajduk. "Bola by škoda to nevyužiť, pokiaľ nedôjde k nejakej zmene a znova túto možnosť hasičom zatrhnú. Mne vypočítali dôchodok na úrovni 58 percent hrubej mesačnej mzdy. Keď som si to spočítal, viac sa mi robiť neoplatilo. Hasiči odchádzajú, lebo po rokoch dostali príležitosť."
Na odchod majú naviac aj jednorazový dôvod, ktorým je odchodné. To taktiež závisí od počtu odpracovaných rokov, pohybuje sa priemerne na úrovni desiatich hrubých mesačných platov. Túto možnosť nedávno využil aj bývalý krajský riaditeľ hasičov v Košiciach Ján Barilla.
Výhody lákajú
Hasiči majú po novom nárok na doživotný výsluhový dôchodok po 15 odpracovaných rokoch vo výške 30 percent z hrubého služobného platu (okolo 8-tisíc Sk). Po 30 odslúžených rokoch sa môže zvýšiť až na 60 percent. Výsluhový dôchodok budú dostávať napriek tomu, že po odchode z hasičského zboru sa zamestnajú niekde inde. Ich finančná situácia sa teda môže dokonca zlepšiť. k tomu treba prirátať i vyššie spomenuté odchodné.
Potreba priznať hasičom výsluhové dôchodky a ďalšie výhody je odôvodnená tým, že ich zamestnanie je podobne fyzicky a psychicky náročné ako povolanie policajtov a vojakov.
Výrazné rozdiely
Problémom je, ako po odchodoch do výsluhového dôchoddku zabezpečiť dostatok nových hasičov. Na jednej strane je tu možnosť zbor omladiť, vyhovujúcich záujemcov je však stále nedostatok. Hasičom sa už roky nedarí dostatočne navyšovať počty napriek tomu, že im to Európska únia nariaďuje. Medzinárodné kritériá stanovujú, že na tisíc obyvateľov musí byť k dispozícii jeden hasič. Prax je však iná a v kraji chýba asi 200 mužov v modrých uniformách. Na vyše 700-tisíc obyvateľov by ich malo byť 700. Momentálne ich majú iba 533.
"Stále prebiehajú výberové konania, no je problém pre prísne kritériá a nie práve najvyšší nástupný plat niekoho získať. Pre porovnanie: priemerný hrubý plat hasiča, vrátane príplatkov a pohotovosti je 23 857 Sk, u novoprijatého je to len okolo 13-tisíc, samozrejme, taktiež už s príplatkami."
Ako sme sa dozvedeli, rozpočet KR HaZZ predstavuje 309 miliónov Sk, pričom 163 miliónov ide len na mzdy. Ako sa ukazuje, nestačí to.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári