Korzár logo Korzár Košice

O pilieroch a idiotoch

Zajtra, 15. novembra, sa druhýkrát do roka "otvára" druhý dôchodkový pilier. Neznamená to nič menej ako to, že Slovensko je na najlepšej ceste stať

sa krajinou, čo si následky finančnej krízy odskáče dlhodobo najhoršie.

Experiment je totiž bezprostrednou reakciou Roberta Fica na pád Lehman Brothers. Nápad vzklíčil v situácii, keď po krízových balíčkoch, čo sa dnes ordinujú po celej Európe, nebolo ešte ani stopy. Ani jedna z tých záchranných operácií, čo sa odvtedy udiali, manipulácie s penzijným systémom neobsahuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred náletom

Odpoveď, že prečo zoči-voči recesiám a (takmer) štátnym bankrotom naokolo, to má byť práve Slovensko, čo zareve najhoršie, je v podstate dôchodkového systému. Reforma založená pred štyrmi rokmi nebola o "vyšších dôchodkoch" - teda na prvom mieste celkom iste nie - ako ju predávala SDKÚ a penzijné spoločnosti. Bola o tom, aby o 20-30 rokov sa na Slovensku ešte nejaké dôchodky vôbec vyplácali. Bola o odštátnení de facto polovice zabezpečenia v starobe späť do rúk jednotlivca tak, aby cez dôchodkový účet, ktorý je osobným majetkom, prevzal časť zodpovednosti za vlastné dožitie v neaktívnom veku.

SkryťVypnúť reklamu

Tento manéver, samozrejme, otvoril stredno- i dlhodobý problém financovania Sociálnej poisťovne, kde sú naprogramované, na dve či tri desaťročia, miliardové deficity. Avšak: Tisíckrát väčší problém ako tieto schodky, ktoré sa dajú prekročiť napr. dlhodobo prebytkovým hospodárením štátu, by bol bankrot celého systému s tým, že štát prestane vyplácať záväzky aktuálnym dôchodcom. Presne to hrozí vo vzdialenej budúcnosti, pokiaľ by bol druhý nálet Roberta Fica na sporenie, ktorý otvorí stavidlá jeho úplnému rozobraniu, úspešný. (Mimochodom: Ak sme už pred rokmi v Korzári písali o priebežnom systéme ako "pyramíde", dnes sa tak už bežne odvažujú analytici i politici. Zrazu. Potrebovali výčiny Fica, aby im to došlo.)

K útlmu a zániku

Keďže komentátor je nielen laik, ale aj "idiot" (Fico), tak pre zvýšenie váhy slova lekcia od Pavla Mertlíka (schválne od neho, keďže v čase, keď toto napísal, bol podpredsedom SOCIÁLNODEMOKRATICKEJ vlády Zemana): "Systém všeobecného penzijného poistenia bol vybudovaný pre svet, v ktorom populácia rastie alebo aspoň stagnuje. V Európe však v súčasnosti populácia klesá a bude. (...) Je ilúziou, že bude možné za napr. 50 rokov financovať starobné a obdobné dôchodky občanov v postproduktívnom veku nielen pri zachovaní dnešného nárokovo definovaného všeobecného priebežného penzijného systému, ale i v rámci akokoľvek reformovaného priebežného všeobecného verejného penzijného systému. Aby to bolo možné, museli by sa príspevky obyvateľov v produktívnom veku do systému verejného penzijného poistenia zdvoj- až strojnásobiť. (...) Priebežné penzijné systémy sú teda v princípe odsúdené k postupnému útlmu až zániku. "

SkryťVypnúť reklamu

Dve poznámky k tomu. V rôznych verbálnych mutáciách hlása takýto či veľmi podobný názor naprosto drvivá väčšina ekonómov, demografov, atď. Pričom ide o skutočnosti známe desaťročia. Po druhé, vynikajúca otázka isteže je, že prečo pán Mertlík ako podpredseda vlády neuviedol svoje vízie do praxe. Nebudete veriť: V politike sú rozumné a jediné riešenia priechodné až vo chvíli, keď boli všetky horšie možnosti vyčerpané. (Akurát za Dzurindu na Slovensku sa svet zbláznil.)

Ani v živej prírode

Takže: Bez toho, aby sme unavovali číslami (ktoré sú aj tak neisté, keďže každý, kto si dnes trúfa na nejaký odhad do r. napr. 2030, trebárs štúdia SAV, je astrológ a šarlatán). Stačí vedieť toľko, že či sa naplní alebo nenaplní plán vlády vyhnať z fondov 150 tisíc ľudí, v každom prípade dôjde k ďalšiemu oslabeniu kombinovaného systému a predovšetkým už k takej politickej destabilizácii, že aj tí všetci, čo v pilieri naďalej zostanú, prídu o základnú istotu, či v ďalšom "kole" Fico (resp. iný expert neskôr) nerozoženie celé sporenie vodným delom. Trebárs tak, ako to práve vidíme v Argentíne.. Napokon, už táto skvelá koalícia, najmä dôchodkový aktivista HZDS Halecký, "pripúšťa ako ďalší krok" zmenu odvodových pomerov. Najpopulárnejšia je formula 12:6, kam by sme padli z dnešného 9:9... Fico sa tiež nechal počuť, že v akomsi krajnom prípade "argentínsky" scenár nevylučuje...

SkryťVypnúť reklamu

Treba sa zmieriť s tým, že základnou črtou ľudí, ktorí riadia krajinu, je taká vzácna kombinácia nekompetentnosti a nezodpovednosti, akú inak v živej prírode nenájdete. Nezodpovednosť sa manifestuje v ústrednom motíve operácie, ktorým je získanie dodatočných miliárd na míňanie v roku 2009. O tomto úmysle nemôže byť pochýb, koaličná rada pred vládou, ktorá dala na rozpočet mašličku a sprievodku do parlamentu, navýšila výdavky o akýchsi 17 miliárd tak, že peniaze od 150 tisíc bájnych "útekárov" z fondov zarátala napevno do príjmov. Dôchodkový systém sa teda rozoberá preto, aby Fico a Mečiar so Slotom mohli lepšie korumpovať voličov a záujmové skupiny, ktorými opevňujú svoju moc.

Z Islandu i webu

Nekompetentnosť sa chváli sama. "Pozrite sa, čo sa stalo na Islande, toto isté sa kedykoľvek môže stať aj ľuďom v druhom pilieri na Slovensku, lebo nikto za nič neručí", dunelo z jednej mimoriadnej (ako inak??) tlačovej konferencie. No. Na Islande zareval ozaj kdekto, predovšetkým ale štát, ktorému bankový sektor prerástol asi desaťnásobne cez hlavu. A ak sa Island doteraz vyhol bankrotu aj bez ohlásených pôžičiek (z Ruska a MMF), tak najmä preto, lebo ho zaúverovali, resp. sľúbili zaúverovať penzijné fondy. Tie, isteže, tiež tratili na tejto kríze, avšak z podstaty svojho určenia neboli namočené v produktoch, ktoré topili a topia ich materské banky... Čo sa týka Islandu, namiesto penzijných fondov by sa mal Fico vyjadrovať radšej k rybolovu.

Špeciálnym, excelentným a nikde inde neopakovateľným výkrikom nekompetentnosti je argumentácia, ktorú si dovolil Fico v normálnom článku do novín, keď ako dôkaz toho, že "peniaze z dôchodkových účtov sa strácajú", uviedol "JEDEN PRÍKLAD Z DISKUSIE NA WEBE ZNÁMEHO EKONOMICKÉHO TÝŽDENNÍKA" ("Ku koncu minulého roka som bol v pluse /.../ 400 Sk, v marci som mal na účte mínus 4000 Sk /.../, čiže bude to väčší podvod ako BMG").

No. Aj keby, aj keby bol tento "príklad" náhodou pravdivý, akože ani náhodou nie je (bolo spočítané, že to je vylúčené), akú dôveryhodnosť, autoritu a vážnosť si zaslúži človek, ktorý v diskusii o takej veci, ako je dôchodkový systém, argumentuje ANONYMOM z internetu ??? Rozumiete tomu; odkiaľ a aké sú jeho ďalšie informácie, znalosti, "zdrojovanie", keď si pomáha príkladom, ktorý ani nesedí, a je z prostredia, kam môže napísať, bez osobnej zodpovednosti za obsah, čokoľvek každý??? Kto normálny by argumentoval anonymom, keby mal v ruke čísla, údaje z autoritatívnejších a overených zdrojov? Veď ten človek cucá z prsta, nemá ani podklady, a ani hlavu. Len marketingový odbor. No. Na tejto úrovni pracuje predseda vlády Slovenskej republiky. To je ten, ktorý radí, aby ste druhý pilier opustili, a to je tiež ten, ktorý "ručí" za vyplácanie v prvom pilieri. (Isteže autor vie, že "anonymom" je nastrčený diskutér, ktorého zrejme platí centrála Smeru

Mentalita závislosti

Súkromný pilier je omnoho viac, ako fiškálna operácia, záchrana dôchodkov. Jeho posolstvom je paradigmatické otočenie pohľadu na život človeka a jeho osobnú spotrebu v tomto storočí. "Sociálny štát" a jeho ideologicko-politické elity vytvorili počas desaťročí atmosféru akéhosi práva na rast a rýchly konzum, pričom v ťahu za mocou zosilňovali túto žiadostivosť aj presunom zodpovednosti za zaopatrenie v starobe na štát, čím vytvorili u ľudí obrovskú závislosť a neschopnosť (nezáujem) odkladať si časť príjmov na odloženú spotrebu. Preto by bolo dnes azda aj príliš riskantné postaviť celý systém na dobrovoľnosti. To je aj skutočný a primárny dôvod dnešnej finančnej krízy.

Skrátka a dobre, silný druhý pilier má (mal??) predovšetkým ten význam, že narovnáva túto mentalitu závislosti, ktorá v 21. storočí nemôže prežiť, z hlavy aspoň čiastočne na nohy. Nedá sa dnes zistiť, ani spoľahlivo tvrdiť, že fondy budú o 15 či 30 rokov lepšie platiť ako pilier verejný (pravdepodobnosť veľká). Isté je toľko, že ak budú upadať, tak len vedno so štátom a priebežným pilierom, lebo oba žijú z tej istej ekonomiky, ktorá buď rastie, alebo padá. Nie je možný prepad akciových trhov a súčasne plná verejná kasička plniaca bájne sľuby politikov. Takto môže vidieť budúcnosť len ozajstný idiot.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 648
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 125
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 201
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 647
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 184
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 268
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 141
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
  1. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  2. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  3. Štefan Šturdzík: 350
  4. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  5. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  6. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  7. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 352
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 679
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 197
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 162
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 443
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 667
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 592
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 514
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kaiser: Výstava obrazov Dominika Malého
  2. Roland Vizner: Zľava 20%! Je tento pokles akciových trhov príležitosťou na nákup?
  3. Štefan Šturdzík: 350
  4. Zuza Fialová: Raz táto vláda odíde. Pripravme sa na to, že bude treba tvoriť, nanovo hľadať riešenia, opravovať krajinu aj vzťahy.
  5. Tomáš Mikloško: Svet spojený, no rozdelený
  6. Eva Chmelíková: Cítiť depresiu či úzkosť je ľudské.
  7. Ivan Mlynár: Ombudsman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  8. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 352
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 679
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 197
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 162
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 443
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 667
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 592
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 514
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu