Prvý i druhý pilier má svoje výhody aj riziká. Ľuďom, ktorí majú do dôchodku desiatky rokov, sa odporúča ich radšej skombinovať.
BRATISLAVA. V sobotu sa otvoril II. pilier a s tým aj možnosť z neho vystúpiť, či doň vstúpiť. Na rozhodnutie budú mať súčasní i potenciálni sporitelia čas do 30. júna budúceho roku.
V prospech zotrvania v II. pilieri hovorí demografický vývoj. „Znížením počtu pracujúcich klesne nielen objem platených odvodov, ale i daní. Preto bude hrať osobné sporenie si na dôchodok omnoho dôležitejšiu úlohu," odhaduje Jozef Mihál, odborník na dane a odvody.
Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny v analýzach nepopiera, že pôvodným zmyslom zavedenia II. piliera bolo starnutie populácie a zhoršujúca sa situácia v I. pilieri. „Reforma dôchodkového systému nebola založená preto, aby piliere medzi sebou súťažili, ale preto, aby II. pilier odľahčil prvému a ten mohol vôbec dôchodky vyplácať," vraví Ivan Barri, výkonný riaditeľ Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Oba piliere majú výhody i riziká. Preto považuje za rozumné ich kombinovať.
Podľa Radovana Ďuranu, analytika INESS, účastníci II. piliera získavajú sporením na vlastný účet skutočný majetok, nielen hypotetický prísľub vlády, že im o niekoľko desiatok rokov vyplatí dôchodok. Nie zanedbateľný je profit, ktorý z úspor môžu mať, v prípade ich predčasného úmrtia, ich blízki. „Sporitelia by si mali uvedomiť, že z II. piliera neunikajú do oázy bezpečia, ale do I. piliera, ktorý je v dnešnom stave neudržateľný a v budúcnosti ho čakajú úpravy v podobe znižovania miery náhrady," tvrdí analytik INESS.
Časť sporiteľov bude zvažovať opustenie II. piliera aj pre obavy zo znehodnotenia úspor v súvislosti s finančnou krízou. Kým vypukla, nie všetci vedeli, že sporenie v tomto pilieri znamená investovanie. „Mnoho ľudí žije v presvedčení, že sú štandardnými sporiteľmi, ako napríklad v banke. Pod vplyvom krízy si začínajú uvedomovať, že sú investormi, ktorí vložili do dôchodkových fondov časť dôchodku," vraví Alojz Marcina, vedúci odboru sociálnych a ekonomických analýz ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Sporenie v II. pilieri sa síce riadi rovnakými princípmi ako kolektívne investovanie prostredníctvom podielových fondov. Zákon o starobnom dôchodkovom sporení však dôchodkovým správcovským spoločnostiam, na rozdiel od správcov podielových fondov, zväzuje ruky pri investičnej stratégii.
„Výnosmi sa nesmú výraznejšie odchýliť od trhového priemeru, inak musia stratu doplatiť z vlastného imania. To ich núti k veľkej opatrnosti," dodáva Peter Világi z Medical & Financial Consulting.
Možná strata rokov i úspor
Keďže II. pilier počíta s dlhodobým zhodnocovaním peňazí, krátkodobý pokles v hodnote úspor by nemal byť dostatočnou informáciou na také zásadné rozhodnutie, akým je vystúpenie z tohto piliera. Hlavne, ak sa nedá povedať, či sa pre ľudí, ktorí sa rozhodnú II. pilier opustiť, ešte možnosť sporenia v II. pilieri otvorí. Ak sa tak stane a atraktívnosť II. piliera po zotavení akciových trhov stúpne, tí, čo z neho teraz vystúpia, začnú v II. pilieri od nuly. „Pravdepodobne budú ľutovať roky, keď si v ňom už sporili. O súčasné úspory prídu a budúci druhopilierový dôchodok bude o ne nižší," pripomína Mihál.
* * *
--FAKTY--
Dôležité termíny
n 15. november 2008
- V tento deň sa otvoril II. pilier. Dátum vyšiel na sobotu, keď nie sú pobočky Sociálnej poisťovne otvorené, ale odhláška sa dá zaslať poštou.
- Prihlásiť sa treba osobne vo vybranej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
n 1. január 2009
- To je najskorší možný deň, ktorým môže podľa zákona zaniknúť účasť na starobnom dôchodkovom sporení.
- Zmluva v tento deň zaniká, ak sporiteľ doručí písomné oznámenie Sociálnej poisťovni do konca roku 2008.
n 30. jún 2009
- Do tohto dňa môže záujemca, ktorý nie je sporiteľ, uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.
- Zároveň by to mal byť tentoraz posledný deň na vystúpenie z II. piliera.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári