JANA OGURČÁKOVÁ, jana.ogurcakovakorzar.sk
Na Nežnú revolúciu sa spomína každý rok. Niekedy viac, inokedy menej. Od 17. novembra 1989 uplynulo 19 rokov a osobnosti Novembra vymenili typické svetre za saká. Dnes už zdôrazňujú, že sentimentálne spomienky treba nahradiť aktuálnymi otázkami. Zhodli sa tiež na tom, že to je najdôležitejší medzník slovenských moderných dejín. Na November '89 sa spomína buď s pátosom alebo bez neho. Košická debata bola druhým prípadom.
KOŠICE. V priestoroch Bábkového divadla sa v utorok popoludní uskutočnil spomienkový dialóg o Novembri '89. Zúčastnili sa na ňom Fedor Gál a Ladislav Snopko, ktorí stáli počas Nežnej revolúcie na tribúnach. Kamaráti, označovaní ako „politici VPN", rozprávali o antikomunizme a s Košičanmi debatovali o odkaze Nežnej revolúcie. Zazneli aj dnes už historické piesne Sľúbili sme si lásku a Bratříčku, zavírej vrátka.
Demokracia - krásna, ale nebezpečná
Fedor Gál bol lídrom Verejnosti proti násiliu a častokrát v tých časoch navštívil Košice. „Nemám rád sentimentálne spomínanie," zdôraznil a vysvetlil, že slobodu si človek môže zachovať v každom režime. „Kto bol hajzel pred Novembrom, ostal hajzlom aj po Novembri. Režim s tým nemá nič spoločné. Začali sme plávať v demokratickom prostredí, a to je ťažké jak sviňa. Demokracia je ako džungla: krásna, pestrofarebná, ale nebezpečná."
Ján Budaj, tiež známa postava revolúcie, pred pár dňami v médiách povedal, že Vladimír Mečiar aj Fedor Gál sa materiálmi, ku ktorým nemali mať prístup, podieľali na trestnej činnosti. Práve nimi ho mali odstaviť z čela VPN. Gál však z Košíc Budajovi odkázal: „Tvojej traumy ťa ani Gál nezbaví." Na November má zrejme každý iný pohľad, ale na jednom sa zhodli. „Bola to najvýznamnejšia epizóda moderných slovenských dejín" povedal Gál.
„Ľudia radi zabúdajú"
Stretnutie zorganizovalo mesto a viceprimátor Mikuláš Čečko (KDH) zdôraznil, aby nebolo spomienkou, ale výzvou ako ďalej. „Desí ma postoj oficiálnych predstaviteľov štátu k Novembru. Zabúdame na slovo komunizmus. Ľudia radi zabúdajú, a to nie je dobré."
Na spomienke však nezabudli na Košičanov, ktorí sa v tom čase tiež aktívne angažovali, no už nie sú medzi nami - Marcela Strýka, Slavomíra Stračára i Petra Raševa si uctili symbolickou minútou ticha.
Hosťom bol aj Ladislav Snopko alias „Agnes", rodený Košičan. V roku 1990 bol ministrom kultúry vo vláde „národného porozumenia" a v rokoch 1990-1992 zastával tento post v prvej vláde Vladimíra Mečiara a následne Jána Čarnogurského. Snopko tiež kritizoval postoj Roberta Fica. „Predseda vlády si November nevšimol v 89-tom, ani v tomto roku. Máme tu absolútnu demokraciu, ale štátnici by mali poznať svoje štátnické povinnosti."
Gál: Bez pátosu, prosím
Čas uplynul a protagonisti mali namiesto typických pulóvrov slušivé saká. S humorom odvetili, že je to preto, že sako zlepšuje postavu. Jedno z vtedajších hesiel znelo: Vezmime veci do svojich rúk. No exminister Snopko vidí problém v tom, že nemáme vôľu definovať naše najnovšie dejiny. „Slovenská akadémia vied je plná marxistov, ktorí predsa nebudú prehodnocovať svoje názory. V tom je duchovná bieda Slovenska„ myslí si Snopko.
Na margo ochodujúcich neonacistov v bývalom Československu Fedor Gál povedal: „V Česku je 4000 takýchto extrémistov, z toho 600 je ozbrojených. Ale čo ma desí, nie sú oni, ale my. Ľahostajní, zbabelí, pasívni, pateticky spomínajúci na časy spred Novembra."
Pamätník pre Langoša
Na debate jeden z prítomných občanov spontánne navrhol, aby mesto spolu s Košickým samosprávnym krajom postavilo pamätník pre Jána Langoša na mieste neďaleko Košíc, kde pred niekoľkými rokmi tragicky zahynul. Tento nápad sa tu stretol s pozitívnou reakciu „Dúfam, že sa to podarí, jeho pamiatka si to naozaj zaslúži," dodal L. Snopko, Langošov najlepší priateľ.
Prítomní Košičania i hostia vyjadrili nespokojnosť s pripravovaným pamätníkom 68-89. Zhodli sa totiž, že tieto historické dátumy sú úplne neporovnateľné a nemožno ich spájať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári