výsledky súťaže o návrh pamätníka k Augustu '68 i Novembru '89.
KOŠICE. Prvé sa uskutočnilo včera o 16.30 hod. pri pamätnej tabuli obetiam komunizmu, ktorá bola osadená na stene budovy číslo 66 na Hlavnej ulici.
Novembrový boj stále pokračuje
Predstavitelia mesta a mnohí Košičania si tam pripomenuli Deň boja za slobodu a demokraciu položením vencov, kytíc a zapálením sviečok.
"Je nepopierateľným faktom, že 17. november '89 a nasledujúce udalosti zásadne zmenili charakter našej spoločnosti a dali základný predpoklad, aby sa formovala a realizovala otvorená občianska spoločnosť," prihovoril sa Košičanom primátor František Knapík. "Rovnako aj naše mesto počas tých 19 rokov sa usilovalo a usiluje o zmeny, ktoré november priniesol. Tento zápas neustále pokračuje. Chcem úprimne poďakovať a vyjadriť úctu tým, ktorí nielen v novembri '89, ale aj v rokoch a desaťročiach predtým za ideál slobodnej otvorenej spoločnosti bojovali, znášali príkoria, utrpenie a mnohí položili život."
Víťaza vybrali osobnosti
Zlomovými dátumami v boji o demokraciu boli 21. august 1968 a 17. november 1989. Mesto Košice sa preto rozhodlo prezentovať tieto historické medzníky pamätníkom, pripomínajúcim obe udalosti. Včera o 17.00 hod. v priestoroch Múzea Dolná brána na Hlavnej ulici oficiálne vyhlásili výsledky výtvarno-architektonickej súťaže "Pamätník obetiam a udalostiam 21. augusta 1968" a "Pamätník revolúcii za demokraciu 17. novembra 1989".
V súťaži bolo 33 návrhov, 13. novembra ich posudzovala sedemčlenná medzinárodná porota: architekt Zdeněk Fránek z Brna, sochári Juraj Meliš a Ján Hoffstädter (predseda poroty) obaja z Bratislavy, výtvarník Adam Szentpétery z Košíc, teoretik výtvarného umenia Vladimír Beskid i architekt Ľubomír Závodný z Bratislavy a hlavný architekt Košíc Martin Drahovský. Čestným predsedom bol primátor František Knapík.
Pomyselný víťazný vavrín nakoniec získal návrh ležiacej osmičky z dielne sochárky Karin Patucovej a architekta Petra Žalmana, obaja pôsobia v Bratislave.
"Ide vlastne o motív nekonečna, sťaby rozvinutý do určitého prebiehania, kde cesta začína, v určitom bode sa zauzlí a pokračuje ďalej," povedala nám K. Pacutová. "Z jednej strany sa bude dať prečítať číslo 68 a z druhej 89. Veľkosť pamätníka je obmedzená koľajnicami, ale aj tak bude dlhý sedem metrov a vysoký asi 125 centimetrov. Budeme ho robiť v bratislavských ateliéroch a vynasnažíme sa, aby bol už na 20. výročie novembrových udalostí v Košiciach."
Výstava všetkých návrhov bude v priestoroch Múzea Dolná brána do nedele 30. novembra.
Dialóg s protagonistami Novembra '89
Dnes o 14.00 hod. sa v priestoroch Múzea Vojtecha Löfflera na Alžbetinej 22 uskutoční prezentácia projektu Fedora Gála, jedného z lídrov hnutia Verejnosť proti násiliu "Krátká, dlouhá cesta - hľadanie stratených dejín". O 16.00 hod. v Bábkovom divadle na Alžbetinej 38 sa môžu Košičania zúčastniť spomienkového dialógu s protagonistami Novembra '89 F. Gálom a exministrom kultúry Ladislavom Snopkom, o 19.00 hod. bude v kníhkupectve Artfórum na Mlynskej 4 autogramiáda knihy F. Gála.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári