záujmom o druhotné suroviny. Pociťujú to najmä zberne železa a neželezných kovov, ktoré výrazne znížili výkupné ceny. Ako to vyzerá v niektorých košických zberniach sme sa presvedčili na vlastné oči.
Vo výkupni na Račom potoku v posledných týždňoch zaznamenali menší počet klientov, ponúkajúcich k predaju farebné kovy a papier oproti obdobiu "pred krízou". "Rozdiel nie je až taký výrazný, ale predsa len je," povedal nám pracovník tejto zberne. "Zatiaľ sme pripravení brať všetko, čo nám prinesú, samozrejme, za nižšie ceny." Ceny sa odvíjajú od cien, ktoré im za tieto suroviny ponúknu odberatelia. "Oproti septembru sa zmenili ceny vykupovanej medi zo 130 Sk/kg na 75 Sk, hliníka z 30 Sk na polovicu. Mosadz klesla z 85 na 35 Sk a nerez zo 60 na 17 Sk. Papier si zatiaľ svoju cenu drží."
Podobný pokles výkupných cien zaznamenali aj na Magnezitárskej ulici. Ako nás informovala pracovníčka zberne, stáli dodávatelia nosia tovar aj naďalej, zatiaľ nezaznamenali ich znížený počet. Výkupné ceny za posledné dva mesiace poklesli a menia sa smerom nadol každým dňom. S tým, že by cena železa či farebných kovov opäť stúpla, zatiaľ vôbec nerátajú. Kým meď v septembri vykupovali za 110 Sk za kilogram, dnes iba za 55 Sk. Železo kleslo z piatich na korunu, hliník zo 45 na 11 Sk, mosadz zo 75 na 30 Sk, nerez zo 45 až na 9 Sk. Kartónový papier už nestojí 80 halierov ale len 60 halierov za kilogram.
"Výkupné ceny sa znížili, niekoľko spoločností už len zhromažďuje materiál a každý čaká, čo bude," prezradil nám Vladimír Tot, vedúci prevádzky Šroty na Podnikateľskej ulici. "Aj my, to, čo máme v rámci zákaziek, zhodnotíme, ale ďalej tovar neposúvame kvôli nízkym cenám." Kým meď u nich pred dvoma mesiacmi vykupovali po 120 Sk za kilogram, dnes po 70 Sk. Železo kleslo na dve koruny a hliník, ktorý stál v priemere 45 Sk, teraz vykupujú od 15 do 17 korún za kilogram. "Napriek tomu, že sa zaoberáme výkupom surovín od veľkých odberateľov odpadu, už niekoľko týždňov pociťujeme pokles dodávky zákaziek," dodal Vladimír Tot.
Otázku, ako je to v posledných dvoch mesiacoch s výkupom šrotu v US Steel Košice, sme položili hovorcovi spoločnosti. "Tieto fakty nezverejňujeme," odpovedal nám Ján Bača. "Vzhľadom na konkurenciu tieto informácie považujeme za citlivé."
Samozrejme, v okolí spomínaných zberní druhotných surovín sme stretli aj ich klientov. Všetci boli sklamaní, že ceny prudko poklesli a obávajú sa budúcnosti. "Ešte v lete som každý deň zarobil za železo aj 500 korún, teraz sa musím poriadne obracať, aby som dostal dve stovky. Keď to takto pôjde ďalej, zarobíme si len na vodu a chlieb..." posťažoval sa nám jeden z počerných mužov, tlačiach káričko s odpadom.
Jarmila REPOVSKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári