KATARÍNA GÉCZIOVÁ, katarina.gecziovakorzar.sk
Košický kraj má nelichotivé druhé miesto v počte cukrovkárov na Slovensku. Predbehol dokonca i Bratislavský.
KOŠICE. Odborníci bijú na poplach. Každým rokom i v Košickom kraji stúpa počet diabetikov. Podľa posledných údajov Národného centra zdravotníckych informácií v ňom za rok 2007 pribudlo takmer 3700 pacientov.
Počet je možno vyšší
Na konci roka 2007 trpelo týmto závažným ochorením v Košickom kraji viac ako 52-tisíc ľudí. Podľa údajov z roka 2006 zo slovenských krajov skončil Košický tesne po Nitrianskom. Ten v počte cukrovkárov vedie. Za sebou sme nechali i Bratislavský, ktorý skončil na 3. mieste. Najnižší počet diagnostikovaných pacientov má Prešovský kraj.
Prvý číselný údaj o Slovákoch, chorých na diabetes, uvádza Národné centrum zdravotníckych informácií na svojej internetovej stránke z roku 1980. Vtedy na Slovensku týmto ochorením trpelo viac ako 122-tisíc ľudí. Posledné štatistiky z roku 2006 hovoria o takmer 310-tisíc chorých.
Podľa diabetológa a primára Diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni Emila Martinku však tieto čísla nie sú konečné. "Minimálne 30 percent pacientov o ochorení na diabetes mellitus ani nevie."
Netreba ju podceňovať
Cukrovka je závažné ochorenie. "Je najčastejšou príčinou slepoty. Jej vplyvom dochádza k zlyhaniu obličiek, preto je neskôr potrebná dialýza alebo transplantácia. Hrozí i riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení a neúrazová amputácia nôh."
Prezident zväzu diabetikov Jozef Borovka uvádza, že cukrovka je síce nevyliečiteľná, ale úpravou stravovania a životného štýlu sa s ňou dá žiť. "Ľudia by preto nemali podceňovať preventívne prehliadky a raz do roka si zmerať glykémiu."
Podľa klinickej psychologičky Miroslavy Herákovej psychický stres môže negatívne ovplyvniť priebeh cukrovky. "Čím má pacient viac informácií o svojej chorobe, tým má lepšiu motiváciu sa liečiť. Približne polovica ľudí má problém vysporiadať sa s tým, že ochoreli. S pozitívnym prístupom k životu a vlastnému zdraviu človek môže dosiahnuť vysokú kvalitu života."
Nespokojní pacienti?
V Európe sa tento rok uskutočnil prvý prieskum zdravotnej starostlivosti o diabetikov. Pacienti hodnotili dostupnosť informácií, svoje práva, veľkorysosť systému, prevenciu, dostupnosť postupov a výsledky.
Vyplynulo z neho, že Slovensko z 29 krajin skončilo na 24. mieste. Za ním sú krajiny ako Bulharsko, Rumunsko či Poľsko. Výskum zverejnil Úrad pre ochranu pacientov v Bruseli.
Zástupcovia slovenských diabetologických organizícií sa voči tomu ohradili. "Neboli sme informovaní o realizácii zisťovania. Nie je nám tiež známe, odkiaľ autori správy čerpali informácie," uviedol Borovka. Podobné pochybnosti vyjadril i rezort zdravotníctva.
* * *
Diabetes
n Existujú dva hlavné typy diabetu. U ľudí s cukrovkou prvého typu si telo netvorí vlastný inzulín a choroba sa prejaví pred 30. rokom života. Postihuje 10 percent všetkých cukrovkárov. Potreba inzulínu je absolútna.
n U zvyšných 90 percent sa zvyčajne po 40. roku života rozvinie cukrovka druhého typu. Veková hranica sa však postupne znižuje. Tento typ súvisí hlavne s obezitou. Možnosti liečby druhého typu predstavujú lieky zvyšujúce citlivosť na inzulín, podnecujúce zvýšené vylučovanie tejto látky, až napokon samotný inzulín.
* * *
TABUĽKA
Vekové zloženie chorých
n 52 percent - 50 až 69 rokov.
n 26,5 percenta - 70 a viac rokov.
n 20,9 percenta - 19 až 49 rokov.
n 0,5 percent - do 18 rokov.
* * *
NA ČO SI DAŤ POZOR
Príznaky diabetu
n Časté močenie.
n Zvýšený smäd.
n Suchosť v ústach.
n Slabosť, nevýkonnosť.
n Nevysvetliteľná strata hmotnosti.
n Suchá, svrbiaca koža.
n Pomalé hojenie rán a odrenín.
Autor: rs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári