PhDr. MICHAL KALIŇÁK, politológ
Hoci to na prvý pohľad nemusí tak vyzerať, faktom ostáva, že aj bujaré oslavy majú svoje hranice. Minimálne tie, ktoré stanovujú zákony, alebo ich regulujú samosprávy svojimi nariadeniami. Napríklad nočný pokoj, používanie zábavnej pyrotechniky, požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách a podobne.
PREŠOV. Všeobecne záväzné nariadenia sú miestnymi zákonmi. Mnohým sa od klasických zákonov prijímaných národnou radou líšia. Aj napriek odlišnostiam sú potrebné a dôležité. Predstavujú akúsi predĺženú ruku, ktorá "na drobné" rozmieňa viaceré právne normy. Vyžadujú si dodržiavanie a rešpektovanie a trestajú tých, ktorí ich porušujú. Dôležité je preto poznať ich, lebo nevedomosť ani v tomto prípade neospravedlňuje. A platiť kvôli nevedomosti je úplne zbytočné.
Obce môžu upraviť predaj alkohlu
Zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb č. 219/1996 Z. z. má svoju podobu vo forme všeobecne záväzného nariadenia, ktoré pojednáva o zákaze predaja alkoholických nápojov a ich požívanie na verejne prístupných miestach na území mesta. V zmysle Zákona NR SR č. 219/1996 o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb: "Obce môžu vo svojich územných obvodoch alebo v určitých častiach svojho územného obvodu obmedziť alebo zakázať v určitých hodinách alebo dňoch predaj, podávanie alebo požívanie alkoholických nápojov v zariadeniach spoločného stravovanie, v predajniach potravín alebo na iných verejne prístupných miestach."
Všeobecne záväzné nariadenia, ktoré sa týkajú tejto problematiky majú rôzny názov (VZN o verejnom poriadku, VZN o podmienkach predaja, podávania a požívania alkoholických nápojov na území mesta, VZN o zákaze požívania alkoholických nápojov n verejnej prístupných miestach a pod.) Podľa samotného názvu je však evidentné, o akej problematike pojednávajú. Ďalšie odlišnosti sa týkajú napríklad samotného rozsahu, hĺbky, konkrétnosti, alebo aj toho, kto kontroluje ich dodržiavanie a akou finančnou pokutou môže byť ich porušenie sankcionované.
Pod pojmom alkoholický nápoj sú v tomto zmysle považované liehoviny, destiláty, víno a iné nápoje, ktoré obsahujú viac ako 0, 75 objemového percenta alkoholu.
* * *
Zákon zakazuje
n 1. predávať alebo podávať alkoholické nápoje, alebo inak umožňovať ich používanie:
a) osobám mladším ako 18 rokov,
b) osobám zjavne ovplyvneným alkoholom,
c) v zdravotníckych zariadeniach s výnimkou kúpeľných liečební pre dospelých,
d) na zhromaždeniach a verejných kultúrnych podujatiach s výnimkou piva a vína,
e) na verejných kultúrnych podujatiach určených pre osoby mladšie ako 18 rokov.
n 2. podávať alkoholické nápoje, alebo inak umožňovať ich bezprostredné požitie vodičom,
n 3. vstupovať do priestorov a vozidiel verejnej dopravy osobám zjavne ovplyvneným alkoholom, ak ohrozujú alebo môžu ohroziť bezpečnosť alebo plynulosť dopravnej premávky alebo prepravy, verejný poriadok alebo vzbudzujú verejné pohoršenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári