Druhý pilier nie je výhrou pre ľudí s nestabilnými príjmami a nízkym vymeriavacím základom.
BRATISLAVA. Ľudia s príjmami vo výške trojnásobku priemerného platu a vyššími by o výhodnosti zotrvania v II. pilieri nemali pochybovať. Bez ohľadu na vek. Tvrdí to Jozef Mihál, odborník na dane a odvody. „Odvody do Sociálnej poisťovne sa im 'znehodnotia' uplatňovaním princípu solidarity," dodáva.
Určite a bez výnimky odporúča II. pilier ľuďom vo veku do 35 rokov. Odôvodňuje to tým, že pôjdu do dôchodku po roku 2040, keď bude demografický problém neudržateľný. Hlavné faktory, ktoré hovoria v prospech zotrvania v I. pilieri či za návrat doň sú vyšší vek a nízky príjem. „I. pilier odporúčam ľuďom nad 45 až 50 rokov s nestabilnými príjmami a nízkym vymeriavacím základom, napríklad živnostníkom dlhodobo platiacim odvody z minimálneho základu," vraví Mihál.
Zvážiť vstup do II. piliera radí ľuďom, ktorí odvody neplatia, pretože sú v 'slobodnom povolaní' alebo majú príjmy zo spoločností s ručením obmedzeným, žijú z podielov zo zisku alebo z výnosov z prenájmu. „Je reálny predpoklad, že budúca vláda pritvrdí podmienky a zruší výnimky a je možné, že i z týchto príjmov budú musieť platiť odvody," dodáva Mihál.
Autor: den
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári