pohľade na cenovky v obchodoch prenesieme asi 40 rokov do minulosti s jedinou výnimkou, že namiesto Kčs bude svietiť euro (€).
KOŠICE. Euro je peňažná mena Európskej menovej únie a po americkom doláre (USD) zatiaľ druhá najdôležitejšia mena vo svetovom obchodovaní. Zatiaľ bez Slovenska je oficiálnou menou v 15 z 27 krajín EÚ a v poltucte krajín mimo EÚ. Oficiálny konverzný (výmenný) kurz bol rozhodnutím Európskej centrálnej banky stanovený na 30,126 Sk/euro. V praxi to znamená, že ak si od 1.1. 2009 budeme chcieť nové eurocenovky premietnuť na "staré" koruny, vynásobíme ich číslom 30, jemne zaokrúhlime hore a dostaneme "slovenskú" cenu. Vplyvom eura sa nezmení hodnota tovaru a služieb, budeme len za ne platiť v inej mene. Pravdou však je, že niektorí obchodníci môžu nielen kvôli inflácii "zaokrúhliť" svoje ceny v eurách. Ak sa nejaký obchodník prihlásil k Etickému kódexu, nemal by vôbec zvyšovať a ani zaokrúhľovať ceny. Otázne však je, čo s týmto predsavzatím urobí inflácia, ktorá by sa tento rok mala pohybovať na úrovni niečo vyše 4 percent.
Ako zlegalizovať "pančuškovú" hotovosť?
Ak momentálne máte väčšiu hotovosť doma pod vankúšom a bojíte sa ju aj kvôli finančnej kríze akokoľvek investovať, radíme vám, aby ste si buď kúpili nejakú cenovo už poklesnutú nehnuteľnosť, niečo na seba, išli ešte na dovolenku alebo ich vložili do banky na termínovaný vklad. Okrem molí totiž vaše úspory znehodnocuje aj inflácia, a ak viete, že peniaze nebudete pár mesiacov potrebovať, je to pre konzervatívnych investorov asi najlepšia možnosť. Navyše v súčasnosti sa banky doslova predháňajú vo výhodných ponukách na prilákanie "vankúšovo-pančuškovej" hotovosti. Ponúkajú úrokové sadzby aj vyše 4,5 percenta ročne (vyššie už podľa analytika Volksbank Vladimíra Vaňa ťažko niekedy budú) a niektoré dokonca vyplácajú úroky vopred na ruku. V každom prípade je však lepšie vyššie sumy doma neskladovať. Ak si ešte pred koncom roka 2008 prebytočnú hotovosť v korunách vložíte na účet do banky, tak tá sa vám potom zamení na eurá automaticky a bez poplatkov.
Čo robiť s účtami v bankách?
Nič... Zmluvy medzi klientom a bankou zostanú v platnosti aj po prechode na euro. Účty, resp. vklady v korunách vám každá banka prevedie na eurá automaticky a bez poplatku. Zostatky sa prepočítajú podľa konverzného kurzu a automaticky sa zaokrúhlia na dve desatinné miesta, napr. 847,26 €. V platnosti zostávajú aj trvalé príkazy, sumy sa automaticky prepočítajú a zaokrúhlia sa ako pri vkladoch. Účty, resp. vklady v eurách ostávajú bez zmeny. Ak má klient v súčasnosti jeden účet v Sk a jeden v eurách, po konverzii bude mať dva účty v eurách. Je len na ňom, či si ten "zvyšný" ponechá, alebo zruší. A keby boli v tej istej banke, tak tá ich nebude zlučovať. V prípade poskytnutého úveru alebo povoleného debetu na účte sa jeho zostatok ako aj splátky automaticky prevedú na eurá podľa konverzného kurzu. Taký istý prevod nastane aj v prípade podielových fondov, počet podielov klienta zostane, samozrejme, zachovaný.
V novembri príde eurokalkulačka
NBS spolu s ministerstvom financií rozošle domácnostostiam takmer dva milióny eurokalkulačiek, ktoré poslúžia na prepočet súm z korún na euro a naopak. Do každej poštovej schránky by tak mala prísť jedna eurokalkulačka a obálka s informáciami o eure. V ďalšej zásielke bude informačný leták o ochranných prvkoch bankoviek a mincí. Na euro si môžeme zvykať už v súčasnosti, keďže každá cenovka musí byť okrem ceny v Sk opatrená aj sumou v našej budúcej mene. Takisto je to napríklad aj pri výplatných páskach, výberoch z bankomatov, výpisoch z účtov a všetkých ďalších bankových službách. „Je dôležité, aby sme si na novú menu zvykli čo najrýchlejšie. Vďaka duálne zobrazovaným sumám už dnes jednoducho zistíme, ako bude vyzerať od 1. januára 2009 pravidelná platba za energie, či zostatok účtu v eurách. Snažíme sa dať klientom čo najviac informácií o duálnych cenách, a preto ich nájdu aj tam, kde to zákon nevyžaduje, napríklad v internetovom bankovníctve, či na obrazovkách bankomatov," povedal nám riaditeľ Regionálneho riaditeľstva Slovenskej sporiteľne v Košiciach Štefan Šipoš.
Na čo ešte netreba zabudnúť?
Posledný mesiac v roku si bude možné zaobstarať tzv. štartovací balíček so slovenskými euromincami. Od začiatku decembra ich budú za 500 korún (16,6 eura) predávať banky a pošty. Výhodné to bude najmä začiatkom roka 2009, keď sa v bankách môžu tvoriť veľké rady alebo bankomaty budú mať problém s eurohotovosťou. S platobnou kartou by ste si prvé eurá mali "vytiahnuť" z bankomatu už 1.1. 2009. K tomu dátumu je vhodné si pripraviť aspoň malé množstvo euromincí na menšie nákupy po tomto dni. Takisto je lepšie, ak budete mať ešte nejaké zabudnuté, resp. neuhradené faktúry, účty, poštové poukážky, či pozdĺžnosti v korunách, aby ste ich v tejto mene uhradili ešte v roku 2008. Čím skôr to urobíte, tým lepšie, keďže napr. koncom decembra môžu byť v bankách a na poštách dlhé rady kvôli iným "zábudlivcom".
Čo s neminutými korunami po Silvestri?
Ak vám však predsa len zostanú v peňaženke alebo punčoškách korunové bankovky a mince, netreba nijako zúfať. Ak si ich nechcete nechať na zebrateľské účely alebo na pamiatku, tak mince vám bezplatne vymenia (max. 100 kusov) v bankách do konca 1. polroka 2009, v NBS až do konca roka 2013. Bankovky vám (taktiež max. 100 ks) vymenia v komerčných bankách do 31. decembra 2009, v NBS to bude bez časového obmedzenia. Do 16. januára je v rámci tzv. duálneho obehu možné platiť naraz korunami i eurami. Vydávať vám v čase duálneho obehu však budú už len v eurách. To môže najmä pri hotovostných platbách v pokladniach spôsobiť isté zdržanie a tak vám v týchto dňoch radíme obrniť sa zvýšenou dávkou trpezlivosti.
* * *
KRAJINY PLATIACE EUROBANKOVKAMI
Belgicko
Nemecko
Írsko
Grécko
Španielsko
Francúzsko
Taliansko
Cyprus
Luxembursko
Malta
Holandsko
Rakúsko
Portugalsko
Slovinsko
Fínsko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári