druhompilieri. Vraj sa to v súčasnej situácii nedá. Jasno však majú v tom, že vláda by peniaze od sporiteľov nemala v žiadnom prípade minúť dnes.
BRATISLAVA. Vláda by mala v rozpočte zabudnúť na peniaze od odídencov z druhého piliera. Desiati mimovládni ekonómovia odporúčajú poslancom, aby zmenili návrh štátneho rozpočtu tak, že v ňom nebudú počítať s príjmami získanými z úspor ľudí, ktorí sa rozhodnú vystúpiť z druhého piliera. Keď totiž vláda nebude môcť počítať s týmito peniazmi, nebude podľa nich hľadať dôvody na zneisťovanie sporiteľov.
"A nebude z druhého piliera ľudí vyháňať," myslí si ekonóm Richard Sulík. S úsporami odídencov by podľa bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku nemala vláda v súčasnosti vôbec počítať. "Jedným z riešení je, že si napríklad Sociálna poisťovňa otvorí špeciálny účet v Národnej banke Slovenska a tieto peniaze budú odložené na budúcnosť," povedal.
Záchranný účet
Okolo roku 2040 bude podľa prognóz demografický vývoj veľmi negatívny. "Na dvoch ľudí nad 65 rokov bude pripadať iba jeden človek pod 17 rokov," vysvetľuje ekonóm HPI Peter Pažitný. V tomto období by mohla Sociálna poisťovňa zachraňovať nedostatok financií v prvom pilieri práve z peňazí odídencov z druhého piliera, myslí si Tvaroška.
Tie by sa pritom mohli počas tohto obdobia nejakým spôsobom zhodnocovať. Ministerstvo financií však počíta v rozpočte na budúci rok s viac ako desiatimi miliardami korún od ľudí, ktorí chcú vystúpiť z druhého piliera. Či to bude naozaj toľko peňazí, nie je isté. "Ešte nepoznáme výšku. Obávame sa, že to môže byť pomerne veľká suma," hovorí Peter Goliaš z INEKO.
Podľa Radovana Ďuranu z INESS by výpadok sedem až desať miliárd korún nebol až taký citeľný pre rozpočet, keby vláda peniaze odídencov odložila na horšie časy: "Nie je to taká vysoká suma, že by to malo zásadný dosah na verejné financie a na ekonomiku." Ale hoci dnes podľa neho nečelíme významným dosahom, "vytvárame priestor, aby tie významné prišli v budúcnosti".
Dôvodom je, že vláda nepodložene a často klamlivo zneisťuje ľudí. "Slovensko začína byť krajinou, v ktorej keď vzniknú negatívne emócie medzi predsedom vlády a nejakým podnikom, tak sa o pár dní zmenia pravidlá hry. V takejto atmosfére začína byť veľmi ťažké vyrátať si, či je výhodnejší prvý, alebo druhý pilier," hovorí šéf INEKO Eugen Jurzyca. Podľa Ďuranu sa bez diskusie s odbornou verejnosťou nedá povedať, či je súčasná finančná kríza dôvodom na otvorenie druhého piliera.
Ste podplatení
Premiér odkázal ekonómom, že takéto vyhlásenia dali ľudia, ktorí sú zaplatení dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. "Vo vyhlásení chýba už len výška honoráru, ktorý dostali." Takú istú tlačovú konferenciu mohli zorganizovať aj Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš a nemuseli to nechávať na svojich bývalých poradcov, reprodukovala premiérove slová hovorkyňa Silvia Glendová.
Nie je to pravda, konštatujú Peter Pažitný a Peter Goliaš. "Nie je to prvýkrát, čo sa premiér namiesto vecnej argumentácie snaží narušiť osobnú integritu ľudí, ktorí majú iný názor ako on," dodávajú. Premiér by podľa Tvarošku takto reagoval za každých okolností. "My sme však na tlačovke povedali aj to, že sme napríklad za zmenu v poplatkoch pre DSS. A to žiadna z nich nevidí rada," reagoval Tvaroška.
Vláda podľa Glendovej zotrváva na svojom stanovisku, že ľudia v druhom pilieri prichádzajú o svoje peniaze. "Preto musia mať možnosť rozhodnúť sa medzi bezpečím poskytovaným Sociálnou poisťovňou a fatamorgánou švajčiarskych dôchodkov sľubovanou dôchodkovými správcovskými spoločnosťami," povedala Glendová.
Autor: kr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári