Korzár logo Korzár Košice

Český spevák, gitarista, skladateľ Petr Rezek mal vo svojej kariére šťastie na zlomové stretnutia, ktoré ho posunuli ďalej

Na ženy nezanevrel aj napriek tomu, že ho prvé dve manželky opustiliČeský spevák, gitarista a skladateľ Petr Rezek prišiel pred pár dňami do Košíc

Na ženy nezanevrel aj napriek tomu, že ho prvé dve manželky opustili

Český spevák, gitarista a skladateľ Petr Rezek prišiel pred pár dňami do Košíc spolu so speváčkou Hankou Zagorovou, aby v Dome umenia spoločne tunajším divákom ponúkli koncert. Nesmela na ňom chýbať Dúhová víla ich hádam najznámejší duet. Ešte skôr, ako P. Rezek vyšiel na javisko, našiel si čas na krátky rozhovor, v ktorom nám o sebe prezradil veľa zaujímavého.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad sa prizna, že v Košiciach nekoncertoval najmenej 15 rokov. "Naposledy som tu bol ešte so svojou kapelou, ktorú sme ale pred rokmi rozpustili, veď s Haničkou Zagorovou som znovu začal koncertovať pred ôsmimi rokmi. A od vtedy sme tu určite neboli."

SkryťVypnúť reklamu

S H. Zagorovou tvorili spevácke duo ešte v sedemdesiatych rokoch, po dlhšej prestávke sa k sebe vrátili. "V roku 1989 som rozpustil svoju kapelu Centrum a asi 9 rokov som pracoval v nahrávacích štúdiách, písal som hudbu, robil som moderátora v rádiách a podobne. Stále sa moja práca týkala muziky a vlastne som ani nemal v pláne vrátiť sa na javiská. Lenže Hanka ma pozvala na svoj vianočný koncert, na ktorom boli všetci, s ktorými kedy spolupracovala. Povedala mi, že je škoda, že už nespievam a prehovorila ma na opätovnú spoluprácu. Od roku 2000 teda koncertujeme spolu."

Vraj ho nemusela ani dlho prehovárať. "Hanku poznám už príliš dobre. A priznám sa, že hoci som tých deväť rokov bol spokojný, aj keď som neúčinkoval na javiskách, tak trochu mi bolo smutno. Tak sme sa s Hankou pokúsili o comeback a hádam to vyšlo." Bez skladby Dúhová víla sa tak dnes znovu nezaobíde ani jeden ich spoločný koncert "Sú to pesničky, ktoré po nás ľudia vždy chcú a my sme radi. Nikdy som nevedel robiť rozdiely vo vlastných skladbách a vyselektovať tie, ktoré mám rád a ktoré nie. To sa predsa nedá! Stále robím koncerty plné muziky, ktorú mám rád a za ktorou si stojím."

SkryťVypnúť reklamu

Lákala ho technika

P. Rezek však nepatril k tým, ktorých to od detstva ťahá k muzike. Viac ho lákali technické predmety, preto sa pri výbere strednej školy rozhodol pre strojnícku. "Nakoniec som ale behom tých rokov, počas ktorých som sa venoval muzike, zistil, že technika a hudba majú k sebe veľmi blízko. Hlavne vtedy, keď som sa venoval muzike v nahrávacích štúdiách. Človek musí takmer denne študovať manuály k rôznym prístrojom, musí sa ako-tak vyznať v technike. Nehovorím, že som sa to naučil rovno na škole, ale keď sa človek učí technické predmety, tak potom vie rôzne cestičky aplikovať aj na iné veci."

K hudbe sa pomaly začal prebojovávať ešte na strednej škole. Dlho však boli misky váh vyrovnané a on sa nevedel rozhodnúť. "Už som potom pracoval ako konštruktér a stále som si nebol istý, či dať prednosť hudbe. Hoci bol totiž môj otec muzikant, mal orchester, nebol som v detstve veľmi k muzike vedený. Až neskôr ma oslovila gitara a to som už mal 15 rokov. No a celé to začalo vlastne až na vojne. Tam mal totiž každý, kto mal čo i len trochu sluch, snahu byť v kapele, lebo to bola jediná možnosť, ako sa občas uliať. No a keď som sa vrátil z vojny, tak už za pol roka na to som dostal ponuku hrať v kapele Karkulka a potom to už išlo. Nezačínal som však ako spevák, ale ako gitarista. Šancu na sólový spev som dostal až u Petry Černockej. No a potom prišla ponuka ísť ku Karolovi Vágnerovi a Hanke Zagorovej."

SkryťVypnúť reklamu

P. Rezek mal počas svojej hudobnej kariéry veľké šťastie na spoluprácu s ľuďmi, ktorých možno v oblasti českej hudby označiť za veľmi úspešných. "Šťastie je u toho, kto sa chce zaoberať umením, nevyhnutné. Poznal som veľa dobrých muzikantov, ktorí hrali či spievali po baroch, no nepoznali tých správnych ľudí, ktorí by ich dokázali z baru vytiahnuť na javisko. Ja som to šťastie mal a rovnako aj na dobrých skladateľov a textárov."

Stretnutie s H. Zagorovou považuje vo svojej kariére za najviac zlomové. "To bol totiž naštartovaný vlak, ktorý bol rozbehnutý šialenou rýchlosťou a prechod do prvého vagónu bol jednoduchý. K. Vágner sa ideálne postaral o to, čo by sme dnes nazvali manažmentom, všetko tam klapalo." Aj tak však po šiestich rokoch od H. Zagorovej odišiel, aby si založil vlastnú kapelu. "Bolo to dobré obdobie, vyskúšal som si robiť úplne inú muziku, no po ôsmych rokoch sme už boli unavení a tak nejako prirodzene sa kapela rozpadla. No a osud to asi znovu chcel, aby som sa po čase dal zase dohromady s Hankou."

Kým však znovu začal koncertovať, venoval sa pomerne dlho hudbe ako skladateľ. "Chodil som na konzervatórium na skladbu ku kamarátovi Milanovi Jírovi, u ktorého som si dokončieval vzdelanie. Priznám sa k niečomu, čo ma nectí, no ako mladý som sa vôbec nezaujímal o klasickú hudbu. Keď som však začal študovať skladbu, ponoril som sa aj do tejto muziky a zistil som, akí sme my terajší skladatelia smiešne maličkí a nepodstatní v porovnaní s naozaj veľkými a významnými skladateľmi vážnej hudby, z ktorej všetko vychádza. No a potom som náhodou dostal ponuku od jedného divadelného režiséra, aby som urobil hudbu pre divadelnú inscenáciu. Najprv som si myslel, že si robí žarty, lebo som to nikdy ani len neskúšal, ale pustil som sa do toho, celkom sa to vydarilo a nakoniec mám na konte asi 15 inscenácií s mojou muzikou."

Dve manželstvá skrachovali

P. Rezek je po tretí krát ženatý a treba povedať, že so ženami to vo svojom živote vôbec nemal jednoduché. Prvá manželka ho opustila a spolu s dvojročným synom emigrovala do Talianska. "Od kedy odišli, nevidel som ho. Nebolo to vôbec možné. Stalo sa to za minulého režimu a nebola vôbec šanca, aby ma pustili na západ ísť syna pozrieť. Veď aj súd sme mali len na diaľku." Pamätá si, ako vstúpil na súde do miestnosti, kde už čakalo šesť sudkýň. "V tom čase som ako správny muzikant mal dlhé vlasy. Už na prvý pohľad mi bolo jasné, že všetky tie sudkyne ma nenávidia už len preto, že som chlap... Moja manželka mala zaplateného právnika, ktorý ju obhajoval, ja som sa obhajoval sám. Rozviedli nás a keď som sa pýtal, či ma niekedy pustia za synom, tak mi len povedali, či som sa zbláznil, že čosi také nepripadá do úvahy."

Nakoniec však aj sám P. Rezek uznal, že snaha kontaktovať sa so synom by aj tak nič pozitívne nepriniesla... "On bol veľmi maličký, keď odišli a bolo mi jasné, že si na takmer nič z toho, čo tu prežil, nebude neskôr pamätať. Moja bývalá manželka sa potom znovu vydala, o chlapca bolo dobre postarané finančne a aj vyrastal v usporiadanej rodine. Takže akékoľvek moje pokusy vstúpiť do jeho života by priniesli len problémy a iba čo by som tým synovi ublížil. Takže som nevyvíjal žiadny tlak a už vôbec mi ani len nenapadlo chcieť syna pre seba. Dieťa patrí k matke, nech by ho mal otec akokoľvek rád..."

Trochu sa však obával toho, čo sa stane, keď ostane v Československu ako bývalý manžel emigrantky. "Našťastie som ale pre ´tých hore´ nebol dostatočne ´veľká ryba´. Ale občas sa stalo, že mi exmanželka poslala pohľadnicu z miest, ktoré navštívili so synom. Vtedy si ma zavolali na Bartolomejskú ulicu na výsluch. Zisťovali, či udržujem s bývalou manželkou kontakt a či nechcem tiež emigrovať. Pýtal som sa ich, či by ma pustili na západ a znovu mi zopakovali, že v žiadnom prípade. Ale keď som odchádzal, jeden policajt si ma zavolal a povedal mi, že ak by som chcel za ženou vycestovať, tak sa postará o to, aby som dostal povolenie. Lenže mne bolo jasné, že je to len návnada, že by ma aj tak nikam nepustili a že si ma chcú zaviazať, aby som s nimi spolupracoval a donášal. Našťastie sa potom ich vyhrážky ukázali ako plané, lebo keď som koncertoval s Hankou, tak sme mali vystúpenia aj vo Viedni a západnom Berlíne a pustili nás. Asi som pre nich naozaj nebol dostatočne zaujímavý..."

Po čase sa P. Rezek oženil znova a manželka ho opustila po roku 1989, keď sa rozhodla venovať kariére. Nechala mu dvoch synov dvojičky, v tom čase akurát vstupovali do puberty... "Títo dvaja sú mi veľkou náhradou aj za to, že som o prvého syna v podstate prišiel. Vychovával som ich sám a sú úžasní. Jeden je lekár neurológ, druhý ekonomický inžinier, no amatérsky sa venuje muzike, založil si kapelu a majú veľký úspech. Som rád, na akú koľaj obaja chlapci nastúpili a ako sa im v živote darí." Vychovávať však dvoch chlapcov nebolo jednoduché. "Iste, preskákali sme si svoje v puberte, ale našťastie ani jeden zo synov nikdy nebol problémový. Mali sme vždy a stále máme veľmi kamarátsky vzťah, nikdy odo mňa ani jeden nedostal facku. Dal som im všetko, čo potrebovali a oni mi to v tom najlepšom zmysle slova vracajú."

Ženatý po tretíkrát

Teraz je P. Rezek dnes už ženatý po tretí krát. "Ani po dvoch skrachovaných manželstvách som na ženy nezanevrel. Možno aj preto, že ani s jednou som si neprešiel bolestivým rozchodom. Tá prvá jednoducho odišla zo dňa na deň. No a druhá bola veľmi schopná novinárka a v socializme nemala skoro žiadne možnosti realizovať sa. Po roku 198 sa jej otvorili dvere, začala podnikať v oblasti public realations mimo Prahy a v zahraničí. Došlo k odlúčeniu, ktoré vyústilo v to, že sme sa rozviedli. Ale nerozišli sme sa v zlom, nie sme nepriatelia, práve naopak. Stále máme záujem jeden o druhého, záleží nám na tom, ako sa tomu druhému darí. Možno by to bolo inak, keby sme sa na súde hádali, no to sa našťastie nestalo."

Podľa neho by sa rozvody nemali diať v nepriateľskej atmosfére. Keď už to dvojici nevyjde a rozhodne sa rozviesť, nemala by zabúdať na tú úsečku života, ktorú strávili spolu. "U nás to bolo 18 rokov, kedy sa stali aj krásne veci a hlavne vzišli z toho dvaja úžasní ľudia. Nedokázal by som absolvovať škaredý rozchod. Preto som ani na ženy nezanevrel a ani som nestratil nádej na to, že stretnem ešte tú pravú. No a stalo sa. Teraz mám tretiu manželku a už žiadnu ďalšiu nechcem. Navyše dosť silne pochybujem, že by ešte nejaká chcela mňa." (Smiech.)

Tretia manželka bola najprv dlhé roky rodinnou priateľkou. "Ona s manželom sa priatelila so mnou a mojou druhou manželkou. Rozviedli sa a keď som ja ostal so synmi sám, tak nám chodila pomáhať. No a ako to býva ak sa priateľstvo medzi mužom a ženou utužuje, môže to prerásť v hlbší vzťah. No a nám to vyšlo. Teraz spolu radi trávime čas na chalupe, v prírode, pri golfe. Ona má rada moju muziku, mňa zaujíma to, čo baví ju... Som viac než spokojný, že sa mi podarilo nájsť šťastie vo vzťahu," dodal.

Dátum narodenia: 26. december 1942

Znamenie: Kozorožec

Miesto narodenia: Praha

Rodinný stav: tretíkrát ženatý

Relax: chalupa

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 086
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 880
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 439
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 455
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 021
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 625
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 819
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu