Eugen Jurzyca, INEKO
"V súčasnej atmosfére začína byť veľmi ťažké vyrátať si, či je výhodnejší prvý, alebo druhý pilier. Ktorýkoľvek totiž môže byť zmenený veľmi rýchlo. Mali by sme si vydiskutovať možnosti návratu k stabilnej ekonomike a krajine, kde sa pravidlá stanovujú na dlhý čas a na základe odborných analýz a nie krátkodobých emócií."
Radovan Ďurana, INESS
"Ide o precedens. Otvorenie nebolo ekonomicky podložené, neboli zhodnotené jeho dosahy na udržateľnosť dôchodkového systému. Bude sa môcť opakovať kedykoľvek. A čo je horšie, aj vo väčšom rozsahu. Chceme, aby vláda odstránila neistotu. Neistota obmedzuje kohokoľvek dávať rozumné odporučenie."
Peter Goliaš, INEKO
"Vláda nepodložene a často klamlivo zneisťuje ľudí. Slová pána Muňka sú klamlivé a klamlivé je prirovnávanie DSS ku skrachovaným nebankovkám. Nie je pravda ani to, že ľudia na Islande prišli o svoje dôchodky, a to isté hrozí aj ľuďom na Slovensku. Chceme, aby sa vláda správala seriózne."
Jozef Mihál, odborník na odvody
"O všetko prídu tí ľudia, ktorí dajú žiadosť o vystúpenie. Stane sa tak 15. novembra. Určite sa dočkáme aj tretieho otvorenia, a to bude vtedy, keď akciové trhy budú už zotavené a straty sa vyrovnajú a budú sa dosahovať zisky. Pri tomto otvorení si možno niektorí ľudia povedia, že sa chcú vrátiť. O všetky úspory, čo si sporili doteraz, však prídu."
Richard Sulík, odborník na dane
"Moje odporučenie pre tých, ktorí zvažujú výstup je, aby tak spravili na konci otvorenia, čiže v júni 2009. Neskorším výstupom nemajú čo stratiť. Môžu len získať, a to v prípade dedenia, alebo v prípade, že sa finančné trhy zotavia skôr."
Martin Chren, Nadácia F.A. Hayeka
"Nie som žiadnym veľkým fanúšikom DSS. Čisto v tom zmysle, že kvalitný manažér takejto spoločnosti by sa mal sústrediť na to, aby jeho biznis fungoval najlepšie, ako sa dá, a nie na to, aby uzatváral dohody so štátom, ktoré by mu pomohli získavať monopolné výhody. Pred časom totiž zamedzili racionálne prestupy a znemožnili vstup novej DSS, keď sa so súčasnou vládou dohodli na strope na výdavky na marketing."
Vladimír Tvaroška, bývalý štátny tajomník MF SR
"Technické riešenia sú rôzne. Jedno z nich napríklad je, že Sociálna poisťovňa si otvorí špeciálny účet v NBS a peniaze ľudí, ktorí odídu z II. piliera, budú odložené na budúcnosť. Podstatné je, aby sa tie peniaze neminuli teraz. V roku 2030 až 2040 budú chýbať. Lenže vláda ich chce minúť práve teraz."
Peter Pažitný, HPI
"Druhý pilier bol spravený, aby si ľudia začali na dôchodok sporiť sami. Je to produkt, ktorý síce môže mať výkyvy. Ale dôležité je, aby bol dlhodobý a stabilný. Je nevýhodné, keď vláda účelovo mení podmienky. Vláda musí rozmýšľať dlhodobo a musí mať nejakú víziu."
Autor: kr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári